Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wild: Wsparcie dla PLL LOT to znakomita inwestycja


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-11-05 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Niezależna

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wild: Wsparcie dla PLL LOT to znakomita inwestycja
fot. Piotr Bożyk
– Silny narodowy przewoźnik to unikalna szansa na promocję gospodarki – wyznał Mikołaj Wild w rozmowie z "Niezależną". Prezes zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny uważa, że Polskie Linie Lotnicze LOT powinny uzyskać rządowe wsparcie, żeby w ogóle przetrwać kryzys wywołany wirusem COVID-19.
Zatwierdzone już przez Komisje Europejską pakiety ratunkowe uratowały już znacznie większych przewoźników na Starym Kontynencie, takich jak Lufthansa, SAS, KLM czy Air France. Według Wilda taka pomoc należy się również liniom lotniczym znad Wisły.

Kreślone scenariusze z dużym ryzykiem błędu

– Nie ma powodów, abyśmy zostawali w tyle. Środki przeznaczone na wsparcie dla PLL LOT stanowiłyby znakomitą inwestycję – podkreślił prezes zarządu spółki CPK, który ma świadomość jak wielkie zmiany czekają branżę po ustąpieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, ze względu na jej bezprecedensowy rozmiar.

– Wszelkie kreślone scenariusze są obarczone dużym ryzykiem błędu. Z pewnością sektor lotniczy będzie musiał sprostać nowym wymogom sanitarnym, tak jak po 2001 roku musiał się dostosować do zwiększonych wymogów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, czy i na ile trwale zmienią się przyzwyczajenia i oczekiwania pasażerów – zaznaczył Wild.

– Należy oczekiwać, że nastąpi liberalizacja podejścia do pomocy publicznej. Musimy się starać, aby w ramach Unii Europejskiej nastąpiło to na sprawiedliwych zasadach, uwzględniających specyfikę poszczególnych rynków oraz niepremiujących tylko największych graczy – argumentuje prezes zarządu spółki CPK.

Pomoc publiczna wydaje się niezbędna

Wild nie jest zwolennikiem koncepcji decentralizacji rynku lotniczego w Polsce, która była forsowana pod rządami PO-PSL. Według niego skutkowała szkodliwym rozdrobnieniem tego rynku. – Do posiadania portu lotniczego podchodzono często w sposób statusowy, a nie rynkowy. W konsekwencji powstało wiele małych portów lotniczych, które w negocjacjach z przewoźnikami były od samego początku na straconej pozycji. Aby generować ruch, musiały dopłacać do interesu, co z kolei trwale zagrażało ich rentowności. Z tego punktu widzenia COVID-19 przyspieszył tylko pewne nieuchronne procesy selekcji naturalnej wśród lotnisk – dodał Wild, który pozostaje optymistą w kwestii przyszłości PLL LOT.

– Rafał Milczarski jest znakomitym menadżerem i wierzę, że wyprowadzi LOT z tego wirażu. Pomimo tego namawiałbym go do ubiegania się o pomoc publiczną. Wymaga tego uczciwa konkurencja. Nie ma powodów, abyśmy zostawali w tyle. Środki przeznaczone na wsparcie stanowiłyby zresztą znakomitą inwestycję. Silny narodowy przewoźnik to unikalna szansa na promocję gospodarki. Posiadanie mocnego narodowego przewoźnika to świetny interes, niezależnie od tego, jak będzie wyglądał postpandemiczny rynek lotniczy – podsumował Wild.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Olsztyn-Mazury: Brak wsparcia traktujemy jako karę za elastyczne i racjonalne podejście

Infrastruktura i lotniska

Olsztyn-Mazury: Brak wsparcia traktujemy jako karę za elastyczne i racjonalne podejście

Rafał Dybiński 04 listopada 2020

PLL LOT zmniejszyły oferowanie do Wielkiej Brytanii. Ucierpią też trasy krajowe

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT zmniejszyły oferowanie do Wielkiej Brytanii. Ucierpią też trasy krajowe

Rafał Dybiński, Łukasz Malinowski 03 listopada 2020

PLL LOT: Taryfa Economy Saver dostępna na wszystkich długich rejsach

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT: Taryfa Economy Saver dostępna na wszystkich długich rejsach

Rafał Dybiński 03 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5