Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Więcej osób z branży lotniczej objętych tarczą


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-05-07 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/PAP/Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Więcej osób z branży lotniczej objętych tarczą
fot. Piotr Bożyk
26 kwietnia weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i dotacji. Tarcza branżowa, jak wynika z przyjętej korekty podstawowego dokumentu została przedłużona na marzec i kwiecień. Co to oznacza dla pracowników sektora lotniczego?
"29 marca 2021 roku opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zarówno PKD o kodzie 51.10Z, jak i 52.23Z zostały przewidziane do objęcia wsparciem w ramach poszczególnych instrumentów, dzięki czemu przedsiębiorcy działający w tych kategoriach, w tym także załogi lotnicze prowadzące własną działalność gospodarczą, uzyskają stosowne wsparcie" - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi dla Rynku Lotniczego.

Dodatkowe kody objęły działalności głównie związane ze sprzedażą, ale pojawił się również obejmujący transport lotniczy pasażerski, a konkretnie o oznaczeniu 51.10.Z. Firmy muszą wykazać spadek przychodów o 40 proc. Dotyczy to jednego z trzech, dwóch lub w miesiącu poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 roku lub we wrześniu 2020 roku.

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii obejmuje zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, a także dopłatę 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników. Jak to wygląda w praktyce w PLL LOT?

- Problem dotyczył samozatrudnionych pilotów, a do nas należą głównie etatowe stewardessy. Chodziło o to, że część samozatrudnionych, którzy w minionych latach nawiązywali współpracę, mieli dostęp do tarcz. Ci nowi mieli jednak inne przyporządkowania PKD i nie mogli z tarczy skorzystać. Teraz już mogą, przy czym pomoc jest bardzo ograniczona - wyjaśnił dla redakcji Rynku Lotniczego Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

- Warto też wspomnieć, że część firm zewnętrznych/samozatrudnionych wobec PLL LOT zajmowała się innymi formami aktywności niż praca dla PLL LOT, więc tak czy inaczej mogli skorzystać z tarcz. My przede wszystkim jesteśmy zbulwersowani, że pomoc z tarcz objęła firmy zewnętrzne, którym na dodatek obecnie przekazuje się loty, a pracownicy etatowi są zwalniani i żadna z tarcz ich nie objęła. Co więcej, niedawno PLL LOT otrzymał blisko 3 mld zł wsparcia publicznego i nawet skromna część tych środków nie została przekazana na wsparcie dla etatowych pracowników - dodał Szumlewicz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rok przewozów Emirates SkyCargo na pokładach samolotów pasażerskich

Biznes i przemysł

Rok przewozów Emirates SkyCargo na pokładach samolotów pasażerskich

Redakcja/inf. pras. 07 maja 2021

Transakcja wiązana Airbusa z władzami Hiszpanii

Prawo i polityka

Transakcja wiązana Airbusa z władzami Hiszpanii

Aleksander Domański 07 sierpnia 2020

Lotniska regionalne w Polsce zagrożone upadkiem. Które porty dostaną dotacje?

Infrastruktura i lotniska

Lotniska regionalne w Polsce zagrożone upadkiem. Które porty dostaną dotacje?

Emilia Derewienko 16 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5