Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

W 2027 roku z CPK poleci pierwszy samolot


Wstecz Dalej

Autor:

Leonard Dolecki

Data publikacji:
2017-09-22 18:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W 2027 roku z CPK poleci pierwszy samolot
fot. Unsplash/ Ashim D'Silva
– Według naszych planów w połowie 2027 roku z Portu Solidarność, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego poleci pierwszy samolot – zapowiadał podczas piątkowej konferencji prasowej Mikołaj Wild pełnomocnik budowy CPK.
W piątek 22 września Mikołaj Wild dokładnie przedstawił swój plan budowy Centralnego portu Komunikacyjnego, czyli, jak sam zaproponował, Portu Solidarność. Jego prezentacja opisywała także poboczne inwestycje, których było tyle, że można z nich spokojnie stworzyć całkowicie nowe przedsięwzięcie.

Jak zapowiedział – pierwsze lata mają pochłonąć analizy i przygotowania do inwestycji. Potem przeprowadzone zostaną prace budowalne, a w połowie 2027 roku z Portu Solidarność mają polecieć pierwsze samoloty.

Duoport to za mało

Mikołaj Wild odniósł się m.in. do pomysłu budowy tzw. Duoportu, w którym Lotnisko Chopina miałoby silnie współpracować z Modlinem. – Modlin jest lotniskiem przeznaczonym dla tanich linii lotniczych. Ta idea oznaczałaby podzielenie ruchu tradycyjnych linii lotniczych miedzy Modlin a Chopina. To byłoby rażącym poszkodowaniem części przewoźników – powiedział.

– Dodatkowo Duoport nie podoła w przyszłości naszym oczekiwaniom. Jego przepustowość także byłaby za mała. Mógłby on być etapem przejściowym w oczekiwaniu na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – dodał Wild.

Statystyki za CPK

Pełnomocnik budowy portu w swoim wystąpieniu często opierał się o dane statystyczne. – Latamy czterokrotnie rzadziej niż mieszkańcy starej unii i o ¼ rzadziej niż mieszkańcy Europy środkowo wschodniej. Nie musimy zgadzać się z tym stanem – mówił Wild. – Dodatkowo my przez ostatnie 20 lat zlikwidowaliśmy i rozebraliśmy z 20 tys. tras kolejowych 5 tys. tras i to w czasie kiedy kolej ma stać się konkurencyjna dla transportu drogowego – dodał.

Nie brakowało również nawiązań do przepustowości Lotniska Chopina. – Już w 2010 roku zostało przewidziane to z czym dziś mamy do czynienia na warszawskim lotnisku – komentował Mikołaj Wild. – Jednym ze sprawców kłopotów Okęcia jest dynamiczny rozwój PLL LOT – dodawał.

Rosnący ruch lotniczy

Przepustowość tego gigantycznego lotniska ma sięgnąć 100 mln pasażerów rocznie. W zamyśle władz, Centralny Port Komunikacyjny miałby być hubem, z którego swobodnie można będzie się dostać rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei do wszystkich części kraju.

Pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstał już wiele lat temu. Ma on zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Według przedstawicieli rządu ma on być odpowiedzią na rosnący w Polsce ruch lotniczy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wild: Port Solidarność to serce nowego systemu kolejowego

Infrastruktura i lotniska

Wild: Port Solidarność to serce nowego systemu kolejowego

Leonard Dolecki 22 września 2017

Będzie łatwiej planować duże inwestycje, w tym CPK

Prawo i polityka

Będzie łatwiej planować duże inwestycje, w tym CPK

Elżbieta Pałys 22 września 2017

Maciej Król: Do czasu powstania CPK potrzebny jest warszawski duoport

Pasażer i linie lotnicze

Maciej Król: Do czasu powstania CPK potrzebny jest warszawski duoport

Michał Szymajda 21 września 2017

 

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK

Infrastruktura i lotniska

PPL będzie spółką akcyjną. Zintegruje się z CPK

21 czerwca 2022

Linia Oman Air  wstąpi do sojuszu oneworld

Pasażer i linie lotnicze

Linia Oman Air wstąpi do sojuszu oneworld

21 czerwca 2022

LOT odwołuje rejsy do Amsterdamu

Pasażer i linie lotnicze

LOT odwołuje rejsy do Amsterdamu

21 czerwca 2022

Kontrolerzy: Nie chcemy nowego kryzysu

Pasażer i linie lotnicze

Kontrolerzy: Nie chcemy nowego kryzysu

21 czerwca 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5