Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Turkish Airlines porozumiały się z Boeingiem w sprawie odszkodowań za MAX-y


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2020-01-02 16:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Turkish Airlines porozumiały się z Boeingiem w sprawie odszkodowań za MAX-y
fot. Anna Zvereva/ Flickr
Linie lotnicze Turkish Airlines porozumiały się z amerykańskim producentem Boeing w sprawie odszkodowania za straty poniesione w wyniku uziemienia boeingów 737 MAX, poinformował we wtorek (31.12.2019) przewoźnik. 
Tureckie linie lotnicze w oświadczeniu nie sprecyzowały wysokości odszkodowania. Sumę wskazała za to turecka gazeta Hurriyet, według informacji, której Turkish wywalczył łącznie 225 mln dolarów, w tym 150 mln dolarów odszkodowania i 75 mln dolarów na części zamienne oraz na szkolenia.

Nie czekając na powrót do służby

Boeingi 737 MAX pozostają uziemione od marca ubiegłego roku, po tym, gdy w dwóch tragicznych wypadkach modelu samolotu następujących pięć miesięcy po sobie, życie straciło łącznie 346 osób. Sam Boeing na uziemieniu swoich maszyn stracił do tej pory przeszło 9 mld dolarów.

Analitycy w rozmowie z Reutersem zaznaczają, iż pełen zakres strat, jakie ponoszą klienci Boeinga, którzy zamówili feralne maszyny, będzie znany dopiero wtedy, gdy “Maxy” wrócą do służby, dlatego porozumienie pomiędzy Boeingiem i Turkish Airlines jest wyjątkowe, gdyż następuje jeszcze w momencie, kiedy samoloty pozostają uziemione. – Albo (Turkish Airlines) mają dość dobre rozeznanie, kiedy skończy się uziemienie, albo przewoźnik w jakiś sposób zadbał o pozyskanie alternatywnego oferowania, które pozwoliłoby przeciwdziałać powstawaniu strat – komentuje Richard Aboulafia, wiceprezydent firmy Teal Group trudniącej się analizami dla branży lotniczej w rozmowie z Reuterem.

Jedna trzecia odszkodowania będzie następowała w formie przyszłego oferowania usług, co pozwoli Boeingowi przenieść znaczną część kosztów na kolejne lata, zauważa Aboulafia. – Spodziewam się, że przyjmą tę strategię, negocjując formę i wysokość przyszłych odszkodowań – dodaje ekspert.

Do czasu uziemienia „Maxów”, linie lotnicze z Turcji odebrały 12 sztuk modelu. Do tej pory, we flocie przewoźnika powinno latać kolejne 12 samolotów tego typu. Ogółem zamówienie Turkish Airlines opiewa na 75 boeingów 737 MAX.

Przewoźnicy liczą straty

Linie lotnicze Turkish Airlines są jednym z tych przewoźników, którzy deklarują publicznie, iż zamierzają dochodzić odszkodowań od Boeinga za straty powstałe w wyniku uziemienia „Maxów”.  W grudniu ubiegłego roku tureckie media donosiły, że przewoźnik jest gotowy, by otworzyć przewód sądowy przeciwko Boeingowi.

Linie Southwest Airlines, największy na świecie operator boeingów 737 MAX, ogłosiły w grudniu, iż porozumiały się z Boeingiem w sprawie częściowego pokrycia strat w przychodach operacyjnych za 2019 r., wynoszących, według szacunków Southwest, 830 mln dolarów.

Innym przewoźnikiem, publicznie przyznającym się do tego, że planuje dochodzenie odszkodowań od Boeinga, są linie lotnicze TUI. “Wciąż negocjujemy” -  potwierdził Martin Riecken, rzecznik TUI, dodając, iż linie mają nadzieję, że dojdą do porozumienia z amerykańskich producentem, choć nie wykluczają też podjęcia drogi prawnej w przypadku fiaska negocjacji. Przed uziemieniem TUI korzystały z 15 boeingów 737 MAX i posiadały zamówienia na kolejne osiem sztuk maszyn. Firma wylicza, iż w jej poprzednim roku finansowym uziemienie “Maxów” kosztowało ją 293 mln euro. W bieżącym roku finansowym rachunek może być wyższy i, zależnie od daty powrotu samolotów do służby, może wynieść nawet 400 mln euro.

Tymczasem wciąż nie jest znana daty powrotu boeingów 737 MAX do służby. Niedawno Boeing zadecydował, że w tym miesiącu nastąpi czasowe wstrzymanie produkcji modelu. Prócz walki o przywrócenie uziemionych samolotów do służby, Boeing przygotowuje się także do przekonania opinii publicznej, że samoloty są już bezpieczne. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Istanbul Airport: 41 mln pasażerów w rok. Ta liczba będzie rosnąć

Infrastruktura i lotniska

Istanbul Airport: 41 mln pasażerów w rok. Ta liczba będzie rosnąć

Magdalena Romanowska 05 listopada 2019

Turkish Airlines: Blisko 7 mln podróżnych we wrześniu

Pasażer i linie lotnicze

Turkish Airlines: Blisko 7 mln podróżnych we wrześniu

Aleksander Domański 15 października 2019

Turkish Airlines uruchomił bezpośrednie loty do Wietnamu

Pasażer i linie lotnicze

Turkish Airlines uruchomił bezpośrednie loty do Wietnamu

Aleksander Domański 12 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5