Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Szef Ryanaira twierdzi, że linie lotnicze już płacą „karne” podatki za emisję CO2


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-07-12 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szef Ryanaira twierdzi, że linie lotnicze już płacą „karne” podatki za emisję CO2
fot. Piotr Bożyk
Szefowie największych europejskich linii lotniczych zaprzeczyli, jakoby ich firmy nie płaciły sprawiedliwej części podatku od podróży lotniczych. To odzew po niedawnej decyzji francuskiego rządu, który zamierza wprowadzić „ekopodatek” dla pasażerów. 
Ceny akcji europejskich przewoźników spadły w środę po tym, jak francuskie ministerstwo transportu ogłosiło nowy podatek od krajowych i międzynarodowych podróży lotniczych, który obejmuje operacje lotnicze w tym kraju. Francuski rząd naciska na UE, by podjęła ostrzejsze działania przeciwko liniom lotniczym, które zatruwają środowisko, emitując wysoki poziom CO2. Oczekuje się, że Holandia wkrótce podejmie środki, na które wcześniej zdecydowała się właśnie Francja. Przemawiając na konferencji prasowej w środę, dyrektor naczelny Ryanair Michael O’Leary powiedział, że to kampania stronniczości i dezinformacji dotyczącej wysiłków linii lotniczych i że przewoźnicy w Europie nie dostają „darmowych przelotów”.

– W imieniu naszych klientów płacimy karny poziom podatków lotniczych – powiedział O’Leary, występując w roli przewodniczącego grupy lobbingowej A4E (Linie lotnicze dla Europy). Szef Ryanair przypomniał też, że żegluga odpowiadała za ponad dwukrotność globalnej emisji CO2, ale to operatorzy samolotów byli niesprawiedliwie oczerniani.

– Nikt nie prowadzi kampanii dotyczącej opodatkowania promów i łodzi, ale w dyskusjach wciąż podnosi się temat „opodatkowania samolotów” – podsumował O’Leary. Powiedział też, że nowe podatki są regresywne, ponieważ szkodzą swobodzie poruszania się i peryferyjnym gospodarkom europejskim.

W 2018 r. linie lotnicze zrzeszone w A4E wpłaciły ponad 5 mld euro z podatków lotniczych i środowiskowych do Brukseli lub poszczególnych rządów.

Podczas konferencji prasowej przemawiał również Willie Walsh, dyrektor generalny International Airlines Group (IAG), właściciel British Airways. Walsh poruszył problem niespójnej natury europejskiej przestrzeni powietrznej jako kluczowego obszaru, w którym można by ograniczyć emisje dwutlenku węgla, wzywając do remontu systemu kontroli ruchu lotniczego w bloku.

– Moglibyśmy to zrobić jutro, ale politycy dyskutowali na ten temat od ponad 18 lat. Nadszedł czas na działania – powiedział Walsh. Jego zdaniem zintegrowany europejski system kontroli ruchu lotniczego przyspieszyłby podróże i doprowadził do zmniejszenia emisji CO2.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rozbudowa lotniska w Wiedniu skończy się w 2023 r. Będzie kosztować 0,5 mld euro

Infrastruktura i lotniska

Rozbudowa lotniska w Wiedniu skończy się w 2023 r. Będzie kosztować 0,5 mld euro

Aleksander Domański 12 lipca 2019

Air France sprzeciwia się francuskim planom wprowadzenia „ekopodatku”

Prawo i polityka

Air France sprzeciwia się francuskim planom wprowadzenia „ekopodatku”

Tomasz Śniedziewski 11 lipca 2019

Francja wprowadzi „ekopodatek” dla pasażerów od 2020 roku

Prawo i polityka

Francja wprowadzi „ekopodatek” dla pasażerów od 2020 roku

Aleksander Domański 10 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5