Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair: Ekopodwyżka cen biletów w Niemczech


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-13 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ wnp.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair: Ekopodwyżka cen biletów w Niemczech
fot. Piotr Bożyk
Władze naszych zachodnich sąsiadów nałożyły ekopodatek na linie lotnicze. Efekty już są. Niskokosztowy przewoźnik z Zielonej Wyspy przerzuci koszty nowego obciążenia fiskalnego na pasażerów.
Rząd federalny argumentował wprowadzenie dodatkowych opłat walką z emisją dwutlenku węgla. Lotnictwo, w przeliczeniu na jednego pasażera, produkuje najwięcej CO2 ze wszystkich środków transportu. Kwota dodatkowych opłat dla lotów z Niemiec do innych krajów Unii Europejskiej wyniesie 5,53 euro, do innych krajów europejskich – 13,03 euro (obecnie 7,38 euro), na odległości do 6000 km – 33,01 euro (23,05), a na trasach transkontynentalnych – 59,43 euro (41,49).

Innym istotnym elementem planu jest wzmocnienie kolei poprzez obniżenie stawki podatku VAT biletów na pociągi dalekobieżne – z 19 do 7 proc. Celem jest sprawienie, by w ciągu najbliższych 25 lat kolej była na tyle atrakcyjną formą transportu, tak żeby linie same rezygnowały z połączeń krajowych. Niemcy mają już przykład na swoim rynku. W czerwcu pisaliśmy o tym, że loty z Berlina do Norymbergi przegrały konkurencję ze święcąca triumfy nową trasą kolei dużych prędkości z Berlina do Monachium, która w ciągu pierwszych stu dni swej działalności przewiozła ponad milion pasażerów.  

Każdemu działaniu towarzyszy reakcja. W tym wypadku reakcja rynku jest oczywista. – Ryanair uważa, że wprowadzenie dodatkowych opłat od biletów lotniczych nie będzie chronić klimatu. Europejskie linie lotnicze już płacą wysokie opłaty środowiskowe, sam Ryanair wniesie z tego tytułu 2019 roku 630 mln euro – stwierdza zarząd przewoźnika. Stwierdza i wprowadza od 1 kwietnia przyszłego roku podwyżkę cen.

Jak przypomina portal wnp.pl, po raz pierwszy podatek „lotniskowy” zaczął być pobierany od pasażerów odlatujących z portów niemieckich wraz z rozpoczęciem 2011 roku. Zwolnieni z niego są pasażerowie w wieku do 2 lat oraz w ruchu tranzytowym. W ten sposób uderza się w przewoźników niskokosztowych jak choćby Ryanair, którzy latają z punktu do punktu, i pomaga tym samym liniom tradycyjnym stawiającym na dowiezienie klienta do węzła przesiadkowego i przetransportowania go dalej w świat. Taki model obowiązuje w Lufthansie – niemieckim narodowym przewoźniku.

Pytanie o to czemu ma służyć eko-podatek pozostaje więc cały czas otwarte. Wszak najwięcej paliwa spalanego jest na lotach długodystansowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air: Klasa biznes powinna zostać zakazana

Prawo i polityka

Wizz Air: Klasa biznes powinna zostać zakazana

Justyna Urbaniak, Aleksander Domański 19 listopada 2019

Koniec zbierania mil? Programy lojalnościowe na cenzurowanym

Prawo i polityka

Koniec zbierania mil? Programy lojalnościowe na cenzurowanym

Aleksander Domański 16 października 2019

Niemcy: Rozwój kolei kosztem lotnictwa. Zieloni lobbują w Bundestagu

Prawo i polityka

Niemcy: Rozwój kolei kosztem lotnictwa. Zieloni lobbują w Bundestagu

Aleksander Domański 26 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5