Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Suwałki: Miesiące dzielą nas od uruchomienia lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-02-23 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ niebywalesuwalki.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Suwałki: Miesiące dzielą nas od uruchomienia lotniska
fot. Pixabay
Rozpoczęty w 2019 roku proces certyfikacji lotniska w Suwałkach przebiega prawidłowo i zostanie zakończony najprawdopodobniej jeszcze w I kw. tego roku.
Władze miasta latem planują organizację imprezy otwierającej pas startowy. Jak zapowiada Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – przewidziane są także działania promujące korzystanie z pasa startowego. Jak dodaje portal niebywalesuwalki.pl, również ulica dojazdowa do lotniska – ul. Wojczyńskiego –  zostanie przebudowana.

Współudział prywatnego inwestora

Na lotnisku planowana jest jeszcze jedna inwestycja – budowa stacji paliw. – Wkrótce musimy zmierzyć się z tym tematem – zaznacza Renkiewicz, dodając, że ostatnią transzę środków na realizację inwestycji, w styczniu br. przekazała firma Forte, partycypująca w budowie. Spółka przeznaczyła na ten cel w sumie 10 mln złotych (w ostatniej transzy – 2,5 mln złotych).

W 2017 roku umowę ws. dofinansowania budowy lotniska kwotą 10 mln zł władze Suwałk podpisały z  Maciejem Formanowiczem, prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli – największy tego typu zakład w całej Europie. Prywatny inwestor nie tylko wyłożył na budowę, ale zapewni ruch cargo dający zyski lotnisku. Zyskiem dla firmy będzie możliwość błyskawicznego transportu.

Pomysł na lotnisko

Pas startowy w Suwałkach ma być przeznaczony dla mniejszych samolotów pasażerskich, które nie będą obsługiwać regularnych połączeń. – To nie znaczy, że ich w ogóle nie będzie. Najpierw chcemy pokazać, że mamy tu dobre warunki – dodał prezydent Suwałk, podkreślając przy okazji, że formuła zarządzania lotniskiem zostanie zmieniona. O szczegółach prezydent na razie nie chciał mówić, zapewnił jednak, że suwalski samorząd już ma pomysł. – To nie może być działalność hobbystyczna – ocenił prezydent.

Piastujący swoje stanowisko od 2010 roku Renkiewicz ma nadzieję, że lotnisko będzie dodatkowym atutem regionu zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej. Ma ono służyć potrzebom szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego.

Pas startowy portu położonego na polskim biegunie zimna ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Podpisano umowę dofinansowania lotniska w Suwałkach

Infrastruktura i lotniska

Podpisano umowę dofinansowania lotniska w Suwałkach

Emilia Derewienko 10 kwietnia 2019

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach

Infrastruktura i lotniska

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach

Aleksander Domański 26 września 2018

Suwałki rozstrzygnęły przetarg na budowę pasa startowego na lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Suwałki rozstrzygnęły przetarg na budowę pasa startowego na lotnisku

Justyna Urbaniak 30 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5