Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-08-09 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach
Fot. dlapilota.pl
Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach
Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach
Otwarto nową drogę startową na lotnisku w Suwałkach
Lokalne lotnisko z drogą startową dla małych samolotów zostało w sobotę (8 sierpnia) otwarte w Suwałkach. Na uroczystość przyleciało ok. 40 samolotów uczestniczących w 22. Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa Mazur. Inwestycja kosztowała 27 mln zł.
Droga startowa ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Według założeń, obiekt będzie służył przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Mogą z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. samoloty GA (General Aviation), śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Oprócz pasa startowego zbudowana została też część drogi startowej do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

- Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś powiedział, że lotnisko w Suwałkach oddziałuje na całe województwo i kraj. - Pas startowy to też droga, która idzie w przyszłość. To jest rozwój lokalnych struktur gospodarczych, to jest pomoc dla biznesu, kultury, turystyki i sportu - powiedział Olbryś.

Inwestycja w Suwałkach była finansowana z trzech źródeł. 11 mln zł pochodziło z budżetu Suwałk, 10 mln zł przekazała firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli. 6 mln zł dał samorząd województwa podlaskiego. Droga startowa została ukończona w lipcu 2019 r. Od tego czasu trwały procedury odbioru technicznego obiektu, a także uzyskanie certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Podobne lotnisko działa od kilku miesięcy na Krywlanach w Białymstoku. Pas startowy może być użytkowany przez małe samoloty, w tym pasażerskie, zabierające na pokład do 30 osób.Utwardzony pas o długości 1350 m i szerokości 30 m zbudowało miasto Białystok. Inwestycję wsparł finansowo także samorząd województwa podlaskiego. Inwestycja kosztowała 47 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Suwałki: Miesiące dzielą nas od uruchomienia lotniska

Infrastruktura i lotniska

Suwałki: Miesiące dzielą nas od uruchomienia lotniska

Aleksander Domański 23 lutego 2020

Podpisano umowę dofinansowania lotniska w Suwałkach

Infrastruktura i lotniska

Podpisano umowę dofinansowania lotniska w Suwałkach

Emilia Derewienko 10 kwietnia 2019

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach

Infrastruktura i lotniska

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach

Aleksander Domański 26 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5