Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-09-26 09:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ um.suwalki.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ruszyła budowa lotniska w Suwałkach
fot. Miasto Suwałki
Symboliczne wbicie łopat pod budowę pasa startowego odbyło się w ostatni wtorek w Suwałkach. W uroczystości na lotnisku przy ul. Wojczyńskiego udział wzięły władze Miasta Suwałki, przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego, przedstawiciele wykonawcy – firmy konsorcjum Prasko Wegarten, firmy Forte, która współfinansuje inwestycję oraz przedstawiciel Suwalskiej Szkoły Lotniczej, zarządcy lotniska.
Rozpoczęcia budowy dokonał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Wszystko odbyło się w dość niecodzienny sposób, bowiem włodarz miasta przejechał po terenie, na którym powstanie pas startowy, siedząc za kierownicą koparko-ładowarki z pełną szuflą piasku. Później było symboliczne wbicie łopat pod budowę inwestycji przez zaproszonych gości.

Co i jak będzie budowane

Pas startowy na suwalskim lotnisku będzie miał 1320 m długości i 30 m szerokości. To pozwoli na korzystanie z niego przez samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach inwestycji powstaną również: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna.

Zakres robót budowlanych na suwalskim lotnisku obejmie:

– budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m,
– nawierzchni sztucznej wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej,
– budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej,
– budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową  DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej,
– budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej,
– budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Firma meblarska współfinansuje lotnisko


Cała inwestycja będzie kosztowała 27 mln zł. Rok temu umowę ws. dofinansowania budowy lotniska kwotą 10 mln zł Władze Miasta Suwałki podpisały z Maciejem Formanowiczem, prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli – największy tego typu zakład w całej Europie. Wsparcie portu przez podmiot prywatny w mieście kojarzącym się raczej  z najniższymi w Polsce a nie z innowacyjnymi działaniami, wpisuje się w światowy trend, który dopiero dociera nad Wisłę. Prywatny inwestor nie tylko wyłożył na budowę, ale zapewni ruch cargo dający zyski lotnisku.

W tym miesiącu budowę lotniska kwotą 6 mln zł (3 mln zł w 2018 r. i 3 mln zł w 2019 r.) wsparli także radni Sejmiku Województwa Podlaskiego. We wtorek, po wbiciu łopat pod budowę, odbyło się także podpisanie umowy z Zarządem Województwa Podlaskiego na dofinansowanie inwestycji. 

Przez lata myślano i inwestycji na lata 

Wszystkim wspierającym inwestycję dziękował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

– Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycje klarowały się 12 lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego, turystycznego, a nie utrzymywania stałych połączeń lotniczych. Zadbaliśmy o to, aby w perspektywie można było to lotnisko rozbudować, ale to sprawa dla kolejnych pokoleń – mówił Czesław Renkiewicz. – Koszt inwestycji przekroczył nasze oczekiwania dlatego dziś, w tym miejscu, chce podziękować Fabrykom Mebli Forte za mocne wsparcie finansowe, Władzom Województwa Podlaskiego, również za dofinansowanie. Wykonawcom tej inwestycji życzę sprawnej pracy. Mam nadzieję, że to lotnisko będzie dodatkowym atutem naszego regionu, zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej, co wpłynie na rozwój Suwałk – dodał Prezydent Suwałk.

Pas startowy w Suwałkach ma być gotowy do końca czerwca 2019 roku. Z zaciekawieniem będzie się przyglądać tej inwestycji, która zyskała wsparcie prywatnego kapitału i nie uległa gigantomanii, która zdała się porwać kilka innych przedsięwzięć w Polsce.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Suwałki rozstrzygnęły przetarg na budowę pasa startowego na lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Suwałki rozstrzygnęły przetarg na budowę pasa startowego na lotnisku

Justyna Urbaniak 30 lipca 2018

Suwałki: Koszt budowy nowego pasa dwa razy wyższy, niż zakładano

Infrastruktura i lotniska

Suwałki: Koszt budowy nowego pasa dwa razy wyższy, niż zakładano

Justyna Urbaniak 26 czerwca 2018

Suwałki: Przetarg na budowę drogi startowej przedłużony

Infrastruktura i lotniska

Suwałki: Przetarg na budowę drogi startowej przedłużony

Magdalena Wosińska 06 czerwca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5