Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Struzik: Niech PPL podaruje Mazowszu udziały w Modlinie, jeśli nie chce go rozwijać


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak, Jakub Madrjas

Data publikacji:
2018-01-17 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Struzik: Niech PPL podaruje Mazowszu udziały w Modlinie, jeśli nie chce go rozwijać
fot. Hubert Śmietanka, CC BY-SA 3.0
– Nie oczekujemy, że przedstawiciele PPL będą nam pomagać w rozwoju portu w Modlinie, ale niech chociaż nam nie przeszkadzają – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jak zapewnia, bieżące problemy nie będą miały wpływu na budowę łącznika kolejowego do lotniska.
Dziś Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało list intencyjny dotyczący analizy i w konsekwencji możliwości przejęcia przez PPL lotniska w Radomiu. Jak pisaliśmy, port w Modlinie apeluje, by także i w jego sprawie przedsiębiorstwo postawiło na konkrety. – Nie oczekujemy, że przedstawiciele PPL będą nam pomagać w rozwoju portu w Modlinie, ale niech chociaż nam nie przeszkadzają. Jesteśmy zainteresowani powodzeniem projektu w Radomiu, ale nie na zasadzie kanibalizmu. Oczekujemy, że podmioty publiczne będą dbały o majątek, którym zarządzają – tłumaczy w rozmowie z "Rynkiem Lotniczym" marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Województwo Mazowieckie ma 30,37 % udziałów w porcie.

Zdaniem marszałka Struzika możliwych jest kilka wyjść z obecnego impasu. – Jeśli Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze nie jest zainteresowane rozwojem Modlina, to powinno przekazać udziały województwu mazowieckiemu w formie darowizny – powiedział. Mniej korzystną – rzecz jasna – opcją jest odkupienie akcji, ale i tego nie wyklucza marszałek. – Polskie Porty Lotnicze mogą też sprzedać akcje na rynku. Chętni na pewno się znajdą – stwierdził Adam Struzik. Jak podkreślił, dziwi go obecna atmosfera wokół lotniska, które jego zdaniem było dotąd bardzo dobrze oceniane.

Co z linią kolejową? 

Czy zamieszanie na lotnisku w Modlinie utrudni przekładaną od lat budowę linii kolejowej pod terminal? – Mamy podpisane porozumienie z PKP PLK, jest ono realizowane i mam nadzieję, że od tego planu nie będzie żadnych odstępstw. Termin oddania tego liczącego 5,5 km łącznika wyznaczono na maj 2023 roku. Na inwestycję są zarezerwowane pieniądze unijne w wysokości 200 mln zł. Projekt jest wpisany do wszystkich planów centralnych budowy i nie wyobrażam sobie, by nagle PKP PLK od niego odstąpiło – powiedział marszałek województwa Adam Struzik w rozmowie z „Rynkiem Lotniczym. 

PKP PLK mówi o możliwym dalszym przedłużeniu linii z Płocka w kierunku Torunia i Bydgoszczy. Zdaniem marszałka Struzika najważniejsza jest jednak realizacja łącznika do Modlina. – Była ona zapowiadana już na mistrzostwa Europy w 2012 roku – przypomina. Jak uważa, dopiero potem można myśleć o przedłużeniu linii, choć w dokumentach strategicznych województwa linia istotnie jest zapisana jako część połączenia Modlin – Płock – Włocławek.

Opóźniona inwestycja

Budowa linii kolejowej do szybko rozwijającego się lotniska była planowana już kilka lat temu. Pierwotnie urząd marszałkowski województwa mazowieckiego chciał, by inwestycja była finansowana ze środków unijnych. W 2014 r. inwestycja uznana została jednak za inwestycję o zbyt małym zakresie i przeniesiono ją na listę rezerwową w kontrakcie terytorialnym. Szukano innych sposobów finansowania projektu i ostatecznie postanowiono, że będzie on finansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Marszałek porozumiał się w tej sprawie 20 lipca 2016 z PKP PLK, które stały się inwestorem zadania „Budowa odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa/Modlin oraz budowa stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin”.

PKP PLK przeprowadziło przetarg w tej sprawie i zawarło umowę z firmą WYG International, która odpowiada za wykonanie aktualizacji dokumentacji przedprojektowej. W dalszym planie jest pozyskanie decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych, co może potrwać do połowy 2019 roku. Po tym rozpocznie się przetarg na wybór wykonawcy i projekt. Roboty budowlane mają być prowadzone między połową 2020 a końcem 2022 roku.

W 2017 roku z lotniska w Modlinie skorzystało 2,9 mln pasażerów. Najpopularniejszym środkiem transportu na lotnisko jest pociąg Kolei Mazowieckich odjeżdżający z kilku warszawskich stacji i dojeżdżający do stacji Modlin, skąd konieczna jest przesiadka na autobus podwożący pod terminal. Wszystko odbywa się w ramach jednego biletu. O wysokiej popularności tej oferty piszemy tutaj. Rozbudowaną ofertę połączeń oferuje także autobusowy przewoźnik Modlinbus.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolej do Pyrzowic: Jest wykonawca projektu

Infrastruktura i lotniska

Kolej do Pyrzowic: Jest wykonawca projektu

Magdalena Wosińska 07 grudnia 2017

Bydgoskie lotnisko z nową drogą dojazdową

Infrastruktura i lotniska

Bydgoskie lotnisko z nową drogą dojazdową

Justyna Urbaniak 04 grudnia 2017

Katowice: Wkrótce poznamy wykonawcę projektu przebudowy linii kolejowej do lotniska

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Wkrótce poznamy wykonawcę projektu przebudowy linii kolejowej do lotniska

Justyna Urbaniak 04 grudnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5