Coraz bliżej połączenia kolejowego na praskie lotnisko. Jest wykonawca dokumentacji - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Coraz bliżej połączenia kolejowego na praskie lotnisko. Jest wykonawca dokumentacji


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-07-31 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Coraz bliżej połączenia kolejowego na praskie lotnisko. Jest wykonawca dokumentacji
fot. Vaclav Havel Prague Airport
Linia kolejowa do lotniska im. Václava Havla w Pradze już niebawem przestanie istnieć wyłącznie na papierze. Wiadomo, kto przygotuje niezbędną dokumentację dla inwestycji, uwzględniając skomplikowany odcinek między Výstaviště w Pradze a Veleslavín.
Firmy Metroprojekt i Sudop wygrały przetarg i stworzą dokumentację dla inwestycji polegającej na budowie połączenia kolejowego do lotnika w Pradze. Kwota, jaką zaproponowały za wykonanie zadania to 64,6 mln koron czeskich. – Budowa będzie najbardziej skomplikowana między nowo wybudowanym przystankiem Praha-Výstaviště a stacją Praha-Veleslavín. Pociągi będą jeździć głównie pod ziemią; tylko na krótkim odcinku od Výstaviště do parku Stromovka tor będzie przebiegał na powierzchni – powiedział Mojmír Nejezchleb, zastępca dyrektora ds. modernizacji kolei w administracji infrastruktury kolejowej (SŽDC).

Administracja infrastruktury kolejowej (SŽDC) podzieliła projekt na etapy. W pierwszym etapie należy przeprowadzić badania geologiczne i wyjaśnić technologię transportu. Musi to nastąpić w ciągu siedmiu miesięcy. Następnie przeprowadzona zostanie ocena oddziaływania na środowisko, co powinno się zakończyć w ciągu 28 miesięcy. Dwa miesiące później dokumentację przygotowawczą należy połączyć z innymi dokumentami, a budowniczowie złożą decyzję terytorialną.

Jeśli wszystko się powiedzie, decyzja terytorialna zostanie podjęta pod koniec 2020 roku. Studium wykonalności dla linii kolejowej zostało zatwierdzone trzy lata temu, obecnie trwa jego aktualizacja. Budowa może rozpocząć się w 2024 r. Samo połączenie ma zacząć działać w grudniu 2028 r.

Połączenie kolejowe z praskim lotniskiem jest omawiane od ponad dwóch dekad. Rada miejska zatwierdziła połączenie kolejowe dużych prędkości w 1996 roku. Obecny plan jest znacznie mniej ambitny. Zakłada on bowiem budowę zelektryfikowanego dwuścieżkowego łącza, które wymagałoby również modernizacji istniejącej linii do Kladno.

Projekt ma na celu skrócenie czasu podróży między lotniskiem a centrum miasta. Pociągi powinny dotrzeć do Veleslavín (skąd odjeżdżają autobusy na lotnisko) z lotniska w ciągu 11 minut, a do centrum miasta w ciągu 25 minut.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Połączenie kolejowe na pyrzowickie lotnisko z finansowaniem unijnym

Infrastruktura i lotniska

Połączenie kolejowe na pyrzowickie lotnisko z finansowaniem unijnym

Justyna Urbaniak 24 lipca 2018

Lotnisko Heathrow z nowym połączeniem kolejowym?

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Heathrow z nowym połączeniem kolejowym?

Tomasz Kościelny 29 maja 2018

Kolejne rosyjskie lotnisko z połączeniem kolejowym

Infrastruktura i lotniska

Kolejne rosyjskie lotnisko z połączeniem kolejowym

Tomasz Kościelny 22 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS