Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Strajk w PLL LOT był legalny. Decyzja sądu jest prawomocna


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-03-12 16:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Strajk w PLL LOT był legalny. Decyzja sądu jest prawomocna
fot. Adrian Grycuk, Wikipedia
Strajk, który przetoczył się przez szeregi Polskich Linii Lotniczych LOT w listopadzie 2018 roku, był legalny – zadecydował dzisiaj sąd apelacyjny. Decyzja jest prawomocna. Związki zawodowe domagały się przywrócenia do pracy ich przewodniczącej, Moniki Żelazik, zabiegały również o przywrócenie warunków zatrudnienia sprzed restrukturyzacji w 2013 roku.
– Sąd po raz kolejny i ostatni uznał, że akcja była legalna – powiedział mecenas Karol Sadowski, pełnomocnik związkowców w rozmowie z Radiem dla Ciebie. – Wszelkie działania podejmowane przez związki w PLL LOT, w tym wystąpienie pracowników, którym zarzucano nielegalność, były zgodne z prawem – dodaje.

LOT do tej pory utrzymywał, że strajk pracowników linii nie był legalny. Argumentowano, że w spór z pracodawcą weszło sześć organizacji związkowych, z czego pod strajkiem podpisały się jedynie dwie, co oznacza, że dokument nie ma mocy prawnej. Przewoźnik nie poznał również wyników referendum strajkowego. Przedstawiciele linii lotniczych przekonywali, że plebiscyt nie został zorganizowany zgodnie z procedurami, a „urna krążyła po mieście”.

Monika Żelazik została zwolniona przez władze LOT-u na początku czerwca 2018 roku. Już wtedy zapowiadała założenie liniom sprawy w sądzie. Podstawą zwolnienia miał być art. 52 Kodeksu Pracy, który mówi o „ciężkim naruszeniu przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych”. Przewodnicząca Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego wysłała e-mail, który członkowie związku otrzymali przed strajkiem planowanym na 1 maja.

Szefowa związku miała wówczas napisać do swoich współpracowników: „My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną! Ostatecznie powstańcy warszawscy byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni… Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł”.

Strajk związków zawodowych Polskich Linii Lotniczych LOT rozpoczął się 18 października 2018 roku. Związkowcy domagali się przywrócenia do pracy nie tylko przewodniczącej, ale również 67 pozostałych, dyscyplinarnie zwolnionych protestujących. – Nie ma tolerancji na narażanie spółki na straty – nie mieliśmy innego wyjścia – mówił wówczas prezes LOT-u, Rafał Milczarski, podczas konferencji prasowej. Przewoźnik musiał wyleasingować samoloty za co najmniej 3,5 mln zł. 

Protesty zakończyły się ostatecznie porozumieniem 1 listopada, a strony zgodziły się na przywrócenie do pracy Żelazik i innych 67 osób.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Nadal latamy z Warszawy do Nowego Jorku oraz z Warszawy i Krakowa do Chicago

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Nadal latamy z Warszawy do Nowego Jorku oraz z Warszawy i Krakowa do Chicago

Łukasz Malinowski 13 marca 2020

LOT: Dostosujemy siatkę połączeń do decyzji USA

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Dostosujemy siatkę połączeń do decyzji USA

Łukasz Malinowski 12 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5