Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Kwestia legalności strajku w LOT dalej niejasna


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-11-20 13:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kwestia legalności strajku w LOT dalej niejasna
fot. Piotr Bożyk
Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie wypowiedział się w kwestii wniosku władz PLL LOT, które chciały, by sąd orzekł o legalności bądź nielegalności kwietniowego referendum strajkowego. Choć powództwo zostało oddalone, to sąd nie rozstrzygnął najważniejszej z kwestii.
Historia referendum

Przypomnijmy cały ciąg wydarzeń. W kwietniu pracownicy weszli w spór z pracodawcą. Domagali się powrotu do poziomu wynagrodzeń finansowych z roku 2010, kiedy to ówczesny prezes, Sebastian Mikosz, obecnie szef Kenya Airways, wypowiedział w pracy układ zbiorowy. Związkowców zbulwersowały również doniesienia o premiach przyznanych przez radę nadzorczą zarządowi PLL LOT.

Referendum strajkowe wykazało, że większość pracowników jest za akcją. Władze uznały ją za nielegalną i skierowały sprawę do sądu. Powoływały się na wyrok Sądu Najwyższego, który uznał ruch prezesa Mikosza za zgodny z przepisami, w związku z tym wedle obecnych władz nie ma przedmiotu sporu. Samo referendum miało zostać przeprowadzone nieprawidłowo. Urna miała „wędrować” po budynku, do list uprawnionych do wzięcia w nim udziału miano dopisywać osoby niebędące pracownikami LOT-u (najprawdopodobniej chodzi o zatrudnionych na umowy cywilnoprawne przez spółkę LOT Crew, o czym za chwilę), a zarząd nie został oficjalnie poinformowany o wynikach plebiscytu. Dodatkowym argumentem był fakt, że pod decyzją o strajku podpisały się tylko dwa z sześciu związków działających w spółce.

Dzisiejsze orzeczenie

Sąd miał się dziś wypowiedzieć w sprawie legalności referendum. Nie zrobił tego. Oddalił wniosek LOT-u o uznanie plebiscytu za nielegalny. To działa na korzyść związków. Mają ono kolejne narzędzie w ręku do wywierania nacisku na władze spółki. Negocjacje trwają, a przedstawiciel pracowników, pilot Adam Rzeszot w rozmowie z nami narzekał na ich tempo. Co istotne, przekazał nam, że wyrzuceni z pracy za udział w strajku de facto nadal do pracy nie wrócili.

Jednocześnie przedstawiciele Wymiaru Sprawiedliwości nie rozstrzygali o samej legalności referendum. Sąd ma świadomość, że strajk już się odbył, to raz, a dwa, że toczy się inna sprawa pomiędzy LOT-em a związkami. Władze domagają się w niej odszkodowania za straty wynikające z zapowiedzi przeprowadzenia „nielegalnego” strajku. W związku z tym sąd nie chciał się dziś wypowiadać w sprawie legalności protestu. Zrobi to skład orzekający w sprawie odszkodowania.

– Chcemy znać stan faktyczny – powiedział nam rzecznik LOT-u Adrian Kubicki. – Nie jest tak, że w razie przyznania nam racji i uznania strajku za nielegalny, będziemy się ubiegać o faktyczne wypłacenie nam odszkodowania. Musimy po prostu wiedzieć, na czym stoimy.

Związki zawodowe interpretują dzisiejszą decyzję sądu jako swoje zwycięstwo. – Legła w gruzach narracja władz, które na każdym kroku podkreślały, że strajk jest „nielegalny”. Od dawna wiedzieliśmy, że mamy rację – powiedział nam Rzeszot.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Jak idą negocjacje ze związkowcami?

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Jak idą negocjacje ze związkowcami?

Łukasz Malinowski 20 listopada 2018

PLL LOT: Ustalono harmonogram rozmów ze związkowcami

Prawo i polityka

PLL LOT: Ustalono harmonogram rozmów ze związkowcami

Emilia Derewienko 08 listopada 2018

LOT: Ruszyły rozmowy ze związkowcami. Koszty strajku szacowane na 15 mln zł

Prawo i polityka

LOT: Ruszyły rozmowy ze związkowcami. Koszty strajku szacowane na 15 mln zł

Emilia Derewienko 07 listopada 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5