Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Shenzhen: Nowoczesne projektowanie drogi na lotnisko


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-10-22 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotnicze/ Bentley Systems

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Shenzhen: Nowoczesne projektowanie drogi na lotnisko
fot. Bentley Systems
33 mln jenów (ok. 5 mln dolarów) zaoszczędzono podczas prac nad projektem strategicznej drogi na południu Chin, w Shenzhen, łączącej lotnisko z jedną z dzielnic miasta. Bez tej inwestycji miasto utonęłoby prawdopodobnie w gigantycznych korkach. Projekt został zaprezentowany podczas konferencji The Year in Infrastructure 2019, organizowanej przez Bentley Systems w Singapurze.
Shenzhen, położone w południowych Chinach, wyrosło z małego, przygranicznego miasta o 30 tys. mieszkańców w 1979 roku, na trzecią pod względem wielkości w kraju, najszybciej rozwijającą się metropolię z 12,5 mln mieszkańców. W miarę rozwoju miasta, zwiększało się także zapotrzebowanie na nową infrastrukturę drogową jak i lotniskową, która mogłaby obsłużyć nowych mieszkańców.

Codzienny ruch uliczny sięgnął już bowiem 136 tys. pojazdów dziennie, które regularnie korkują miasto – jedyną drogą krajową, łączącą metropolię ze wschodu na zachód jest odcinek drogi ekspresowej w Shenzhen. Sytuacja stała się bardzo uciążliwa już w 2014 roku – władze miasta zakazały wówczas poruszania się w godzinach szczytu kierowcom, których pojazdy osobowe były zarejestrowane poza czterema głównymi dzielnicami Shenzhen.

Budowa drogi jedynym ratunkiem

Aby zwiększyć przepustowość na drogach i umożliwić dalszy rozwój metropolii, First Highway Consultants Company buduje JiHe Expressway: nową, 43-kilometrową autostradę łączącą międzynarodowe lotnisko Bao'an Airport (Port Lotniczy Shenzhen) z dzielnicą Longgan. Projekt o wartości 45 mld jenów, obejmuje aż 35 km… nowych mostów.

Ze względu na lokalizację projektu niemal w środku miasta, tradycyjna metoda badania tak gęstej sieci dróg byłaby uciążliwa i czasochłonna. Aby zakończyć ten duży i złożony projekt, firma korzysta z ProjectWise firmy Bentley do zarządzania danymi modelowania rzeczywistości i modelami BIM. Zespół projektowy wykorzystuje narzędzie „ContextCapture” do stworzenia siatki 3D rzeczywistości z wszystkich 43 km drogi ekspresowej, wykorzystując zdjęcia zrobione z powietrza i ziemi. Chodzi o dokładny pomiar odległości i objętości oraz odnotowanie dokładnych pomiarów geometrycznych projektu.

Ważne oszczędności

– Droga ekspresowa JiHe jest ważnym programem infrastrukturalnym, który ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju gospodarczego Shenzhen – mówi Pramod Kumar Gupta, główny inżynier BIM Center CCCC First Highway Consultants Company. – Planowanie i koordynowanie budowy tak dużego projektu nie byłoby tak wydajne i skuteczne bez ContextCapture firmy Bentley, która umożliwiłaby nam podejmowanie bardziej wydajnych decyzji w celu dostarczenia tego doskonałego projektu, przy jednoczesnym oszczędzaniu naszych partnerów i czasu – podsumowuje.

Istotnie, ContextCapture przyspiesza planowanie i pozwala ustalić dokładny harmonogram projektu, zaoszczędzając tym samym 42 dni i 8 mln jenów, poprzez usprawnienie obserwacji w terenie.

Inwestycję CCCC wspierał inny zespół specjalistów za pomocą ProjectWise firmy Bentley, której strategia z kolei pozwala zaoszczędzić 33 dni i około 5 mln jenów. Zespół wykorzystał również OpenRoads do stworzenia modeli BIM dróg, mostów i kształtowania krajobrazu wzdłuż trasy, poprawiając jakość i wydajność oraz skracając projektowanie o 68 dni – pozwala to oszczędzić dodatkowe 20 mln jenów. LumenRT firmy Bentley został wykorzystany do wizualizacji projektu, analizy relacji przestrzennych 3D i ustalenia, jakie zagrożenia bezpieczeństwa istniały w obszarze wymiany.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Aplikacja Synchro XR pomoże również projektować lotniska

Infrastruktura i lotniska

Aplikacja Synchro XR pomoże również projektować lotniska

inf. pras./ Redakcja 10 marca 2019

Bentley tworzy symulację ruchu pieszych na lotniskach

Infrastruktura i lotniska

Bentley tworzy symulację ruchu pieszych na lotniskach

Emilia Derewienko 17 października 2018

Bentley i Atos łączą siły w ramach projektów digital twin. Pomogą drony

Biznes i przemysł

Bentley i Atos łączą siły w ramach projektów digital twin. Pomogą drony

Emilia Derewienko 16 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5