Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Rząd zajmie się Centralnym Portem Komunikacyjnym już 7 listopada


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-11-03 16:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rząd zajmie się Centralnym Portem Komunikacyjnym już 7 listopada
fot. Port Lotniczy Wrocław
Na tę wiadomość zwolennicy megalotniska czekali wiele tygodni. Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego znalazł się w harmonogramie obrad rządu. Rada Ministrów rozpocznie prace nad uchwałą 7 listopada, we wtorek.
W porządku obrad na 7 listopada 2017 roku jako jeden z dwóch punktów i spraw bieżących, znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie „przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Wnioskodawcą jest Pełnomocnik Rządu ds. budowy gigantycznego portu lotniczego, minister Mikołaj Wild.

Początek prac nad uchwałą o CPK premier Beata Szydło zapowiadała już w połowie września tego roku, niedługo po tym, jak poznaliśmy lokalizację mega lotniska. Tak się jednak nie stało, a kilkutygodniowe oczekiwanie na pojawienie się uchwały na Radzie Ministrów było – jak nieoficjalnie mówiono – spowodowane sporem o koleje. W ubiegłym tygodniu jednak rozpoczęcie prac nad projektem o CPK potwierdził w rozmowie z Rynkiem Lotniczym minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

Na docelowe miejsce budowy megalotniska wyznaczona została gmina Baranów. Pierwszy terminal CPK jest szykowany na 50 mln pasażerów. Cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Wartość lotniska wyceniana jest na 35 mld zł.

Do tej pory nie poznaliśmy natomiast możliwego sposobu finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak jednak twierdzi pełnomocnik inwestycji, Mikołaj Wild – kwestia ekonomiczna nie jest obecnie powodem do zmartwień. Ewentualnym współinwestorem mogą być chińscy partnerzy, którzy zadeklarowali swoje wstępne zainteresowanie projektem. Władze zakładają, że gigantyczny hub transportowy, zlokalizowany w centrum kraju, zostanie połączony z resztą kraju dobrze rozwiniętą siecią kolei.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ULC: 94 mln pasażerów do 2035 roku. „Potrzebne nowe lotnisko"

Infrastruktura i lotniska

ULC: 94 mln pasażerów do 2035 roku. „Potrzebne nowe lotnisko"

Magdalena Wosińska 30 października 2017

Mazowsze: Słowa Szpikowskiego sprzeczne z dot. działaniami PPL

Infrastruktura i lotniska

Mazowsze: Słowa Szpikowskiego sprzeczne z dot. działaniami PPL

Magdalena Wosińska 28 października 2017

Adamczyk: Projekt CPK niezwłocznie trafi pod obrady Rady Ministrów

Prawo i polityka

Adamczyk: Projekt CPK niezwłocznie trafi pod obrady Rady Ministrów

Emilia Derewienko, Jakub Madrjas 26 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5