Partner serwisu
Infrastruktura i lotniska

Radom: Latem 622 operacje. 117 tys. pasażerów. W środy żadnego lotu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA I LOTNISKA
Radom: Latem 622 operacje. 117 tys. pasażerów. W środy żadnego lotu
fot. PPL
Ponowna działalność portu lotniczego w Radomiu zostanie zainagurowana w najbliższy czwartek, kiedy wyląduje boeing 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT z Paryża. W sezonie letnim z Sadkowa, oprócz LOT-u, połączenia lotnicze na zlecenie biur podróży będą realizowały linie takie jak, Enter Air, Ryanair Sun czy narodowy LOT. Na lotnisku powinny odbyć się 622 operacje, co odpowiada obsłużeniu około 117 tys. pasażerów. Udział LOT-u w ruchu lotniczym wyniesie 81 proc. W środy radomskie lotnisko będzie świecić pustkami, gdyż na ten dzień nie zaplanowano żadnego rozkładowego czy czarterowego lotu. Jedno jest pewne, o sloty na lotnisku w Radomiu nie będzie problemu.

Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL), operator lotniska Warszawa-Radom, odlicza dni do inauguracji działalności portu w Sadkowie. W środę, 19 kwietnia, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego opublikował w Dzienniku Urzędowym urzędu cennik opłat, które będą ponoszone przez linie lotnicze korzystające z infrastruktury radomskiego portu lotniczego.

Najwcześniej, bo już w sierpniu zeszłego roku, Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły zamiar oferowania z Warszawy-Radomia bezpośrednich lotów. Polski przewoźnik zakomunikował, że z Sadkowa na pokładach boeingów 737 będzie można polecieć do trzech destynacji: Kopenhagi, Paryża i Rzymu. Kilka tygodni temu LOT podjął decyzję o rezygnacji z lotów do duńskiej stolicy, zastępując Kopenhagę bułgarską Warną. Wcześniej PLL LOT ogłosił, że B737 z Radomia będą także latać do portu lotniczego w greckiej Prewezie, bardzo blisko wyspy Lefkada, oraz Tirany w Albanii.

Rynek Lotniczy jako pierwszy poinformował 2 września 2022 r., że biuro podróży Itaka, jako pierwszy touroperator, udostępniło w swoim systemie sprzedażowym zorganizowane wyjazdy wczasowe z wylotami z Radomia. Biuro podróży miało wysyłać urlopowiczów do Albanii (Tirana), Bułgarii (Warna i Burgas), Grecji (Kreta i Kos), Hiszpanii (Majorka) oraz Turcji (Antalya). Potem Itaka dodała do oferty wczasy w Egipcie (Taba) oraz Czarnogórze. Te dwie destynacje, tak jak Majorka oraz Kreta i Kos zostały ostatecznie wycofane ze sprzedaży. Do greckiej oferty trafiła Lefkada. Po Itace oferty wczasowe z wylotami z Sadkowa ogłosiły biura podróży: Exim Tours, Coral Travel, Rego-bis oraz Rainbow Tours. Katowicki touroperator Rego-bis wykupił pakiet 150 miejsc na lotach do Tirany, a Rainbow Tours blok kilkudziesięciu miejsc w rejsach do Paryża.

LOT największym operatorem w Radomiu

Największym użytkownikiem Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. w nadchodzącym sezonie letnim będą Polskie Linie Lotnicze LOT, które oprócz rozkładowych lotów na pięciu kierunkach, będą operatorem lotów czarterowych na zlecenie Coral Travel oraz Itaki. Największym operatorem infrastruktury w radomskim porcie lotniczym będzie LOT. Siatka połączeń rozkładowych zawiera 410 operacji. Boeingi 737 LOT-u wykonają dodatkowo 96 lotów czarterowych. Wąskokadłubowce polecą dla Coral Travel i Itaki do tureckiej Antalyi oraz bułgarskiej Warny. Łącznie narodowy przewoźnik wykona 506 operacji, co odpowiada 81-proc. udziałowi w ruchu lotniczym odbywającym się na radomskim lotnisku.

Polski przewoźnik realizację swoich operacji rozpocznie już 27 kwietnia, kiedy do Radomia przyleci B737 MAX 8, realizujący rejs z Paryża-CDG. W kwietniu na lotnisku odbędzie się osiem operacji: dwa przyloty i dwa wyloty do stolicy Francji oraz dwa przyloty i dwa wyloty do Rzymu. Do francuskiej i włoskiej stolicy LOT zamierza latać do końca lotniczego sezonu letniego. W całym sezonie letnim LOT, realizując loty łączące Radom z Paryżem, zrealizuje 158 operacji. W kwietniu odbędą się cztery operacje, w maju i czerwcu po 26, w lipcu 27, sierpniu i wrześniu po 26. Natomiast w październiku odbędą się 23 operacje.

Do i z Rzymu wąskokadłubowe samoloty LOT-u desygnowane do obsługi trasy zrealizują, tak jak w przypadku Paryża, 158 operacji lotniczych. W kwietniu odbędą się cztery operacje (dwa wyloty i dwa przyloty). Od maja do września zaplanowano po 26 operacji. W październiku odbędzie się o dwie operacje mniej.

Do i z Tirany, do której polski flagowiec zacznie latać 11 czerwca, wykonane zostaną 32 operacje. W czerwcu zrealizowane będą trzy przyloty i trzy wyloty. W lipcu będzie 10 operacji, a w sierpniu i wrześniu B737 wykonają między Radomiem a Tiraną po osiem operacji.

LOT rozkładowo do Warny będzie latał między 6 czerwca a 26 września. W czerwcu, lipcu i wrześniu odbędzie się po osiem operacji. W sierpniu odbędzie się po pięć przylotów i wylotów.

Ostatnim rozkładowym kierunkiem w radomskiej siatce połączeń PLL LOT będzie grecka Preweza. Jest to miasta, które leży bardzo blisko wyspy Lefkada, na którą wczasowiczów wysyłać będzie Itaka. Biuro podróży wykupiło w tych rejsach blok miejsc. W czerwcu i wrześniu odbędzie się po sześć operacji. Natomiast w szczycie sezonu letniego, w lipcu i sierpniu, po osiem.

Linie czarterowe wykonają 116 operacji

Do momentu publikacji artykułu nie wiadomym pozostaje kwestia obsługi lotów czarterowych do Tunezji. Wczasy w tunezyjskich kurortach, takich jak Susa, Monastyr czy Hammamet oferują dwa biura podróży: Exim Tours oraz Itaka. Na razie nie ma informacji, jaki przewoźnik będzie odpowiedzialny za obsługę czarterów z Radomia do Monastyru. Wczasy oferowane przez dwóch powyższych touroperatorów mają odbywać się w te same dni. Samolot między Radomiem a Tunezją ma lecieć w każdy czwartek. Wylot pierwszego w historii radomskiego lotniska rejsu do Monastyru zaplanowano na 1 czerwca. Przylot ostatniego lotu czarterowego przewidziano na 28 września. W czerwcu i sierpniu samoloty latające między Sadkowem a tunezyjskim portem lotniczym wykonają po 10 operacji.

Natomiast, w lipcu i wrześniu odbędą się o dwie operacje mniej. Itaka wyśle wczasowiczów także do Albanii. Pierwszy lot czarterowy biuro podróży zaplanowało na 18 czerwca. Wyloty do Tirany będą odbywać się co niedzielę. Liniami odpowiedzialnymi za przewóz wczasowiczów są Ryanair Sun. Rotację FR5089/FR5090 zaplanowano w następujący sposób: wylot z Albanii o godz. 18:35, przylot do Radomia o godz. 20:30; wylot z Sadkowa o godz. 21:15, przylot do Tirany o godz. 23:10. W czerwcu przewidziano cztery operacje, lipcu 10, sierpniu 8, a wrześniu trzy.

Itaka w swojej ofercie ma także wczasy w Turcji. Za przeloty do Antalyi odpowiadać będą PLL LOT, które będą latać w poniedziałki, oraz Enter Air, który połączenie będzie wykonywał w czwartki. Samoloty LOT-u, realizujące rotację LO6605/6606, wykonają ją według następującego rozkładu: wylot z Turcji o godz. 11:40, przylot do Radomia o godz. 13:30; wylot z Sadkowa o godz. 14:30, a przylot do Anatlyi o godz. 18:15. Loty z Radomia będą realizowane jako pośrednie sektory w ramach rotacji W. Rotacja E45023/E45024, wykonywana przez Enter Air, będzie w taki sam sposób, jak operacje LOT-u. W czerwcu odbędzie się 10 operacji, w lipcu i sierpniu po 18, a we wrześniu sześć. Pierwszy rejs zaplanowano na 15 czerwca. Ostatni raz samolot dla Itaki do Radomia przyleci 11 września.

Do Turcji, tak jak Itaka, dwa razy w tygodniu zamierza swoich pasażerów wysłać biuro podróży Coral Travel. Pierwsza operacja odbędzie się 3 czerwca. Dla tego touroperatora loty czarterowe (LO6101/LO6102 oraz LO6113/LO6114) wykonają Polskie Linie Lotnicze LOT. Z Sadkowa do Antalyi z Coralem będzie można polecieć we wtorki i soboty. W czerwcu odbędzie się 16 operacji. Od lipca do września boeingi 737 LOT-u wykonają po dziewięć wylotów i przylotów. W październiku zrealizowane zostaną cztery operacje.

Nie wyszczególniłem oferowanych przez Rainbow Tours wycieczek do Paryża, Rego-bis wczasów w Albanii oraz Itakę city-break’ów w Paryżu i Rzymie, gdyż biura podróży wykupiły w regularnych rejsach LOT-u blok miejsc, więc nie są to wyjazdy, do obsługi których, touroperatorzy wyczarterowali dodatkowe samoloty.

622 operacje to 117 tys. pasażerów

Podsumowując, od 27 kwietnia, kiedy faktem stanie się przylot do portu Warszawa-Radom pierwszego samolotu, do 27 października, kiedy LOT wykona ostatnie rejsy do Rzymu i Paryża, na radomskim lotnisku powinny odbyć się 622 operacje lotnicze. PLL LOT wykonają 410 operacji rozkładowych i 96 lotów czarterowych. Pozostałe linie zrealizują 58 rotacji (116 lotów).

PLL LOT loty będzie realizował przy użyciu wąskokadłubowego boeinga 737, który na pokład może zabrać 186 pasażerów. Samoloty Enter Aira i Ryanaira mogą przewieźć taką samą ilość podróżnych, chyba że irlandzkie linie do obsługi czarterów z Radomia desygnują zarejestrowanego ostatnio w Polsce boeinga 737-700, który zabiera na pokład 148 pasażerów. Port Lotniczy Warszawa-Radom powinien w tym sezonie letnim obsłużyć około 117 tys. pasażerów. Co ciekawe, na tę chwilę, w środy lotnisko będzie świecić pustkami, gdyż na ten dzień linie nie zaplanowały żadnego lotu. Grzegorz Tuszyński, dyrektor radomskiego portu, w rozmowie z Rynkiem Lotniczym, wskazywał, że w pierwszym roku Radom obsłuży około 250 tys. pasażerów. W kolejnym roku lotnisko prognozowały powitać 450 tys. osób.

– Plany Portów Lotniczych są nierealistyczne, ale równocześnie ocenianie statystyk po kilku miesiącach jest nie do końca wiarygodne - lotnisko już działa, ma nienajgorszą strategię handlową (na wykorzystanie potencjału infrastruktury, na którą nie warto było wydawać pieniędzy – ale one już zostały wydane, więc teraz trzeba myśleć o maksymalizacji jej użyteczności). Dajmy przewoźnikom kilka miesięcy na stymulację ruchu. Jeśli jednak za "zadowalająca" uznalibyśmy liczbę pasażerów umożliwiającą bieżące zyski (nie mówiąc o zwrocie z inwestycji), to potrzeba do tego byłoby na pewno ponad 1 milion pasażerów rocznie, a na to na razie się nie zapowiada w perspektywie najbliższych lat – wskazuje w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Dominik Sipiński, ekspert rynku lotniczego w ch-aviation.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Chcą odszkodowanie za lot koło puszczającego gazy buldoga

Pasażer i linie lotnicze

Chcą odszkodowanie za lot koło puszczającego gazy buldoga

Tomasz Śniedziewski 13 września 2023

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

Biznes i przemysł

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

inf pras. 11 września 2023

Ostatni dzień rejestracji na Kongres Rynku Lotniczego!

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Dwa nowe czarterowe kierunki z Radomia! Już 70 tys. obsłużonych pasażerów

Pasażer i linie lotnicze

Dwa nowe czarterowe kierunki z Radomia! Już 70 tys. obsłużonych pasażerów

Redakcja/inf. pras. 07 września 2023

26 i 27 sierpnia bez rejsów do Radomia. LOT był przygotowany

Infrastruktura i lotniska

Siatkarki Radomki straciły jako sponsora tytularnego Lotnisko Warszawa-Radom

Infrastruktura i lotniska

Pozostałe z wątku:

Chcą odszkodowanie za lot koło puszczającego gazy buldoga

Pasażer i linie lotnicze

Chcą odszkodowanie za lot koło puszczającego gazy buldoga

Tomasz Śniedziewski 13 września 2023

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

Biznes i przemysł

Świat lotnictwa przybywa do Słowenii

inf pras. 11 września 2023

Ostatni dzień rejestracji na Kongres Rynku Lotniczego!

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Dwa nowe czarterowe kierunki z Radomia! Już 70 tys. obsłużonych pasażerów

Pasażer i linie lotnicze

Dwa nowe czarterowe kierunki z Radomia! Już 70 tys. obsłużonych pasażerów

Redakcja/inf. pras. 07 września 2023

26 i 27 sierpnia bez rejsów do Radomia. LOT był przygotowany

Infrastruktura i lotniska

Siatkarki Radomki straciły jako sponsora tytularnego Lotnisko Warszawa-Radom

Infrastruktura i lotniska

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5