Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Qantas reagują na restrykcje i spadek popytu. 2500 osób straci pracę na dwa miesiące


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-08-04 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Qantas reagują na restrykcje i spadek popytu. 2500 osób straci pracę na dwa miesiące
fot. Piotr Bożyk
Linie lotnicze Qantas poinformowały w oficjalnym komunikacie o zwolnieniu przynajmniej na dwa miesiące 2500 pracowników. Powodem jest gwałtowny spadek popytu na podróże krajowe, wynikający z nowych restrykcji w Australii, nałożonych po kolejnym wzroście infekcji COVID-19. Akcje przewoźnika spadły o 1,4 proc.
Cięcia dotkną zarówno pilotów, jak i personel pokładowy oraz pracowników lotnisk, głównie w Nowej Południowej Walii. Qantas jeszcze w maju niemal odbudowały niemal w 100 proc. ruch pasażerski na krajowych połączeniach. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiło jednak w lipcu linie lotnicze z charakterystycznym logo kangura do zawieszenia wielu rejsów. Aktualnie operują na poziomie jedynie 40 proc. sprzed wybuchu pandemii.

Najmocniej kolejną falą infekcji dotknięte jest Sydney. Najbardziej zaludnione miasto w Australii pozostanie znów w zamknięciu przez co najmniej trzy i pół tygodnia. Lokalne władze pragną w tym czasie zaszczepić jak najwięcej populacji. - Na podstawie aktualnych danych można założyć, że blokada Sydney potrwa jeszcze dwa miesiące - oznajmił zgromadzonym dziennikarzom Alan Joyce, prezes Qantas.

Narodowe linie lotnicze Australii zatrudniają w sumie 22 tys. pracowników. Oprócz 2500 związanych z lotami krajowymi poszkodowanych z powodu zamknięcia granic jest wciąż jeszcze 6000 pilotów, stewardess i techników związanych z obsługą rejsów międzynarodowych. Wszyscy otrzymują obecnie co tydzień rządową zapomogę w wysokości 750 dolarów australijskich, czyli 552 dolarów amerykańskich.

Qantas przewidują poprawę w ciągu kilku tygodni, kiedy niektóre stany ponownie otworzą swoje granice po złagodzeniu restrykcji. Wówczas krajowe połączenia osiągną poziom nawet 60 proc. stanu sprzed pandemii. Żaden z samolotów nie zostanie jednak zahibernowany na kilka tygodni, ponieważ do świąt Bożego Narodzenia zakładana jest ponowna pełna odbudowa oferowania i tras na kontynencie.

Gorzej sytuacja wygląda z międzynarodowymi połączeniami. Flota dalekiego zasięgu jest praktycznie uziemiona od marca 2020 roku. Jej pełny restart uzależniony jest od wskaźników szczepień w Australii. Aktualnie są na poziomie zaledwie 18 proc. Do ponownego uruchomienia tras międzynarodowych wymagane jest zaszczepienie populacji w przynajmniej 80 proc.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Brisbane: 56 proc. mniej pasażerów w ciągu minionego roku

Infrastruktura i lotniska

Brisbane: 56 proc. mniej pasażerów w ciągu minionego roku

Rafał Dybiński 23 lipca 2021

150 pracowników Qantas podejrzanych o dystrybucję narkotyków

Prawo i polityka

150 pracowników Qantas podejrzanych o dystrybucję narkotyków

Rafał Dybiński 10 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5