Psy oraz ich trenerzy ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom przeszli w dniach 30-31 sierpnia szkolenie na terenie Lotniska Chopina oraz w samolotach PLL LOT. Szkolenie miało na celu zapoznać psy terapeutyczne z infrastrukturą portu lotniczego, całą ścieżką pasażera oraz zasadami zachowania na pokładzie samolotu.
Zespoły terapeutyczne trenowały odprawę pasażerską, przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa, dojazd do samolotu autobusem, przejście przez rękaw, boarding i poruszanie się po samolocie. We wrześniu zespoły szkoleniowe polecą na pokładzie PLL LOT do Oslo – na kolejne szkolenie z zakresu dogoterapii. Lot będzie dla nich kolejnym etapem nauki. Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom pracuje nad ujednoliceniem standardów certyfikacji psów terapeutycznych w wielu krajach. Na co dzień psy pracują m.in. w Klinice Budzik, Centrum Alzheimera, Szpitalu Wolskim, Fundacji Światło dla Życia.
Psy, czy też zespoły dogoterapeutyczne (ang AAI teams) odbyły szkolenie przygotowujące psy do lotu do Norwegii. Pies terapeutyczny, razem ze swoim przewodnikiem pracuje w placówkach i wspiera proces rehabilitacji, terapii lub edukacji pacjentów. Psy pracują w szpitalach - np na oddziałach onkologicznych w Klinice Budzik - budząc dzieci ze śpiączki.
Pomagają też seniorom w domach opieki, motywując ich do ruchu, rozmów, ćwiczeń. Przyspieszają proces leczenia i sprawiają, że jest on łatwiejszy dla pacjenta. Psy wspierają też naukę dzieci w szkołach - pomagają przełamać lęk przed szkołą, niechęć do czytania czy fobie społeczne. Z pomocą psa łatwiej nauczyć się matematyki czy nawet angielskiego! Aby pies mógł wykonywać tą pracę, musi przejść testy predyspozycji PADA, które potwierdzają, że jest psem bezpiecznym, lubiącym ludzi i odważnym - chętnie pracującym w nowych miejscach, takich jak szpital czy lotnisko.
Obecnie Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom, wraz z innymi organizacjami z Europy buduje sojusz służący wspólnej certyfikacji. – Nasze psy, w różnych państwach, zdają te same egzaminy i testy. Dzięki temu wiemy, że reprezentują dobry poziom wyszkolenia, który może skutecznie pomagać ludziom. Obecnie wspólna certyfikacja obejmuje dziesięć państw ( w tym Japonię). Jesteśmy w kontakcie z organizacjami z USA i Kanady. Żeby utrzymać międzynarodową certyfikację konieczna jest ścisła współpraca między państwami, wspólne szkolenia i egzaminy. Właśnie taki projekt realizowany będzie w Oslo, a w 2023 roku w Polsce. Dał on też początek współpracy z LOT. Podczas szkoleń spotykają się psy i trenerzy, odbywają wspólne egzaminy i pracują nad standaryzacją. Zapewnia to wysoki poziom usług w różnych państwach – wyjaśnia Magdalena Nawarecka, prezes Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
Bardzo ważnym etapem szkolenia i certyfikacji psa jest test predyspozycji PADA. To on potwierdza, że temperament psa jest odpowiedni do tego rodzaju pracy. Jednocześnie PADA pozwala określić, że pies nie będzie się bał trudnych sytuacji, takich jak choćby lot samolotem. Dlatego przewóz psów terapeutycznych nie wiąże się z trudnościami dla pasażerów (psy są odpowiednio ułożone, zrelaksowane i ciche) ani dla linii lotniczych (psy nie powodują zniszczeń i nie utrudniają pracy personelowi). Test PADA może być wykorzystany nie tylko w dogoterapii - jest testem behawioralnym, określającym psychikę psa. Można wykorzystać go jako narzędzie potwierdzające dobrą psychikę psów cywilnych.
– Podczas szkoleń lotniskowych mogliśmy też zauważyć bardzo pozytywne reakcje pasażerów. Uśmiechali się, pytali o psy, kilka osób zwracało uwagę, że lot jest teraz dla nich przyjemniejszy. Podobnie reagowały załogi i personel lotniska. Jest to dodatkowa korzyść z umożliwienia podróży zespołom AAI – podsumowała Nawarecka. .
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.