Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Przez Brexit Airbus wycofa się z Wielkiej Brytanii?


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-06-23 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przez Brexit Airbus wycofa się z Wielkiej Brytanii?
fot. Airbus
Airbus produkuje skrzydła do swoich samolotów w Wielkiej Brytanii. Brexit może poskutkować zamknięciem tamtejszej fabryki, co oznacza, że pod znakiem zapytanie staje przyszłość 14 tys. zatrudnionych tam osób.
Powodem jest tu brak porozumienia odnośnie do tego, w jaki sposób Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Większość przewoźników szykuje się na „twardy” Brexit, co oznacza, że Zjednoczone Królestwo, z chwilą wyjścia z UE, opuści także jej wspólny, jednolity rynek. Konsekwencje takiego przebiegu wydarzeń będą poważne: wymiana handlowa między Wielką Brytania a Unią będzie utrudniona, wprowadzone zostaną cła.

Producent podkreśla przy tym, że brak konkretów ze strony brytyjskiego rządu uniemożliwił Airbusowi rozszerzenie brytyjskiej bazy dostawców. Airbus skrytykował także proponowany przez brytyjski rząd okres przejściowy między marcem 2019 roku a grudniem roku 2020, podkreślając, że będzie on zbyt krótki, by pozwolił uniknąć zakłóceń.

Airbus, który tworzy skrzydła dla wszystkich swoich samolotów pasażerskich w Wielkiej Brytanii, powiedział, że natychmiastowe odejście od jednolitego rynku i unii celnej UE bez uzgodnionego przejścia doprowadzi do poważnych zakłóceń. – Mówiąc wprost, scenariusz bez umowy bezpośrednio zagraża przyszłości Airbusa w Wielkiej Brytanii – powiedział Tom Williams, dyrektor operacyjny Airbus Commercial Aircraft.

Jak prognozuje organizacja ADS, Brexit może kosztować brytyjski przemysł lotniczy i obronny 2,3 miliarda funtów, więcej od szacowanych 1,5 mld z ubiegłego roku. Wzrost ten ma wynikać ze zwiększenia wartości eksportu do Unii sektorów lotnictwa, obrony, bezpieczeństwa i technik kosmicznych, w których brytyjskie firmy są mocno zaangażowane w zintegrowanych łańcuchach dostaw. Wszystkie brytyjskie firmy muszą liczyć się z kosztami do 20 mld funtów rocznie, jeśli mają dostosować się do rozwiązania „max fac”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Airbus A330neo przechodzi kolejne testy na lotniskach całego świata

Biznes i przemysł

Airbus A330neo przechodzi kolejne testy na lotniskach całego świata

Emilia Derewienko 19 czerwca 2018

Czwarta linia produkcyjna samolotów A320 uruchomiona w Hamburgu

Biznes i przemysł

Czwarta linia produkcyjna samolotów A320 uruchomiona w Hamburgu

Emilia Derewienko 16 czerwca 2018

Pierwszy wyprodukowany w USA Airbus A321 we flocie Hawaiian Airlines

Biznes i przemysł

Pierwszy wyprodukowany w USA Airbus A321 we flocie Hawaiian Airlines

Emilia Derewienko 12 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5