Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Prognozy dla branży na 2020 rok - będzie lepiej?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-12-31 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prognozy dla branży na 2020 rok - będzie lepiej?
fot. Pixabay
2020 będzie trochę lepszym rokiem dla światowych linii lotniczych, ale północnoamerykańscy przewoźnicy mogą zaliczyć niewielki poślizg w związku z nową prognozą branżową.
Przewiduje się, że stabilne i spadające ceny ropy naftowej, duże oczekiwane odbicie w światowym handlu oraz bardzo zdrowy skok o 4,7% w globalnej przepustowości pasażerów w przyszłym roku spowodują, że linie lotnicze na całym świecie osiągną zyski w wysokości około 29,3 mld dolarów w 2020 r. To wzrost o 13% w porównaniu z 25,9 miliardami dolarów, które spodziewane są w tym roku.

Przewoźnicy z Ameryki Północnej, których planowany wzrost przepustowości został zatrzymany przez uziemienie samolotów Boeing 737 MAX (używają ich linie lotnicze Southwest, American i United) powinni odnotować niewielki spadek całkowitych zysków w 2020 r. Pomimo - i być może częściowo z powodu - ogromnego wzrostu całkowitej pojemności o 5,1%. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, globalna grupa lobbystyczna dla przewoźników obsługujących ponad 85% całego ruchu lotniczego na całym świecie, prognozuje obecnie, że przewoźnicy z Ameryki Północnej w przyszłym roku zarobią około 16,5 miliarda dolarów, w porównaniu z 16,9 miliardami dolarów w tym roku.

Prognozowany zysk w wysokości 16,5 miliarda dolarów w 2020 r. oznaczałby, że amerykańskie linie lotnicze w przyszłym roku osiągnęłyby bardzo zdrowy zysk w wysokości 16 dolarów od każdego ze swoich pasażerów. To prawie dwukrotność zysku, jaki grupa zarobiła od każdego pasażera w 2013 roku. To unaocznia sukces, jaki odniosła grupa po długim okresie ogromnych strat, bankructw i konsolidacji, który zakończył się około 2013 roku.

- Lotnictwo to niesamowita branża - powiedział dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac. - Wspieramy światową gospodarkę 2,7 bln dolarów, co stanowi 3,6% światowego PKB. Jednak pomimo całego bogactwa, które stworzyliśmy dla świata, rentowność zawsze była wyzwaniem. Tak naprawdę dopiero od zakończenia globalnego kryzysu finansowego branża lotnicza osiągnęła stabilny strumień zysków.

De Juniac dodał, że chociaż 2020 będzie kolejnym zyskownym rokiem dla branży na całym świecie, większość linii lotniczych wciąż ma trudności z uzyskaniem jakichkolwiek zysków. - Udział 30 najlepszych (linii lotniczych na świecie) jest absolutnie nieproporcjonalny.

IATA przewiduje również niewielką poprawę sytuacji wśród azjatyckich linii lotniczych w 2020 r. Prognozy pokazują, że przewoźnicy z Bliskiego Wschodu ponownie stracą pieniądze jako grupa w 2020 r., chociaż straty te powinny być o połowę mniejsze niż w tym roku (łącznie 1,5 mld dolarów). Restrukturyzacja i nieco poprawiona gospodarka w 2020 r. powinny umożliwić przewoźnikom latynoamerykańskim uzyskanie skromnych zysków w 2020 r. w porównaniu z szacowaną na 400 mln dolarów stratą w tym roku. Przewiduje się, że afrykańscy przewoźnicy ponownie stracą pieniądze w 2020 r. z powodu chronicznie słabego popytu na pasażerów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pierwszy samolot w barwach Buzz

Pasażer i linie lotnicze

Pierwszy samolot w barwach Buzz

Aleksander Domański 30 grudnia 2019

CPK: Duże zainteresowanie konsultacjami w branży. „To dobry sygnał”

Infrastruktura i lotniska

CPK: Duże zainteresowanie konsultacjami w branży. „To dobry sygnał”

Roman Czubiński 30 grudnia 2019

LOT: Różnorodna flota daje elastyczność

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Różnorodna flota daje elastyczność

Piotr Bożyk 30 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5