Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Powraca temat bezpośrednich lotów z Polski na Tajwan


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2022-03-22 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powraca temat bezpośrednich lotów z Polski na Tajwan
fot. unsplash
Polska ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Tajwanem między innymi w dziedzinie bezpośrednich połączeń lotniczych. Tak zadeklarował szef polskiego przedstawicielstwa w Tajpej podczas spotkania z prezydent Tajwanu.
Wzmocnienie współpracy Polski z Tajwanem, między innymi w dziedzinie bezpośrednich połączeń lotniczych było jednym z tematów poruszonych podczas poniedziałkowego (21.3.) spotkania ambasadora Cyryla Kozaczewskiego, dyrektora Biura Polskiego w Tajpej z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

Spotkanie w cieniu wojny w Ukrainie

Bezpośrednim powodem wizyty ambasadora Kozaczewskiego w pałacu prezydenckim, określanej przez Biuro Polskie w Tajpej, czyli de facto ambasadę naszego kraju, jako kurtuazyjną, było podziękowanie za tajwańską pomoc humanitarną dla Ukrainy. Jednocześnie było to pierwsze spotkanie ambasadora Kozaczewskiego od czasu objęcia przez niego w grudniu ubiegłego roku kierownictwa nad Biurem Polskim w Tajpej z prezydent Tsai, czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tajwanu.

Od czasu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, Tajwańczycy aktywnie włączyli się w pomoc ukraińskim uchodźcom, bijąc rekordy ofiarności w zbiórkach pomocy. W imieniu polskiego rządu ambasador Kozaczewski podziękował władzom Tajwanu za darowiznę 27 ton metrycznych środków medycznych oraz przekazanie 10 mln dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce, określając efektywność Tajwanu w przekazywaniu pomocy jako wybitną.

Prezydent Tsai wyraziła zaniepokojenie sytuacją około 2 mln uchodźców, którzy od czasu najazdu Rosji na Ukrainę zmuszeni byli szukać schronienia w naszym kraju, oraz chwaliła Polskę za gościnność w ich przyjmowaniu. Ambasador Kozaczewski podkreślił, iż na granicy polsko-ukraińskiej nie ma obozów uchodźców, gdyż polskie rodziny otworzyły dla nich swoje domy.

Wola pogłębienia współpracy pomiędzy Polską i Tajwanem

Prezydent Tajwanu zadeklarowała, iż z radością przyjęłaby pogłębioną współpracę bilateralną z Polską, szczególnie że Tajwan dąży do zacieśnienia więzów z krajami Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) w ramach obecnej polityku skupiania uwagi na stosunkach z Europą.

W imieniu Polski wolę wzmocnienia współpracy z Tajwanem zadeklarował również ambasador Kozaczewski, wymieniając bezpośrednie loty pomiędzy Polską i Tajwanem jako jeden z obszarów, w jakich mogłoby nastąpić zbliżenie pomiędzy Warszawą i Tajpej. Innymi obszarami potencjalnej współpracy wymienionymi przez dyrektora Biura Polskiego w Tajpej jest branża półprzewodników, obszar kultury oraz szkoleń i wymiany umiejętności.

Krótka historia lotów na Tajwan

Historia lotów pomiędzy Polską i Tajwanem jest niedługa – pierwszy historyczny bezpośredni komercyjny lot z Polski wylądował w Tajpej 22 kwietnia 2020 r.  Podczas gdy pierwsza operacja lotnicza związana była z transportem cargo, w szczególności środków medycznych wykorzystanych w Polsce w walce z pandemią, kolejne loty odbywały się w formule lotów czarterowych na zlecenie Lin’s International Consulting, tajwańskiej firmy zajmującej się umożliwianiem studentom z Tajwanu oraz innych krajów Azji odbywania studiów medycznych i stomatologicznych w Polsce, jak również Hiszpanii i we Włoszech.

Loty organizowane przez Lin’s były również otwarte dla innych osób zainteresowanych podróżą na tej trasie, jednak ponieważ odbywały się w formule lotów czarterowych, bilety na nie były dostępne globalnym systemie rezerwacji (GDS) linii lotniczych, ale sprzedawane są w przez Lin’s International Consulting w jednym z biur w Polsce lub w innych krajach. Jimmy Lin, prezydent Grupy Lin’s Education Management, do której należy Lin’s International Consulting Co., w ubiegłorocznym wywiadzie dla Rynku Lotniczego opowiadał o funkcjonowaniu tych lotów oraz planach biznesowych na rozwój połączenia, m. in. o chęci pojawianiu się na tej trasie obok PLL LOT także przewoźnika narodowego Tajwanu, linii lotniczych China Airlines, jednak ostatecznie ubiegłoroczne plany zostały pokrzyżowane przez falę zakażeń koronawirusem na wyspie.

Fakt, iż temat bezpośrednich lotów pomiędzy Polską i Tajwanem poruszany jest przez stronę polską przy okazji rozmów z najwyższymi władzami wyspy, pokazuje wolę ustanowienia stałego połączenia. Sygnały o rozważaniu uruchomienia połączenia pojawiają się także po stronie Tajwanu.

– Wiem, że wcześniej zarówno przedstawiciele China Airlines, jak i EVA Airlines odwiedzali lotnisko Chopina i prowadzili badania na temat uruchomienia lotów do Warszawy – zdradzał podczas ubiegłorocznego wywiadu dla Rynku Lotniczego Lin.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5