Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Polska uzyska finansowe wsparcie UE. Zapewni rodakom darmowy lot do kraju


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-03-23 13:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/RMF FM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska uzyska finansowe wsparcie UE. Zapewni rodakom darmowy lot do kraju
fot. Piotr Bożyk
Polska aktywowała mechanizm ochrony cywilnej, który umożliwi darmowy powrót rodaków przebywających poza Unią Europejską – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Rejsy z Polakami odlecą z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów. 
Każdy kraj korzystający z tego programy otrzyma zwrot 75 proc. kosztów podróży. Na pokład samolotów będą mogli wejść obywatele innych państw Unii Europejskiej. 

Wcześniej mechanizm uruchomiły Belgia, Niemcy, Łotwa i Wielka Brytania. Do Brukseli wróciło w ten sposób z Tunezji 223 obywateli Unii Europejskiej. Nasi zachodni sąsiedzi organizują loty sprowadzające obywateli UE z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany. Łotewskie samoloty przywiozą obywateli UE z Gruzji, a Litwa repatriuje Europejczyków z Indonezji. 

Czechy zorganizują z kolei loty z Egiptu, Wietnamu i Filipin, natomiast Wielka Brytania sprowadzi swoich obywateli z Peru. 

Reakcja na 330 wniosków o pomoc w UE i na świecie

Unijny mechanizm ochrony ludności cywilnej ułatwił jak dotąd repatriację 1381 obywateli Unii Europejskiej z Wuhan, Japonii, Oakland, Maroka i Tunezji, odkąd wybuchło zagrożenie rozprzestrzeniającym się wciąż koronawirusem SARS-CoV-2.

Ogólnym celem mechanizmu jest zacieśnienie współpracy między państwami członkowskimi Unii Europejskiej i sześcioma innymi państwami, aby poprawić zapobieganie katastrofom, oraz reagowanie na nie. Gdy skala zagrożenia przytłacza możliwości reagowania danego kraju, może on poprosić o pomoc za pośrednictwem tego właśnie mechanizmu, pozwalającego na zwrot co najmniej 75 proc. kosztów transportu i operacyjnych wdrożeń. 

Unijny mechanizm ochrony ludności od momentu powstania w 2001 roku odpowiedział na ponad 330 wniosków o pomoc w Unii Europejskiej i poza nią. Klęski żywiołowe nie znają granic i mogą uderzyć jednocześnie w jeden lub kilka krajów bez ostrzeżenia. Dobrze skoordynowana wspólna reakcja oznacza, że ​​w przypadku przeciążenia władz krajowych, jeden punkt kontaktowy pomaga zgromadzić wiedzę fachową i zdolności osób udzielających pierwszej pomocy dotkniętych problemem osób. Łączenie zdolności w zakresie ochrony ludności pozwala na silniejszą i bardziej spójną zbiorową akcję. 

Mechanizm pomaga również koordynować działania organów krajowych w zakresie gotowości na wypadek katastrof i zapobiegania im oraz przyczynia się do wymiany najlepszych praktyk. Ułatwia to ciągły rozwój wyższych wspólnych standardów, umożliwiając zespołom lepsze zrozumienie różnych podejść i pracę zamiennie w przypadku katastrofy. W następstwie wniosku o pomoc za pośrednictwem mechanizmu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) mobilizuje pomoc lub wiedzę specjalistyczną. Wyspecjalizowany sprzęt, taki jak samoloty przeciwpożarowe oraz zespoły medyczne mogą zostać zmobilizowane w krótkim czasie w celu rozmieszczenia w Europie i poza nią.

Mechanizm interweniował w przypadku niektórych największych katastrof i złożonych sytuacji kryzysowych. Przykłady obejmują wybuch epidemii eboli w Afryce Zachodniej w 2014 roku i Demokratycznej Republice Konga w 2018 roku. Ostatnio wspomógł także poszkodowanych po przejściu cyklonu tropikalnego Idai w Mozambiku, a także dotkniętych trzęsieniem ziemi w Albanii czy pożarami lasów w Szwecji, Boliwia oraz Grecja w 2019 roku. Ideą jest również skoordynowane działanie po katastrofach chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych, a także poprzez wspólne gromadzenie zapasów leków.

Powroty z Filipin, Kolombo i Hanoi

Dotychczas Polacy wracali do kraju dzięki operacji #LOTdoDomu, ale sami finansowali bilety. Na pokładach samolotów polskiego przewoźnika powróciło już 28 706 osób. LOT wykonał w sumie 211 rejsów, wykorzystując 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800, Embraer i Bombardier Q400. Dzisiaj rozpoczyna się dziewiąty dzień operacji #LOTdoDomu. Planowanych jest 18 rejsów m.in. z Bangkoku, Chicago, Miami, Dubaju, Dublina, Genewy, Oslo, Helsinek, Brukseli, Budapesztu, Nicei, Edynburga, Sztokholmu, Trondheim i Barcelony.

W kolejnych dniach LOT, w ramach programu #LOTdoDomu przywiezie polskich obywateli m.in. z Dubaju, Cancun, Varadero, Rio de Janeiro, Larnaki, Kapsztadu, Bergen, Dublina, Larnaki, Brukseli (24.03), oraz z Bangkoku, Chicago, Zanzibaru i Denpasar (25.03). LOT wprowadził także możliwość powrotu z zupełnie nowych, odległych kierunków świata takich jak m.in Kolombo, Male na Malediwach, Sydney w Australii, a także z Filipin (Cebu i Manili) i Hanoi z międzylądowaniem w Singapurze.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5