Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

PIP: Zwolnienie Moniki Żelazik było bezprawne. PLL LOT: To nieprawda


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-08-14 16:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PIP: Zwolnienie Moniki Żelazik było bezprawne. PLL LOT: To nieprawda
fot. PLL LOT
Państwowa Inspekcja Pracy uznała zwolnienie przewodniczącej związków zawodowych, Moniki Żelazik, za nielegalne – informuje Money.pl. Udało nam się skontaktować z rzecznikiem PLL LOT, Adrianem Kubickim, który twierdzi, że informacja ta nie jest prawdziwa.
– Państwowa Inspekcja Pracy wydała pismo, w którym potwierdza informacje o nieprawidłowościach w Polskich Liniach Lotniczych LOT, o których od wielu miesięcy mówią związki zawodowe działające w firmie i Rada OPZZ województwa mazowieckiego – napisał, cytowany przez Money.pl, Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego. Informacji tej nie potwierdza na razie Główny Inspektorat Pracy.

Rzecznik LOT-u, Adrian Kubicki, zaprzecza tym informacjom. – To nieprawda. PIP uznał, że nieprawidłowością było zwalnianie Moniki Żelazik, pomimo sprzeciwu związków zawodowych, i tylko co do tego elementu miał PIP wątpliwość – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym. Jak dodaje, urząd uznał to za „stosunkowo niewielkiej wagi przewinę”. – To w żaden sposób nie określa legalności lub nielegalności tego zwolnienia – tłumaczy Kubicki.

Portal Money.pl powołuje się jednak na treść pisma warszawskiego oddziału PIP do Moniki Żelazik z 10 lipca. Wynika z niego, że „umowy nieetatowe w firmie „budzą poważne wątpliwości prawne”, a przewodnicząca związku zawodowego została zwolniona „niezgodnie z prawem". Urząd na tym nie kończy, a dodaje, że wobec LOT-u zostaje wszczęte postępowanie w związku z funkcjonowaniem w firmie agencji zatrudnienia, która nie została zarejestrowana.

Monika Żelazik została zwolniona przez Polskie Linie Lotnicze LOT na początku czerwca. Już wtedy zapowiadała założenie LOT-owi sprawy w sądzie. – Prezes Rafał Milczarski popełnił błąd zwalniając pracownika, który ma same pochwały, wybitną ocenę pracowniczą i jako pracownik nie przekroczył absolutnie swoich kompetencji, bo nie wypowiadam się jako pracownik, ani nie walczę jako pracownik – mówiła wówczas Żelazik w rozmowie z naszym portalem.

Podstawą zwolnienia Moniki Żelazik miał być art. 52 Kodeksu Pracy, który mówi o „ciężkim naruszeniu przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych”. Przewodnicząca Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego wysłała e-mail, który członkowie związku otrzymali przed strajkiem planowanym na 1 maja. Szefowa związku miała wówczas napisać do swoich współpracowników: „My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną! Ostatecznie powstańcy warszawscy byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni… Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Związkowcy: Strajk jest legalny. LOT: Sprawa jest ciągle w toku

Prawo i polityka

Związkowcy: Strajk jest legalny. LOT: Sprawa jest ciągle w toku

Emilia Derewienko 26 lipca 2018

LOT płaci więcej pilotom spoza kraju? (AKTUALIZACJA)

Prawo i polityka

LOT płaci więcej pilotom spoza kraju? (AKTUALIZACJA)

Emilia Derewienko 25 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5