Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2019-06-24 12:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP wykorzystuje dobrodziejstwo nowoczesnych technologii
fot. Katowice Airport
Po serii testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła system pozwalający użytkownikom przestrzeni powietrznej m.in. na składanie planów lotu drogą elektroniczną – poinformował PAP rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz. To kolejna inicjatywa Agencji z obszaru nowoczesnych technologii.
Chodzi o system Integrated Web Briefing (IWB), służący do planowania operacji lotniczych i obsługi planów lotu. System działa od tygodnia.

Już po testach

– Po serii testów uruchomiliśmy długo wyczekiwany system, który integruje dostęp do wielu różnych danych i informacji lotniczych niezbędnych do przygotowania i zaplanowania lotu. Pozwala on tworzyć bazę planowanych operacji oraz flotę statków powietrznych. Umożliwia także podgląd różnych podkładów map i osobną prezentację wszelkiego rodzajów obiektów, struktur lub pomocy nawigacyjnych – mówi Łukaszewicz. Jak informuje, system ten zawiera m.in. mapy pogodowe udostępniane przez IMGW. – Na podstawie dostępnych danych oraz modułu do planowania, IWB umożliwia złożenie planu lotu i depesz modyfikacyjnych – rzecznik dodał. 

PAŻP informuje, że wprowadzenie systemu jest efektem współpracy między Agencją ą firmą R-SYS, będącą dostawcą oprogramowania. – System w fazie testowej uruchomiliśmy pod koniec listopada ub.r. W ciągu kolejnych kilku tygodni otrzymaliśmy kilkadziesiąt mniejszych i większych raportów od użytkowników, których w tym czasie zarejestrowało się około pięciuset. Jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem systemu mieliśmy ich zarejestrowanych około półtora tysiąca. W czasie całego okresu wdrożeniowego PAŻP wprowadził kilkaset mniejszych i większych poprawek oraz rekomendacji – przekazał Łukaszewicz.

Duże ułatwienia

Jak dodał, większość z nich została już wdrożona i ułatwia nawigację systemu. – Inne zgłoszenia będą wprowadzane systematycznie. Jednak już teraz IWB wyróżnia się kilkoma cechami na tle innych tego typu narzędzi. Przede wszystkim dostawcą wielu danych jest sam PAŻP. Dzięki temu IWB umożliwia np. bieżący podgląd w zajętość stref lotów z aktualizacją w czasie rzeczywistym i podgląd planowanych aktywności w całej strefie lotów – tłumaczy rzecznik.

Ponadto, dzięki dwuetapowej weryfikacji – z pośrednictwem Biura Odpraw Załóg PAŻP – system gwarantuje m.in. prawidłową dystrybucję depesz pomiędzy służbami kontroli ruchu lotniczego oraz umożliwia pilotom zdalne zamknięcie planu lotu po wylądowaniu. Jak podkreślił, system ten umożliwia jego użytkownikowi wykonanie niezbędnych czynności w ramach przygotowań do lotu oraz dostęp do różnorodnych danych, co czyni system multifunkcjonalnym. – Przyszłe zadania rozwojowe dla IWB będą głównie skupione na wprowadzaniu ułatwień w obsłudze nawigacji serwisu oraz na udostępnieniu aplikacji mobilnej – dodał. Rzecznik wskazał, że IWB stanowi nie tylko narzędzie do planowania, może być również pouczającym źródłem wiedzy dla adeptów lotnictwa.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w najbliższych latach planuje zainwestować miliony złotych w nowe technologie, które podniosą jej konkurencyjność w Europie. Jest to szczególnie istotne w dobie lawinowo rosnącej ilości opóźnień samolotów. Co ważne, nasza Agencja wyróżnia się na tle innych tego typu europejskich instytucji jakością swojej pracy. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair za przejęciem przez Eurocontrol odpowiedzialności za kontrolę ruchu

Prawo i polityka

Ryanair za przejęciem przez Eurocontrol odpowiedzialności za kontrolę ruchu

Aleksander Domański 16 kwietnia 2019

Bliżej Jednolitego Europejskiego Nieba

Infrastruktura i lotniska

Bliżej Jednolitego Europejskiego Nieba

Redakcja 13 marca 2019

 

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

Pasażer i linie lotnicze

Sierpień w statystykach: Wizz Air i Ryanair pną się w górę

10 września 2019

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

10 września 2019

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

Infrastruktura i lotniska

CPK to nie tylko ruch lotniczy. To także nowe miejsca pracy

09 września 2019

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

Infrastruktura i lotniska

Strategia dla lotnictwa: CPK zmieni całą branżę

09 września 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5