Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Państwa UE nadal nielegalnie płacą Airbusowi


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2019-12-03 13:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Państwa UE nadal nielegalnie płacą Airbusowi
fot. Piotr Bożyk
Airbus nie stosuje się do zaleceń Światowej Organizacji Handlu (WTO) na temat nielegalnych subwencji unijnych. Jak podała WTO, produkcje samolotów Airbus A380 i A350 wciąż korzystają ze środków przyznawanych przez UE. Z tego powodu nie udało się podważyć ceł, mających zrekompensować Stanom Zjednoczonym nielegalne dotacje dla Airbusa.
Pozwolenie na nałożenie karnych ceł zostało udzielone Stanom Zjednoczonym przez WTO w październiku tego roku. Opłatami zostały obciążone towary sprowadzane z Europy ze względu na straty, jakie poniosło USA w związku z nielegalnymi subsydiami przyznawanymi Airbusowi przez Francję, Niemcy, Hiszpanię i Wielką Brytanię. Niedawno UE ogłosiła, że z tego tytułu producentom rolnym z krajów pokrzywdzonych przez karne cła musi być udzielone wsparcie.

Unia Europejska ubiegała się o wycofanie wyroku WTO i zablokowanie wyznaczonych przez nią rekompensat dla Stanów Zjednoczonych. Jednak jak poinformowali 2 grudnia przedstawiciele Światowej Komisji Handlowej, specjalnie powołany do tego celu zespół ustalił, że mimo przegranej w tym sporze europejskie państwa wciąż przyznają środki Airbusowi. Ze środków unijnych korzystają przede wszystkim programy produkcyjne modeli A380 i A350. Ograniczono tylko skalę tych dotacji.

Jak podaje francuski Air Journal, Airbus uznał narzucone ograniczenia dotacji unijnych za „niewystarczające do nadążania za potrzebami rynkowymi”. Ponieważ nie przestał pobierać subsydiów uznanych przez WTO za nielegalne i godzące w producenta samolotów Boeing, USA zachowa swoje prawo do utrzymania karnych ceł na unijne towary.

Wciąż nieznane są kary jakie będą nałożone na Stany Zjednoczone w związku z oskarżeniem ich przez UE o to, że same nielegalnie dotowały Airbusa. Decyzja WTO w tej sprawie ma zapaść w 2020 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PE: Rolnikom dotkniętym sprawą Airbusa musi być udzielone wsparcie

Prawo i polityka

PE: Rolnikom dotkniętym sprawą Airbusa musi być udzielone wsparcie

Magdalena Romanowska 29 listopada 2019

UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa

Prawo i polityka

UE kontra USA: Wet za wet. Nakręca się wojna handlowa

Aleksander Domański 22 października 2019

Cła weszły w życie. USA uderza w państwa produkujące Airbusa

Prawo i polityka

Cła weszły w życie. USA uderza w państwa produkujące Airbusa

Aleksander Domański, współpraca: Łukasz Malinowski 18 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5