Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Nowa droga startowa w Gliwicach. Dla małego ruchu cargo i lotów biznesowych


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2020-12-11 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowa droga startowa w Gliwicach. Dla małego ruchu cargo i lotów biznesowych
fot. aeroklub.gliwice.pl
Zmodernizowaną płytę lotniska w Gliwicach, z nową, utwardzoną drogą startową o długości 920 m, oddano oficjalnie do użytku. Obiekt umożliwia obsługę lotów biznesowych, sportowych i małego ruchu cargo.
Port dzięki modernizacji i rozbudowie zyskał status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji. To daje możliwość wykorzystywania go m.in. dla lotów biznesowych, sportowych oraz małego ruchu towarowego. Obok utwardzonej drogi startowej o długości 920 m, którą w przyszłości można wydłużyć do 1,3 km, drogi kołowania i płyty postojowej, powstała towarzysząca infrastruktura: parkingi, drogi dojazdowe i biegnącą dookoła lotniska ścieżka rowerowa.

Prace na lotnisku, mającym wcześniej charakter sportowy, rozpoczęły się jesienią 2018 roku. Rozbudowa o wartości 27,9 mln zł została sfinansowana przez miasto, a zrealizowana przez miejską spółkę - Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR). Pod kątem tego przedsięwzięcia samorząd podwyższył kapitał zakładowy tej spółki. Wcześniej GAPR otrzymała też aportem miejskie grunty o powierzchni ok. 42 ha, wchodzące w skład lotniska (kupione od Aeroklubu Gliwickiego), a przeznaczone na jego rozbudowę.

- Plany wokół lotniska już zaczynają się realizować. Pas startowy powstał. Zachęcam do dalszej współpracy, aby jak najszybciej otoczenie lotniska się zmieniało, aby pas startowy był jak najintensywniej wykorzystywany - podkreślił podczas uroczystości Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Atutem lotniska jest duża koncentracja w okolicy specjalistycznych usług dla małych samolotów i bliskość centrum Nowe Gliwice, gdzie działają firmy sektora nowych technologii. Gliwice są też dobrze skomunikowane - znajduje się tu m.in. węzeł autostrad A1 i A4, a nieco dalej także Drogowej Trasy Średnicowej, przebiegającej przez miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) do Katowic. W pobliżu modernizowanego portu mogą ulokować się podmioty związane z lotnictwem. Nabywców znalazły już nieruchomości inwestycyjne w północno-wschodniej części obiektu. Po południowej stronie nowej drogi startowej GAPR dysponuje kolejnymi gruntami, które w przyszłości będą przylegały do południowej obwodnicy miasta.

Lotnisko w Gliwicach ma ponad 100 lat. Swoją działalność rozpoczęło w 1916 roku. Ówczesne niemieckie władze widziały jego rolę jako głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Od 1925 roku działała na nim stacja meteo, a na wyposażeniu był też samolot meteorologiczny. Dwa lata później uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Gliwice: Koniec modernizacji lotniska dla ruchu biznesowego

Infrastruktura i lotniska

Gliwice: Koniec modernizacji lotniska dla ruchu biznesowego

Emilia Derewienko 11 października 2019

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany

Infrastruktura i lotniska

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany

Justyna Urbaniak 20 września 2018

Gliwice: W przyszłym roku lotnisko obsługiwać będzie ruch biznesowy

Biznes i przemysł

Gliwice: W przyszłym roku lotnisko obsługiwać będzie ruch biznesowy

Justyna Urbaniak 27 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5