Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-09-20 16:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany
fot. Pixabay
Wybrano wykonawcę modernizacji sportowego lotniska w Gliwicach. Wśród najważniejszych planów jest realizacja budowy utwardzanej drogi startowej. Inwestycja umożliwi uzyskanie statusu lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji, co w efekcie oznacza uruchomienie tu bazy dla lotów biznesowych czy małego ruchu cargo.
Modernizacja lotniska polega na budowie utwardzanej drogi startowej o długości 900 metrów, drogi kołowania, płyty postojowej, kontenerowej stacji paliw, a także budowie parkingów oraz infrastruktury dojazdowej. Obecnie na lotnisku znajdują się jedynie trawiaste drogi startowe.

Na wykonawcę wybrano Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach. Roboty budowlane powinny zakończyć się w przyszłym roku. Modernizacja zrealizowana będzie w oparciu o dokumentację projektową przygotowaną przez warszawską pracownię INNEBO Group. W ubiegłym roku koszt inwestycji oszacowano na 19,5 mln zł.

Obecnie jednak ceny robót budowlanych wzrosły, a wyłonienie wykonawcy nie należało do łatwych, gdyż nikt nie zgłosił się do przetargu. Udało się to dopiero teraz, jednak oferta przekroczyła założony budżet o 10 mln zł. Mimo to zamawiający – Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR) deklaruje, że pokryje brakującą kwotę.

Zgodnie z planami miasta gliwickie lotnisko ma być portem lotniczym, z którego będą korzystali m.in. inwestorzy, których zakłady znajdują się w gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gliwickie lotnisko to nie jedyne aeroklubowe lotnisko w Polsce, które myśli o rozbudowie. Podobna inwestycja jest obecnie przygotowywana w Krywlanach (województwo Podlaskie), Pile oraz Masłowie na Kielecczyźnie. To porty, które w przeciwieństwie do pomysłów związanych z budową regionalnych, obsługujących regularny ruch lotnisk, mają szansę na wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej. Ta zastrzegła bowiem na początku 2014 roku, że pieniędzy na rozbudowę nowych lotnisk nie będzie, a na wsparcie będą mogły liczyć jedynie porty lokalne.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ministerstwo mówi PPL-owi: „sprawdzam"

Prawo i polityka

Ministerstwo mówi PPL-owi: „sprawdzam"

Aleksander Domański 20 września 2018

Ukraina chce zbudować 50 nowych lotnisk do 2030 roku

Infrastruktura i lotniska

Ukraina chce zbudować 50 nowych lotnisk do 2030 roku

Emilia Derewienko 20 września 2018

Gliwice: W przyszłym roku lotnisko obsługiwać będzie ruch biznesowy

Biznes i przemysł

Gliwice: W przyszłym roku lotnisko obsługiwać będzie ruch biznesowy

Justyna Urbaniak 27 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5