Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Na krymskim lotnisku uruchomiono nowy terminal pasażerski


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-04-19 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Na krymskim lotnisku uruchomiono nowy terminal pasażerski
fot. Simferofol International Airport/ FB
Międzynarodowy port lotniczy Symferopol na Krymie otworzył wczoraj (16 kwietnia) nowy terminal. Budynek przystosowany jest do obsługi 6,5 miliona pasażerów rocznie, oraz 3650 pasażerów w ciągu jednej godziny.
Nowy terminal wyposażony jest w 55 stanowisk odprawy, jest też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – posiada 16 ruchomych klatek schodowych i 28 wind, aby pasażerowie nie mieli problemu z poruszaniem się po budynku. Powierzchnia terminala liczy 78 000 metrów kwadratowych. Kompleks znajduje się w odległości sześciu kilometrów od dotychczasowego terminala.

11 kwietnia na lotnisku przeprowadzono test terminalu głównego, w którym wzięło udział 400 wolontariuszy, studentów, blogerów, przedstawicieli mediów, którzy odegrali rolę pasażerów, symulując standardowe operacje naziemne. Według dyrektora generalnego lotniska, Jewgienija Płaksina, testy terminalowe rozpoczęły się w marcu, ale w tym dniu liczba wolontariuszy była zbliżona do rzeczywistej liczby pasażerów obsługiwanych przez lotnisko.

W 2017 roku lotnisko Symferopol obsłużyło 5,1 miliona pasażerów, czyli o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. Ruch wzrósł o 7 proc. rok do roku, do 603 378 pasażerów.

Ponieważ Krym jest kurortem o wysokim wskaźniku sezonowości, rosyjski rząd oferuje program subsydiowania lotów między półwyspem a regionami Rosji.

Moskwa-Szeremietiewo, spółka Nordwind Airlines, planuje w tym roku zwiększyć liczbę lotów do Krymu i uruchomi 27 połączeń z Symferopola.

Poza modernizacją infrastruktury lotniska Symferopol, rosyjski rząd planuje też budowę nowego lotniska w regionie. Chodzi o rozbudowę lotniska w Balbeku, które obecnie jest lotniskiem wojskowym. Miałoby ono przejąć funkcje cywilne w przeciągu 2,5 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 25 mln dolarów.

Budowa nowego lotniska cywilnego mieści się w szerszych planach doinwestowania Krymu po rosyjskiej aneksji w 2014 roku. Budowa portu lotniczego traktowana jest przez rząd priorytetowo. Eksperci z Lenaeroproekt i Lufthansa Consulting ocenili projekt rozwoju lotniska jako ekonomicznie opłacalny. 

Budowa lotniska zapasowego dla Krymu ma też związek z planami lokalnych władz, dotyczącymi zwiększenia populacji regionu. Program rozwoju regionu przyjęto tu pod koniec grudnia 2016 roku. Mówi się w nim o zwiększeniu ludności tego terytorium do 2,4 mln w 2030 roku. 

Entuzjastycznie do pomysłu budowy cywilnego lotniska w Belbek podchodzi dyrektor lotniska w Sewastopolu, który zauważa, że będzie to port położony niecały kilometr od popularnej linii brzegowej Morza Czarnego. Dlatego, jego zdaniem, warto stworzyć w tym miejscu klaster komunikacyjny, gdyż pasażerowie będą mogli łatwiej dotrzeć do kurortów Fiedosja i  Eupatoria.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air rozwija się w Gruzji, lotnisko do rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Wizz Air rozwija się w Gruzji, lotnisko do rozbudowy

Justyna Urbaniak 17 kwietnia 2018

ACI World: Dynamiczny rozwój rynku lotniczego na świecie

Infrastruktura i lotniska

ACI World: Dynamiczny rozwój rynku lotniczego na świecie

Justyna Urbaniak 16 kwietnia 2018

ACI World: Lotnisko w Atlancie utrzymuje pozycję największego na świecie

Infrastruktura i lotniska

ACI World: Lotnisko w Atlancie utrzymuje pozycję największego na świecie

Justyna Urbaniak 16 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5