Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Morawiecki: Jesteśmy gotowi na kompromis. Kolejne rozmowy z kontrolerami w niedzielę. Porozumienie coraz bliżej?


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2022-04-22 20:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Morawiecki: Jesteśmy gotowi na kompromis. Kolejne rozmowy z kontrolerami w niedzielę. Porozumienie coraz bliżej?
fot. PAŻP
Na razie porozumienia w PAŻP nie ma, ale w opublikowanym wieczorem (22 kwietnia) wspólnym komunikacie znalazły się informacje o uwzględnieniu przez pracodawcę części postulatów związkowców oraz o rozpoczęciu analiz kosztowych propozycji wynagrodzeń przedstawionej przez kontrolerów. Wcześniej o gotowości do kompromisu informował premier Matusz Morawiecki.
Rząd otwarty na kompromis

W piątek (22 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki mówił o trwającym sporze w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). – Wyciągamy dłoń otwartą i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do kryzysu, do zamknięcia polskiego nieba, bo będzie to strata dla wszystkich Polaków. (...) Ja na pewno będę robił wszystko, aby takiemu kompromisowi patronować – mówił cytowany przez PAP Morawiecki.

Podkreślał przy tym, że na kompromis otwarty jest również kierujący resortem infrastruktury Andrzej Adamczyk, który pracuje nad rozwiązaniem problemu. Morawiecki zaznaczył, że pan minister jest bardzo otwarty na kompromis. – Po prostu pan minister czeka na postulaty, czeka na propozycje ze strony związkowej, ze strony związku zawodowego i uważam, że pan minister ma bardzo dobrą, bardzo konstruktywną ofertę dla wszystkich, którzy chcą po prostu pracować – powiedział szef rządu.

PAŻP zgodził się na cześć postulatów związkowców

W kilka godzin po wypowiedziach premiera pojawiło się wspólne stanowisku PAŻP oraz Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Możemy w nim przeczytać, że ZZKRL zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas negocjacji 20 kwietnia przesłał wczoraj w godzinach późnowieczornych propozycje dotyczące m. in.: zmiany do Regulaminu pracy, aneksu do Regulaminu wynagradzania, programu w zakresie rozwoju, szkolenia i wsparcia dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego i informatora FIS, zmiany do Regulaminu ZFŚS oraz kodeksu Etyki.

PAŻP miał uwzględnić w całości zaproponowane przez związki zmiany do Regulaminu ZFŚS oraz zgodził się na poinformował o uchyleniu części wcześniejszych zarządzeń czego domagała się strona społeczna.

Trwają rozmowy o wynagrodzeniach 

W zakresie najważniejszych kwestii finansowych pracodawca zobowiązał się dostarczyć pisemne pytania do wyjaśnienia do projektu aneksu do Regulaminu wynagradzania 23 kwietnia. Z uwagi na konieczność przygotowania przez Pracodawcę analiz kosztowych przesłanego projektu zmian do aneksu do Regulaminu wynagradzania kolejne spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę rano. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższych dniach rozmowy skupią się na najtrudniejszych kwestiach finansowych bez rozwiązania których trudno sobie wyobrazić szybkie zakończenie sporu.

Jeśli w najbliższym czasie nie uda się osiągnąć porozumienia możliwe będzie znaczne ograniczenie liczby lotów w polskiej przestrzeni powietrznej. ULC zapewniał dzisiaj, że decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły, ale w najgorszym scenariuszu od 1 maja lotniska w Modlinie i Warszawie pracowałyby tylko przez 7,5 godz. dziennie i obsługiwały ok. 170 zamiast ponad 500 lotów w ciągu doby.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5