Port lotniczy Warszawa-Modlin zakończył październik z kolejnym mocnym wynikiem. W ostatnim miesięcu obsłużono ponad 368 tys. pasażerów. Podwarszawskie lotnisko utrzymuje więc wysoką dynamikę wzrostu, mimo zakończenia szczytu sezonu wakacyjnego. Odbudowa oferty przewoźników niskokosztowych przekłada się na coraz większy ruch pasażerski, a tegoroczne rezultaty pokazują, że Modlin wrócił na ścieżkę rozwoju.
Październik przyniósł pewne sezonowe wyhamowanie ruchu w porównaniu z miesiącami wakacyjnymi, ale nie zmieniło to obrazu tegorocznych statystyk. Obsłużono 368 315 pasażerów. W dziewiątym miesiącu roku, czyli we wrześniu,
Modlin obsłużył 390 722 podróżnych, natomiast
w sierpniu było to 423 577 osób, a
w lipcu 430 291 podróżnych. Październikowy rezultat był więc o 5,7 proc. niższy niż we wrześniu i o 14,4 proc. niższy niż w lipcu. Wciąż jednak zdecydowanie przewyższał wyniki osiągane w analogicznym okresie 2025 roku.
W październiku 2025 roku z usług podwarszawskiego lotniska skorzystało bowiem 149 179 pasażerów. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy liczba podróżnych zwiększyła się o 219 136 osób. Dynamika wzrostu wyniosła 146,9 proc. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku operacji lotniczych. W październiku ubiegłego roku wykonano 1 116 startów i lądowań, podczas gdy w tym roku było ich już 2 437. To wzrost o 118,4 proc. Warto zwrócić uwagę, że nawet po zakończeniu głównego sezonu wakacyjnego Modlin utrzymuje bardzo wysokie wzrosty. Październikowy wynik był ponad dwukrotnie wyższy niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.
Wzrosty we wszystkich miesiącach 2026 roku
Tegoroczne wyniki pokazują, że odbudowa ruchu w Modlinie nie ogranicza się do pojedynczych miesięcy. W każdym z pierwszych dziesięciu miesięcy 2026 roku lotnisko obsłużyło więcej pasażerów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
W styczniu przez port przewinęło się 218 512 podróżnych wobec 111 052 rok wcześniej, co oznaczało wzrost o 96,8 proc.
W lutym liczba pasażerów zwiększyła się ze 103 364 do 225 436, czyli o 118,1 proc.
Marzec przyniósł 261 245 podróżnych, podczas gdy rok wcześniej było ich 116 516. Wzrost wyniósł 124,2 proc.
Wyraźne przyspieszenie nastąpiło wiosną.
W kwietniu Modlin obsłużył 376 476 pasażerów, o 158,2 proc. więcej niż w 2025 roku.
W maju liczba podróżnych wzrosła ze 154 043 do 400 819, co oznacza poprawę o 160,2 proc.
Czerwiec zakończył się wynikiem 391 586 pasażerów wobec 146 281 rok wcześniej, a więc wzrostem o 167,7 proc. Najlepszym miesiącem pod względem dynamiki rok do roku okazał się lipiec. Wówczas z usług lotniska skorzystało 430 291 pasażerów, podczas gdy w lipcu 2025 roku było ich 153 757. Oznaczało to wzrost o 179,9 proc. W sierpniu port obsłużył 423 577 podróżnych, czyli o 165 proc. więcej niż rok wcześniej. We wrześniu odnotowano 390 722 pasażerów, co przełożyło się na wzrost o 168,5 proc. Październikowy rezultat 368 315 osób oznaczał natomiast poprawę o 146,9 proc.
Ponad 3,48 mln pasażerów od początku roku
Jeszcze bardziej imponująco prezentują się dane narastające. Od stycznia do końca października 2026 roku Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył łącznie 3 486 979 pasażerów. W analogicznym okresie 2025 roku było to 1 385 386 podróżnych. Oznacza to wzrost o 2 101 593 osoby, czyli o 151,7 proc. rok do roku. Co istotne, tegoroczny rezultat osiągnięty w ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy jest już o 99 proc. wyższy od całorocznego wyniku z 2025 roku. Wówczas lotnisko obsłużyło 1 752 261 pasażerów. Modlin przekroczył więc ubiegłoroczny bilans o ponad 1,73 mln osób, a do końca roku może jeszcze powiększyć tę różnicę.
Wzrostowi ruchu pasażerskiego towarzyszy zwiększona liczba operacji lotniczych. Od stycznia do października 2026 roku wykonano w Modlinie 23 348 startów i lądowań, wobec 10 159 w analogicznym okresie 2025 roku. Oznacza to wzrost o 129,8 proc., czyli o 13 189 operacji. Warto przy tym zauważyć, że również w statystykach operacyjnych tegoroczne wyniki już zdecydowanie przewyższają cały poprzedni rok. W 2025 roku lotnisko obsłużyło łącznie 12 652 operacje, a zatem tegoroczny rezultat po dziesięciu miesiącach jest wyższy o 84,5 proc.
Więcej pasażerów przypadających na jedną operację
Interesująca jest również różnica pomiędzy dynamiką wzrostu ruchu pasażerskiego i operacyjnego. W październiku liczba podróżnych zwiększyła się o 146,9 proc., podczas gdy liczba operacji wzrosła o 118,4 proc. Oznacza to, że na pojedynczą operację przypadało więcej pasażerów niż przed rokiem. W październiku 2026 roku było to średnio około 151 pasażerów na operację, wobec niespełna 134 w październiku 2025 roku. Wzrost tego wskaźnika może wskazywać na lepsze wykorzystanie oferowanej pojemności samolotów i większe wypełnienie rejsów.
Za poprawą statystyk stoi przede wszystkim odbudowa oferty przewoźników niskokosztowych, w tym powrót Wizz Aira do Modlina oraz rozwój działalności Ryanaira, który od lat pozostaje kluczowym operatorem podwarszawskiego portu. Po trudnym dla lotniska 2025 roku, kiedy ograniczona oferta przewozowa mocno odbiła się na liczbie obsługiwanych podróżnych, bieżący rok przynosi zdecydowaną zmianę sytuacji. Październikowe dane potwierdzają, że wzrost ruchu nie był wyłącznie efektem wakacyjnego szczytu. Modlin utrzymuje wysoką dynamikę również w końcówce sezonu letniego i na początku sezonu zimowego, a wynik bliski 3,5 mln pasażerów po dziesięciu miesiącach pokazuje skalę zmiany, jaka zaszła w działalności lotniska. W całym roku Modlin powinien obsłużyć ponad cztery mln podróżnych.