Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-12-18 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe
fot. Bombardier Media
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wybrało samoloty odrzutowe
W minionym tygodniu (13 grudnia) w Centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie została podpisana umowa na zakup dwóch nowych samolotów odrzutowych dla Samolotowego Zespołu Transportowego. Umowa dotyczy zakupu samolotów Learjet 75 Liberty produkowanych przez firmę Bombardier.
Zakup będzie realizowany w myśl przyjętej przez Radę Ministrów uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Programu zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Dostawa pierwszego samolotu planowana jest do 13 marca 2021 r., drugiego do 13 czerwca 2021 r. Natomiast w kwietniu 2021 r. planowane jest włączenie do służby pierwszego z nich.

Jak informuje Bombardier, Learjet 75 Liberty oferuje lepsze osiągi przy tych samych kosztach eksploatacji co samoloty konkurencji. Learjet jest najszybszym samolotem w segmencie lekkich odrzutowców i ma większy zasięg niż konkurencja wynoszący 2080 mil morskich (3852 km). Jest certyfikowany zgodnie z bardziej rygorystycznymi przepisami FAA PART 25, mającymi zastosowanie do komercyjnych samolotów pasażerskich, w przeciwieństwie do większości konkurentów w kategorii lekkich odrzutowców, które są certyfikowane zgodnie z przepisami części PART 23. Piloci Learjetów preferują te samoloty ze względu na imponujące właściwości lotne i wyjątkową wydajność. Learjet 75 Liberty LPR będą posiadać zaawansowany kokpit znany po nazwą Bombardier Vision, a także niedawno ogłoszoną aktualizację awioniki Garmin w wersji G5000.

Nowe statki powietrzne umożliwią transport dwóch pacjentów jednocześnie w następującej konfiguracji: nosze-nosze, nosze-inkubator. Kabina medyczna zostanie wyposażona również w wysokiej klasy sprzęt do prowadzenia wentylacji zastępczej, monitorowania pacjenta oraz prowadzenia terapii ECMO na pokładzie. Dzięki posiadanym parametrom i dużym zasięgom samoloty Learjet 75 Liberty pozwolą na ewakuację medyczną poszkodowanych z odległych zakątków świata. W takiej sytuacji możliwa będzie instalacja dodatkowych noszy.

Zakup nowoczesnych statków powietrznych umożliwi nie tylko utrzymanie ciągłej, 24-godzinnej, gotowości operacyjnej zespołu transportowego, ale przede wszystkim pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa oraz jakości udzielanych świadczeń medycznych. Pacjenci będą mogli liczyć na szybszy i bardziej komfortowy transport nawet na bardzo duże odległości bez konieczności dotankowywania.

Charakterystyka samolotu Learjet 75 Liberty:
 • Długość: 17,7 m
 • Rozpiętość skrzydeł: 15,5 m
 • Wysokość: 4,5 m
 • Maksymalna masa startowa: 21 500 lb (9 752 kg)
 • Napęd: 2 x Honeywell Turbine
 • Prędkość przelotowa: 465 kn (861 km/h)
 • Zasięg: 2 040 NM (3 780 km)
 • Pułap: 51 000 ft (16 000 m)
 • Awionika: Garmin G5000, Radio HF, CPDLC, FANS-1/A+.
Obecnie flota LPR składa się z 34 statków powietrznych: 27 śmigłowców Airbus EC135 P2+/P3, dwóch Robinsonów R44 Raven II, dwóch samolotów Piaggio P.180 Avanti oraz trzech Tecnam P2008JC MkII.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków: Otwiera się droga do przeniesienia baz LPR

Infrastruktura i lotniska

Kraków: Otwiera się droga do przeniesienia baz LPR

inf. pras. 09 grudnia 2019

Warszawa: Kolejna załoga śmigłowca LPR oślepiona światłem lasera

Prawo i polityka

Warszawa: Kolejna załoga śmigłowca LPR oślepiona światłem lasera

Piotr Bożyk 11 listopada 2019

Powstanie baza LPR w Sokołowie Podlaskim

Infrastruktura i lotniska

Powstanie baza LPR w Sokołowie Podlaskim

Emilia Derewienko 24 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5