Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

#LOTdoDomu. Zobacz, jak wrócić do domu! (tekst aktualizowany)


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-03-20 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
LOT/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

#LOTdoDomu. Zobacz, jak wrócić do domu! (tekst aktualizowany)
fot. PLL LOT
Trwa akcja #LOTdoDomu w ramach, której PLL LOT organizuje specjalne loty czarterowe dla Polaków chcących wrócić do kraju. LOT przewiózł już ponad 14 tys. Polaków na 95 rejsach, ale ciągle dodawane są nowe destynacje. 
13 marca rząd ogłosił przywrócenie kontroli granicznych oraz wstrzymanie lotniczych i kolejowych połączeń międzynarodowych. Już następnego dnia premier Matusz Morawiecki zapewnił, że dla wszystkich obywateli i cudzoziemców mogących legalnie pracować i przebywać w naszym kraju, zostanie przeprowadzona operacja zorganizowanych powrotów do Polski. Zapewnił przy tym, że PLL LOT zorganizuje specjalne połączenia czarterowe, które ułatwią powrót do kraju. Wszystko w ramach działań mających ograniczyć rozwój zachorowań wywołanych koronawirusem.

Do niedzielnego popołudnia zainteresowanych powrotem do kraju było 18 tys. osób.

Obecnie są trzy możliwości powrotu do Polski samolotem. Pierwsza to zaplanowane wcześniej czartery, które są realizowane zgodnie z harmonogramem. Druga to specjalne czartery PLL LOT w ramach akcji #LOTdoDomu. Trzecią będą loty realizowane przez LOT według zapotrzebowania po zebraniu odpowiedniej liczby zgłoszeń na stronie www.lotdodomu.pl.

Rejestracja przez formularz na stronie www.lotdodomu.pl nie jest równoznaczna z zarezerwowaniem biletu, a jedynie daje przewoźnikowi możliwość oszacowania, dokąd kierować specjalne rejsy.

#LOTdoDomu – nowe połączenia. Jak zgłosić? (aktualizacja! 20 marca, 08:11)

– Na dziś zaplanowaliśmy kolejne 35 rejsów – z Londynu, Chicago, Edynburga, Hanoi czy Phuket – mówi Katarzyna Piskorz, członkini zarządu ds. korporacyjnych Polskich Linii Lotniczych LOT. Piskorz podziękowała wszystkim pracownikom, którzy "otaczają troską pasażerów LOT-u".

W piątek (20 marca) na stronie PLL LOT dostępne były bilety na rejsy na kolejne pięć dni. Dostępne są jeszcze bilety na rejsy z wielu miast, w tym na połączenia z Rio de Janeiro, Denpasar i Zanzibaru. Aktualne i na bieżąco uzupełniane informacje o lotach można znaleźć na podstronie akcji #LOTdoDomu w serwisie internetowym LOT.

Zapotrzebowanie na nowe loty można składać za pośrednictwem strony www.lotdodomu.pl, dzięki której LOT określa liczbę osób zainteresowanych podróżą. Na bazie tych danych organizowane są nowe połączenia. Program jest elastyczny – liczba rejsów nie została z góry określona, stąd ogromne znaczenie zgłaszania zapotrzebowania.

Narodowy przewoźnik zachęca osoby przebywające w USA do przemieszczania się we własnym zakresie do któregoś z miast: Nowy Jork, Chicago lub Toronto (w Kanadzie) skąd co dzień lub co dwa dni będą latały samoloty do Polski (w tej chwili zaplanowane do weekendu włącznie – Nowy Jork codziennie, Chicago we wtorek, czwartek i sobotę, Toronto wtorek i środa). Nie są planowane w tej chwili loty z Miami lub Los Angeles.

Zryczałtowana stawka. Jak kupić bilet?

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400-800 zł w granicach Europy i 1600-2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Bilety na trasy uruchamiane w ramach akcji #LOTdoDomu można kupić na stronie www.lot.com. 

Od początku trwania akcji #LOTdoDomu część pasażerów zgłaszała, że nie wszystkie ceny na czartery zgadzają się z tymi, o jakich informował przewoźnik. LOT wyjaśnia, że nie były to trasy obsługiwane w ramach #LOTdoDomu, ale połączenia typu code-share z innymi liniami, lub rejsy planowane na po 29 marca. LOT przyznawał także, że w przebudowanym systemie sprzedażowym pojawiały się błędy, ale zostały już naprawione.

Spółka zwraca uwagę na to, że numery lotów w ramach programu powrotnego są w formacie LO8XXX.

Koniec klas rezerwacyjnych! 

We wtorek 17 marca LOT poinformował, że zakończona zostanie sprzedaż biletów w wyższych klasach rezerwacyjnych. W ciąg ostatni kilku dni możliwość zakupu biletów w klasach Premium Economy czy Business budziła zdziwienie wielu potencjalnych pasażerów.

– Ze względu na bardzo duże potrzeby i mając na celu chęć pomocy jak największej liczbie Polaków, podjęliśmy decyzje o rezygnacji z klas rezerwacyjnych w ramach wszystkich lotów operacji #LOTdoDomu. O tym, gdzie przydzielone zostanie miejsce w samolocie, zdecyduje system w oparciu o kolejność zakupu biletów – powiedział w rozmowie z Fly4free.pl Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego LOT.

Kto może skorzystać?

Z połączeń realizowanych w ramach akcji #LOTdoDomu, będą mogli skorzystać obywatele Polscy oraz uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka oraz osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Warto pamiętać o tym, że rozporządzenie zakazujące lotów zawiera kilka wyjątków: dotyczą one nie tylko organizowanych lotów czarterowych przez LOT i innych przewoźników umożliwiającym wyjazd cudzoziemcom z Polski, ale także członkom misji dyplomatycznych i konsularnych, prowadzącym środek transportu oraz w ramach lotów na rzecz zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych oraz ze statusem HAED, GARDA, STATE.

Masz już bilet? Sprawdź, co zrobić!

Pasażerowie LOT-u posiadający bilety na loty w terminach 14-28 marca zostaną wydzwonieni przez Contact Center i otrzymają propozycje przebookowania bez dopłat na jeden z lotów specjalnych lub loty rejsy rozkładowe w terminie od 29 marca do 19 kwietnia.

Pasażerowie będą mieli także możliwość zwrotu zakupionych biletów i odzyskania pełnej kwoty. Aktualne zasady zwrotu lub wymiany biletów w związku z odwołanymi połączeniami lotniczymi lub zawieszeniem lotów dostępne są na stronie LOT.com.

Pamiętaj o kwarantannie!

Od 15 marca od północy obowiązują regulacje nakazujące poddanie badaniu przez służby medyczne każdego pasażera przyjeżdżającego do Polski z zagranicy. Pasażerowie bez objawów choroby wirusowej zobowiązani będą do przebycia 14-dniowej kwarantanny w warunkach domowych. Pasażerowie, u których stwierdzone zostaną wyraźne symptomy choroby zostaną skierowani do wyznaczonych punktów medycznych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pomiar temperatury

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) od 12 marca br. wszyscy podróżni przylatujący do Polski objęci się kontrolami temperatury. W przypadku pasażerów powracający z krajów o podwyższonym ryzyku zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 (kraje azjatyckie, Włochy) pomiary wykonywane są dwa razy (przed wylotem na lotnisku oraz przed lądowaniem na pokładzie samolotu), a w przypadku pozostałych lotów jeden raz (na pokładzie samolotu przed lądowaniem lub zaraz po wylądowaniu).

Osoba, u której zostaną zidentyfikowane objawy zakażania zostanie wyposażona jeszcze na pokładzie samolotu w specjalną maskę i w miarę możliwości odseparowana od reszty pasażerów. Po wylądowaniu pasażer z podejrzeniem zakażenia opuszcza samolot jako pierwszy i zostaje przekazany pod opiekę służb medycznych na lotnisku.

LOT podkreśla także, że po każdym powrocie do Warszawy samoloty są dezynfekowane.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko Chopina wprowadza nowe zasady przy odprawie granicznej

Pasażer i linie lotnicze

Lotnisko Chopina wprowadza nowe zasady przy odprawie granicznej

Rafał Dybiński 19 marca 2020

LOT: 12 tys. Polaków wróciło do kraju

Pasażer i linie lotnicze

LOT: 12 tys. Polaków wróciło do kraju

redakcja/ łm/ ed 19 marca 2020

LOT: 8,5 tysiąca pasażerów skorzystało z akcji #LOTdoDomu (aktualizacja)

Pasażer i linie lotnicze

LOT: 8,5 tysiąca pasażerów skorzystało z akcji #LOTdoDomu (aktualizacja)

Emilia Derewienko 18 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5