Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

LOT: Związki zawodowe piszą list do KE. Dzisiaj demonstracja


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-06-10 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: Związki zawodowe piszą list do KE. Dzisiaj demonstracja
fot. Piotr Bożyk
Związki zawodowe Polskich Linii Lotniczych LOT mają zebrać się w środę (10 czerwca) pod siedzibą przewoźnika w Warszawie, aby zaprotestować przeciwko łamaniu praw pracowniczych, których ich zdaniem dopuszcza się LOT. Wcześniej związkowcy napisali list do Komisji Europejskiej, celem pozyskania wsparcia.
Władze przewoźnika i związkowcy nie mogą porozumieć się w sprawie nowych warunków zatrudnienia – wysokości płac i liczby godzin pracy – zarządzonych, aby przejść przez kryzys koronawirusa. Przedstawiciele pracowników zdecydowali się napisać list do Komisji Europejskiej, w którym proszą o wsparcie.

List

"Nasz przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się w kryzysie. Z pewnością potrzebne będzie dofinansowanie ze strony państwa i zgoda Komisji. (…) Sytuacja jest jednak nadzwyczajna i nieporównywalna z tym, co znaliśmy dotąd. Nigdy w przeszłości nie było zagrożenia utraty tylu miejsc pracy i zapaści w całej branży" – czytamy w liście Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego do Komisji Europejskiej.

"(…) Już ponad 2000 stewardess i pilotów, w tym członków naszego Związku, pozbawionych jest praw socjalnych i pracowniczych. Świadczą oni usługi za pomocą spółek zależnych LOT-u jako jednoosobowe firmy, w warunkach wymuszonego samozatrudnienia. W naszej opinii jest to niezgodne z prawem (…)".

"Kryzys to olbrzymie zagrożenie dla LOT-u. Ale to także szansa, by wypracować na nowo stosunki społeczne wewnątrz organizacji i zbudować wzajemne zaufanie. Zatrudnienie członków załóg na podstawie umowy o pracę byłoby do tego pierwszym krokiem".

"Nie zgadzamy się na przerzucanie na nasze barki całej odpowiedzialności za firmę, trwałe obniżanie dochodów i wymiaru pracy, podczas gdy Zarząd LOT i kadra zarządzająca nie doświadczają żadnych obniżek swoich pensji. Jest to zaprzeczeniem idei solidarności i wyrazem pogardy dla najmniej zarabiających" – czytamy.

LOT: Nie ma możliwości płacowych

O komentarz poprosiliśmy rzecznika LOT-u, Michała Czernickiego. – LOT nie może sobie pozwolić na spełnienie oczekiwań płacowych zgodnie, z którymi wynagrodzenie będące de facto postojowym wynosiłoby od 6 do nawet 30 tys. złotych – poinformował nasz portal.

Jak dodał, LOT musi zracjonalizować koszty, by móc odpowiedzialnie ubiegać się o pomoc publiczną. – W przeciwnym razie kilkudziesięciotysięczne wynagrodzenia stewardess czy pilotów opłacane byłyby z pieniędzy podatników – stwierdził.

W odpowiedzi na nieudane rozmowy z liniami, związkowcy szykują demonstrację pod siedzibą LOT-u. Odbędzie się ona w środę (10 czerwca).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Związki szykują demonstrację, LOT odpowiada (Aktualizacja)

Prawo i polityka

Związki szykują demonstrację, LOT odpowiada (Aktualizacja)

Emilia Derewienko 08 czerwca 2020

LOT: Więcej lotów krajowych. Za granicę dopiero w lipcu?

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Więcej lotów krajowych. Za granicę dopiero w lipcu?

simetra 05 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5