Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT: Wystawiamy rachunek związkom zawodowym


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-22 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: Wystawiamy rachunek związkom zawodowym
fot. PLL LOT
Rafał Milczarski obszernie przedstawił stanowisko władz firmy wobec strajków oraz niekorzystnych wyników kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podtrzymuje zasadność domagania się od związków prawie dwóch milionów odszkodowania i stwierdza, że kieruje nim tylko dobro spółki.
Ostatnie dni dla LOT-u to wyjątkowo gorący okres. Milczarski nie odniósł się co prawda do kolejnego awaryjnego lądowania samolotu linii, ale dziennikarzy interesowały bardziej spory prawne. Szczególnie intrygujące jest pismo przedsądowe, jakie przedstawiciele zarządu spółki wystosowali do trzech związków zawodowych. Prezes powtórzył to, co znalazło się w piśmie. Na pytanie, które pada i w naszym tekście, o sposób wyliczenia kwoty 1,7 mln złotych, na jaką spółka wyceniła swoje straty w związku z zapowiedziami strajku, do którego nie doszło, odpowiada lakonicznie „Na podstawie strat, jakie odnotowaliśmy w sprzedaży biletów.” Najprawdopodobniej więc dopiero podczas ewentualnej rozprawy sądowej dowiemy się więcej.

Odnosząc się do wyroku Sądu Apelacyjnego, który uchylił decyzję Sądu Okręgowego o zabezpieczenie uniemożliwiające strajk, Milczarski zauważył, że sąd nie wypowiedział się co do samej legalności strajku a w „uzasadnieniu jest mowa o tym, że jeśli zastrajkują, to zarząd LOT zawsze będzie mógł w przyszłości dociekać swoich roszczeń, gdyby sąd uznał referendum i strajk za nielegalny.” Co to oczywiste stwierdzenie zmienia w całej sprawie, prezes nie wyjaśnił.

Milczarski zapowiedział również odwołanie od uznania przez PIP zwolnienia przewodniczącej największego ze związków pracowników LOT-u za łamiące przepisy oraz od nałożenia na LOT Crew kary za nielegalne prowadzenie działalności pośrednictwa pracy. Kwestię zalecenia zamiany umów cywilno-prawnych osób pracujących dla LOT-u  na stosunek pracy skomentował zapowiedzią przedstawieniu PIP argumentów „za tym, że umowy cywilnoprawne powinny mieć nadal zastosowanie w LOT.”

Prezes zwrócił się też bezpośrednio do związków „żeby przestały działać wbrew interesowi pracowników i żeby zaczęły akceptować dobre dla pracowników rozwiązania.” I zapowiedział, że „w naszych działaniach będziemy zawsze kierować się dobrem LOT, a nie działać pod dyktando liderów związkowych, których zachowania zdają się być nieodpowiedzialne.”

Przypomnijmy, że działania związkowców spotkały się z szeroką akceptacją pracowników, którzy w referendum zdecydowanie je poparli. Referendum, dodajmy gwoli ścisłości, przez władze LOT-u za nielegalne ze względów formalnych.

Kończąc, Milczarski powiedział: – Mam nadzieję, że pracownikom i współpracownikom LOT-u nie podoba się mieszanie wewnętrznych spraw firmy w polityczny konflikt. Roszczenie w wysokości 1,75 mln zł to jest rachunek dla związków za pierwszą tego typu akcję. Za każde kolejne nielegalne działanie, za każdą stratę spowodowaną nieprzemyślanym i nieodpowiedzialnym działaniem związków zawodowych, zarząd LOT-u przekaże im rachunek do zapłacenia. Będziemy bezwzględnie bronić interesu LOT-u i dążyć do tego, żeby firma nadal dynamicznie się rozwijała.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dash po raz kolejny awaryjnie ląduje na Okęciu. LOT: Bombardiery spełniają normy

Pasażer i linie lotnicze

Dash po raz kolejny awaryjnie ląduje na Okęciu. LOT: Bombardiery spełniają normy

Aleksander Domański 21 sierpnia 2018

PIP składa wniosek do sądu przeciw LOT Crew

Prawo i polityka

PIP składa wniosek do sądu przeciw LOT Crew

Aleksander Domański 17 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS