Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

LOT: Konkurencyjność wymaga wymiany floty. Airbus A220 na celowniku?


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2021-10-08 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: Konkurencyjność wymaga wymiany floty. Airbus A220 na celowniku?
fot. Piotr Bożyk
PLL LOT ciągle walczy o odszkodowanie za uziemione B737 MAX. Zrezygnował z odbioru kolejnych maszyn tego typu oraz dwóch Dreamlinerów. Po pandemicznych zmianach na rynku LOT zastanawia się nad kierunkami rozwoju floty. To szansa dla Airbusa?
Uziemione MAX-y i problemy z Boeingiem

Jak przypomina prezes, LOT poniósł w związku z uziemieniem boeingów 737 MAX duże straty. Rozmowy z koncernem Boeing w sprawie odszkodowań na razie nie przynoszą zadowalających przewoźnika rezultatów. – Będziemy wobec tego korzystać z przysługujących nam rozwiązań, by uzyskać odszkodowanie – zapowiedział Milczarski. – Będziemy nadal szukać porozumienia, jednak – z szacunku do pieniędzy pomocników – nie możemy odpuścić tego, co Boeing jest nam winien. Będziemy występować z roszczeniami – podkreślił.

Jak zapewnił prezes, podejście LOT jest wolne od emocji. – Sytuacja Boeinga również nie jest najłatwiejsza. Firma musi więc podejmować trudne dla siebie decyzje. Nie będę ujawniał więcej szczegółów. Będziemy prowadzić dalsze, bezpośrednie rozmowy. Myślę, że znajdziemy rozwiązanie – zadeklarował.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie LOT zrezygnował także z odbioru dwóch ostatnich Dreamlinerów. Można zakładać, że Boeing obecnie nie jest już tak mocno przyparty do muru jak jeszcze kilka miesięcy temu – MAX-y wróciły w końcu do latania i kolejne egzemplarze są odbierane przez przewoźników. Z drugiej strony, LOT może być obecnie bardziej zainteresowany innymi modelami samolotów.

A220 na celowniku LOT?

Odnosząc się do rozmów z Airbusem, o których informowaliśmy na początku września, Milczarski określił je jako „zupełnie naturalne”. – Linie lotnicze, jeśli chcą być efektywne, muszą przyglądać się wszelkim rozwiązaniom dostępnym na rynku. Obecnie wyzwaniem są kwestie emisji i wpływu na gospodarkę – przypomniał. W ocenie prezesa PLL LOT zasady przydzielania certyfikatów emisji dwutlenku węgla są „w wysokim stopniu niesprawiedliwe”.

– Linie, które w bazowym roku 2011 miały określony poziom emisji, mają przydzielone certyfikaty darmowe w zależności od niego. Oznacza to, że nasz przydział emisji jest na niższym procentowo poziomie niż dla innych linii lotniczych, których przewozy w dekadzie przed pandemią nie rosły tak szybko – argumentował. LOT zapowiada starania o zmianę tego stanu rzeczy, równolegle jednak zamierza poszukiwać rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisyjności.

Wymiana typów eksploatowanych maszyn na mniej emisyjne ma być częścią tego procesu. – W ubiegłym roku wykonaliśmy gigantyczną pracę, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów i uporządkowanie wszystkich leasingów. Mamy dziś jasny harmonogram ewentualnych zwrotów samolotów. Częściowo będziemy je zwracać i wymieniać na nowe, a częściowo – kontynuować leasing i nadal eksploatować wynajmowane maszyny. Z pewnością chcemy, by samoloty niskoemisyjne, takie jak embraer E2 czy Airbus A220-100, A220-300 lub nieistniejący jeszcze A220-500, były istotną częścią naszej floty – zapewnił prezes. Jak stwierdził, wynegocjowanie warunków pozyskania nowego typu maszyn wymaga ciężkiej pracy całych zespołów ludzi. – Najbardziej kosztowne jest to, czego nie widać: umowy serwisowe na silniki czy komponenty. Samolotów nie kupuje się w salonie – zwrócił uwagę.

Jaka przyszłość floty?

– Konflikt LOT-u z Boeingiem jest realny, natomiast nie oznacza to na pewno trwałego rozstania. LOT na pewno nie zrezygnuje z B787, raczej też nie z tych B737 (-800 i MAX), które już ma. W segmencie samolotów regionalnych, który jest teraz dla linii priorytetem, Boeing i tak nie ma żadnego modelu do zaoferowania. A220 to bardzo wszechstronna rodzina samolotów, która mogłaby zastąpić zarówno regionalne embraery, jak i boeingi 737. Przykład airBaltic pokazuje, że korzyści z ujednoliconej floty wokół tego typu mogą być bardzo duże, nawet jeśli na niektóre trasy będzie on zbyt duży. Jednak LOT potrzebuje samolotów wożących 180-200 pasażerów na najbardziej ruchliwe trasy europejskie, więc musi mieć wąskokadłubowe B737 albo A320 – mówi Dominik Sipiński, analityk lotniczy ch-aviation i Polityki Insight.

Otwarte pozostaje pytanie o to jaką rolę w modelu biznesowym LOT będą odgrywały porty regionalne. Obecnie to interesująca alternatywa pozwalająca na wykorzystanie floty na kierunkach atrakcyjnych dla ruchu turystycznego i dająca możliwość współpracy z biurami podróży. W dłuższej perspektywie przewoźnik może jednak nie być zainteresowany osłabianiem swojego hubu w Warszawie. Zintensyfikowanie aktywności w obu tych obszarach może być trudne. Wszystko jednak wskazuje na to, że niezależnie od tego, jaką strategię przyjmie LOT, możemy się spodziewać zmian we flocie przewoźnika.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przewoźnicy nie przekazywali koniecznych danych. Czy będą kary?

Prawo i polityka

Przewoźnicy nie przekazywali koniecznych danych. Czy będą kary?

Roman Czubiński 07 października 2021

PLL LOT. Zniesienie ograniczeń w USA to ogromna szansa. Szczepienia nie będą problemem?

Biznes i przemysł

PLL LOT. Zniesienie ograniczeń w USA to ogromna szansa. Szczepienia nie będą problemem?

Łukasz Malinowski 04 października 2021

LOT: Pod koniec roku decyzja ws. II transzy pomocy publicznej

Biznes i przemysł

LOT: Pod koniec roku decyzja ws. II transzy pomocy publicznej

Roman Czubiński, Łukasz Malinowski 02 października 2021

 

PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

Infrastruktura i lotniska

PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

28 października 2021

Renfe chce kursować między Londynem a Paryżem

Pasażer i linie lotnicze

Renfe chce kursować między Londynem a Paryżem

28 października 2021

Pomorze Zachodnie z uchwałą i apelem o więcej lotów do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Pomorze Zachodnie z uchwałą i apelem o więcej lotów do Warszawy

28 października 2021

A350 Iberii zderzył się z czarnym sępem. Uszkodzony nos odrzutowca

Pasażer i linie lotnicze

A350 Iberii zderzył się z czarnym sępem. Uszkodzony nos odrzutowca

28 października 2021

Nowy prezes ACI Europe. Marin zastąpił Lammersa

Pasażer i linie lotnicze

Nowy prezes ACI Europe. Marin zastąpił Lammersa

28 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5