Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Książę Józef Poniatowski przyleciał do Warszawy


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szatkowski

Data publikacji:
2017-06-21 12:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/MON

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Książę Józef Poniatowski przyleciał do Warszawy
fot. ppor. Robert Suchy MON
Do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie przyleciał pierwszy z dwóch samolotów Gulfstream G550, z których będą korzystać najważniejsze osoby w państwie. Samolot dostał imię „Książę Józef Poniatowski”. Na „Kazimierza Pułaskiego” poczekamy do lipca.
– Ponad dwadzieścia lat czekaliśmy na to, aby samoloty te były zakontraktowane. Rada Ministrów podjęła uchwałę w tej sprawie 30 czerwca, a już dzisiaj tę umowę zawieramy. Liczymy na to, że w sierpniu 2017 roku samoloty trafią do Polski – tak mówił sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki 14 listopada 2016 roku podczas podpisania umowy na dostawę „małych” samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie (VIP).

Umowę z 14 listopada podpisali w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Adam Duda oraz Jeffrey Crosby, odpowiedzialny za kontrakty rządowe w firmie Gulfstream Aerospace Corporation. Przedmiotem umowy była dostawa dwóch samolotów typu Gulfstream G550 wraz z pakietem szkoleniowym (dla personelu latającego i technicznego), logistycznym, wsparciem w eksploatacji oraz dokumentacją techniczną do 15 sierpnia 2017 roku. Pierwszy samolot pojawia się zatem w Polsce dwa miesiące przed planowanym terminem.

Kontrakt na samoloty G550 wart jest ok. 440,5 mln zł netto. Wykonawca zapewni również szkolenie na typ samolotu dla personelu latającego (pilotów), personelu technicznego i pokładowego oraz personelu obsługi i eksploatacji wyposażenia ratunkowego. Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie z 14 osobami na pokładzie, w tym bezpośrednio (bez międzylądowania) na Zachodnie Wybrzeże USA.

Gulfstream G550

Samolot G550 to sprawdzony, nowoczesny samolot dyspozycyjny. Wprowadzony został do sprzedaży w 2004 roku, a do dnia dzisiejszego dostarczono około 500 egzemplarzy tego samolotu. Wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne samolotu G550 spełnia wszystkie standardy międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa lotów, a sama konstrukcja zapewnia bezpieczną i komfortową podróż praktycznie po całym świecie – zasięg samolotu wynosi aż 12 500 km.

W postępowaniu przetargowym sprawa bezpieczeństwa lotów traktowana była priorytetowo, czego przykładem może być m.in. wymaganie, aby samolot wyposażony był w nowoczesny system EVS (Enhanced Visual System), umożliwiający załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Samoloty G550 wykorzystywane do transportu VIP-ów są na wyposażeniu sił zbrojnych takich państw, jak: Azerbejdżan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, Arabia Saudyjska, Szwecja, Tanzania, Turcja, Uganda i Stany Zjednoczone Ameryki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pasażerowie wybrali najlepsze linie lotnicze w plebiscycie Skytrax

Pasażer i linie lotnicze

Pasażerowie wybrali najlepsze linie lotnicze w plebiscycie Skytrax

Justyna Urbaniak 21 czerwca 2017

Prezes ULC przewodniczącym ciała doradczego zarządu EASA

Prawo i polityka

Prezes ULC przewodniczącym ciała doradczego zarządu EASA

Justyna Urbaniak 21 czerwca 2017

Forum Lotnicze 2017 – szanse i wyzwania dla branży

Biznes i przemysł

Forum Lotnicze 2017 – szanse i wyzwania dla branży

Aleksandra Dmochowska 21 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5