Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kraków Airport: Inwestycje i połowa pasażerów sprzed pandemii w 2021 roku


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-01-11 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków Airport: Inwestycje i połowa pasażerów sprzed pandemii w 2021 roku
fot. Kraków Airport
Kraków Airport prognozuje w 2021 roku obsługę połowy pasażerów z poziomu osiągniętego w 2019 roku. Największe lotnisko Małopolski przygotowuje się do realizacji inwestycji zapisanych w tzw. planie generalnym o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł.
– Z powodu pandemii rok 2020 stał się wyjątkowo trudnym dla krakowskiego lotniska, ale także dla całej branży lotniczej i turystycznej. To czas zmagań z niewidzialnym wrogiem, który zweryfikował plany rozwijania atrakcyjnej siatki połączeń w Kraków Airport i całej branży – wyznał Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Przed wybuchem pandemii lotnisko stolicy Małopolski obsługiwało ponad 8 milionów pasażerów. – W kwietniu 2020 obsłużyliśmy tylko 52 pasażerów, co wyraźnie wskazuje na ogrom strat. Obecny 2021 rok będzie czasem jeszcze większych wyzwań, takich jak odbudowy zaufania do podróży lotniczych i odbudowy potencjału lotniska. To także konsekwentna realizacja Planu Inwestycyjnego na kolejne lata – zaznaczył Włoszek.

– Koronawirus nie zatrzymuje polskich inwestycji. Dotyczy to dróg, kolei i lotnisk. Kraków Airport przedstawia ambitne plany na przyszłość. Jest to szansa na dalszy dynamiczny rozwój tego lotniska, a wraz z nim całego regionu – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Kraków Airport jest pierwszym lotniskiem regionalnym, który ma zatwierdzony Plan Generalny już po decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. – To strategia, która wyznacza kierunek naszego rozwoju na co najmniej dwie dekady. Z długofalowych, strategii planów nie wycofujemy się także w dobie największego w historii kryzysu branży lotniczej, chociaż trzeba zakładać możliwą weryfikację harmonogramów realizacji poszczególnych inwestycji zgodnie z prognozami ruchu pasażerskiego. Rozwój Kraków Airport wpłynie na poprawę koniunktury gospodarczej Krakowa i Małopolski, stanie się źródłem silnego impulsu po pandemii zapewniającego miejsca pracy w naszym regionie oraz przyczyniającego się do ożywienia branży turystycznej. Także organizacja różnych międzynarodowych wydarzeń, takich jak zbliżające się Igrzyska Europejskie w 2023 roku, będą wpływać na zwiększenie ruchu lotniczego do Krakowa i Małopolski – dodał Włoszek.

Początki pandemii

Od początku 2020 roku Kraków Airport na bieżąco współpracuje z Głównym Inspektorem Sanitarnym, stosując się do wszystkich rozporządzeń Ministerstwa Infrastruktury oraz do zaleceń Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 15 marca zamknięto granice i wprowadzono zawieszenie wykonywania połączeń w ruchu lotniczym. Po tej dacie z Kraków Airport wykonywane były tylko połączenia o statucie rescue flight, a lotnisko przygotowywane zostało do wprowadzenia nowych zasad sanitarnych.

Dowodem na to, że Kraków Airport w dobie pandemii pozostawał i pozostaje w czołówce najlepszych lotnisk świata dbających o najwyższe standardy bezpieczeństwa i zdrowia pasażerów, było przyznanie Kraków Airport, jako pierwszemu portowi lotniczemu w Polsce, ACI Airport Health Accreditation. Akredytacja przyznawana przez Airports Council International (Międzynarodową Radę Portów Lotniczych) dotyczy przede wszystkim takich obszarów jak: technologia sprzątania, dezynfekcja, stosowanie zasad dystansu społecznego, zabezpieczenie personelu lotniska, sposobu informowania o zasadach sanitarnych oraz innych udogodnień dla pasażerów.  Według przeprowadzonych badań, aż 90 proc. pasażerów pozytywnie ocenia wprowadzone w Kraków Airport zasady sanitarne.

Wakacje w Kraków Airport

W czerwcu nastąpiło przywrócenie najpierw krajowego ruchu pasażerskiego, a następnie ruchu lotniczego w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. W tym roku podróż na wakacje z/do Kraków Airport przebiegała w innej rzeczywistości niż zawsze. Pasażerowie żegnali się z odprowadzającymi przed terminalem. Wejście do terminalu było możliwe tylko po okazaniu karty pokładowej, tuż przed wejściem zobowiązani byli do mierzenia temperatury, a także do noszenia maseczek na terenie lotniska i na pokładach samolotów. Mimo reżimu sanitarnego radość z podróżowania po okresie lockdownu sprawiła, że terminal znowu zapełnił się pasażerami.

Od lipca do września otwarto nowe połączenia wakacyjne w ramach akcji #LOTnaWakacje oraz wznowiono ruch do 23 krajów, którymi były Belgia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria, Bułgaria, Francja, Malta,
Szwecja, Chorwacja, Grecja, Niemcy, Ukraina, Cypr, Hiszpania, Norwegia, Wielka Brytania, Czarnogóra, Holandia, Portugalia, Włochy, Dania, Irlandia oraz Stany Zjednoczone. Od lipca do września Kraków Airport obsłużył ponad 760 tysięcy pasażerów.

Nowe połączenia

W lipcu Air France uruchomił bezpośrednie loty na lotnisko im. Charles’a de Gaulle’a do Paryża, jedno z najbardziej oczekiwanych połączeń do stolicy Małopolski. W grudniu natomiast linie Luxair zainaugurowały połączenie #PROSTOzKRAKOWA do Luksemburga.

Trudna jesień i zima w Kraków Airport

25 października wszedł w życie zimowy rozkład lotów w Kraków Airport. Według planów pasażerowie krakowskiego lotniska mieli skorzystać z 90 połączeń #PROSTOzKRAKOWA do 65 portów lotniczych. Krakowskie lotnisko na bieżąco wdrażało aktualizowane przez Radę Ministrów RP wytyczne dotyczące ograniczeń, mające zapewnić zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19. Obecnie dostęp do terminala pasażerskiego mają wszyscy pasażerowie oraz osoby odprowadzające czy witające, po wcześniejszym poddaniu się pomiarowi temperatury. Utrzymany jest obowiązek zakrywania ust i nosa nie tylko w terminalu, ale na terenie całej infrastruktury lotniska tj. parkingów, dróg prowadzących do terminalu i wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Inwestycje w Kraków Airport

29 października krakowskie lotnisko otrzymało pozwolenie na realizację zadania inwestycyjnego: "Budowa budynku magazynowego Cargo wraz z częścią biurową oraz zagospodarowaniem terenu w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o. o.”. Większy i nowocześniejszy terminal pozwoli spełnić wymagania ruchu cargo oraz umożliwi oddalenie ruchu samochodów ciężarowych od bezpośredniego otoczenia terminala pasażerskiego. W ostatnich dniach grudnia został ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji.

Prognoza ruchu pasażerskiego 2021

Działania całej branży zapewnianiające bezpieczeństwo podróży, w tym także sanitarne, zmierzają do wypracowania jednolitych standardów, które pozwolą odbudować rynek przewozów lotniczych i turystykę po okresie pandemii. Warunkiem koniecznym jest jednak pełne lub częściowe otwarcie branży turystycznej, a także efektywne rozpowszechnienie szczepionki.

Według analiz rynku lotniczego w 2021 roku możemy spodziewać się 4 250 645 pasażerów w Kraków Airport. Niezależne badania organizacji lotniczych takich jak IATA czy ACI potwierdzają, że pasażerowie po uspokojeniu sytuacji związanej z pandemią, będą chcieli korzystać z podróży lotniczych. Wspólna polityka międzynarodowa i regulacje w zakresie otwierania granic dla podróży lotniczych mają być gwarancją tej prognozy.

Plany inwestycyjne 2021

W obliczu obserwowanej, znaczącej skali strat miasta i regionu – skutecznym lekarstwem na kryzys będą kolejne inwestycje. Lotnisko trzeba modernizować, bo jest efektywnym narzędziem rozwoju gospodarczego Małopolski, zatem w dobie największego w historii kryzysu wciąż aktualne pozostają strategiczne plany inwestycyjne zawarte w Planie Generalnym lotniska Kraków-Balice. Nie możemy zapominać, że port w podkrakowskich Balicach służy także obronności naszego kraju.

W grudniu 2020 roku organy korporacyjne spółki zatwierdziły Plan Inwestycyjny Międzynarodowego Portu Lotniczego na lata 2020–2028, który został opracowany na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury Planu Generalnego lotniska Kraków–Balice. Kluczowe zadania inwestycyjne obejmują nową drogę startową, rozbudowę płyty postojowej dla samolotów w części zachodniej, budowa nowego terminala cargo, rozbudowę terminala pasażerskiego, rozbudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowę parkingu wielopoziomowego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Włoszek: Ujednolicenie reguł kluczem w procesie odbudowy rynku

Infrastruktura i lotniska

Włoszek: Ujednolicenie reguł kluczem w procesie odbudowy rynku

Rafał Dybiński 31 grudnia 2020

Kraków: Dostaliśmy wsparcie, ale przed nami najtrudniejsza zima w historii

Infrastruktura i lotniska

Kraków: Dostaliśmy wsparcie, ale przed nami najtrudniejsza zima w historii

Rafał Dybiński 09 listopada 2020

Ryanair ogłasza trzy nowe trasy z Polski na sezon zimowy

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair ogłasza trzy nowe trasy z Polski na sezon zimowy

Emilia Derewienko 10 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5