Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

676 mln euro na dofinansowanie trzech projektów, w tym kolei do Pyrzowic


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. jm

Data publikacji:
2019-09-13 13:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

676 mln euro na dofinansowanie trzech projektów, w tym kolei do Pyrzowic
fot. Katowice Airport
Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu trzech dużych projektów w ramach polityki spójności. Chodzi o system nowoczesnej łączności na kolei, połączenie kolejowe do lotniska Pyrzowice oraz obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego.
Inwestycje, które zatwierdziła Komisja Europejska są na różnym etapie realizacji:

Ponad 117 mln euro na kolej do Pyrzowic 

Jak informuje Komisja, projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 km linii kolejowych oraz budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku. Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach, które obsługuje stolicę regionu – Katowice.

Prace mają umożliwić przywrócenie ruchu na linii kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry–Zawiercie, co zapewni bezpieczne i niezawodne połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach. Prace mają zostać ukończone w maju 2022 r. Projekt ma poprawić efektywność transportu towarowego i zapewnić wydajny ruch pasażerski. W ostatecznym rozrachunku ma on przyczynić się do pobudzenia lokalnego rozwoju gospodarczego.

Projektowanie odbudowy połączenia kolejowego linią nr 182 powinno się zakończyć w tym kwartale. Umowa na finansowanie inwestycji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana rok temu. Nie obyło się bez problemów - pierwotnie PKP PLK nie udało się uzyskać dofinansowania ze środków europejskich w konkursie zorganizowanym przez CUPT ani dla kolei do Katowic-Pyrzowic, ani do Rzeszowa-Jasionki. Spółka jednak skutecznie odwołała się od wyników konkursu.

Ponad 487 mln euro na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej

Finansowane przez UE prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tys. km linii kolejowej w całym kraju. Projekt ten, oprócz poprawy bezpieczeństwa pasażerów i skrócenia czasu podróży, umożliwi Polsce wprowadzenie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linie kolejowe z europejską siecią kolejową - informuje Komisja. Dostosowanie polskich systemów komunikacyjnych do systemów istniejących w całej Europie pozwoli uniknąć konieczności zmiany lokomotyw lub urządzeń pokładowych na przejściach granicznych. Dzięki temu transport kolejowy będzie bardziej opłacalny i szybszy. Oczekuje się, że projekt zakończy się w lipcu 2023 r.

Umowa na budowę systemu ERTMS/GSM-R na prawie 14 tys. km linii kolejowych została podpisana w marcu 2018 roku. W skład konsorcjum pod przewodnictwem Nokia Solutions And Networks wchodzi m.in. giełdowa spółka Hercules. Niedawno w raporcie bieżącym poinformowała ona o możliwości nałożenia kar umownych na konsorcjum

Prawie 72 mln euro na obwodnicę w województwie warmińsko-mazurskim

W ramach finansowanego przez UE projektu wybudowana zostanie obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim. W ciągu drogi krajowej nr 15, która łączy lokalne ośrodki miejskie z transeuropejską siecią transportową, obwodnica powinna zmniejszyć ruch w mieście i poprawić jakość życia mieszkańców. Obwodnica połączy województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim i tym samym zapewni łatwiejszy dojazd do Morza Bałtyckiego. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 r. - podaje KE.

Umowa na budowę obwodnicy została podpisana w lutym 2018 roku. Umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie podpisano w czerwcu 2019 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PAŻP: 250 mln zł rocznie na inwestycje w latach 2020-2024

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: 250 mln zł rocznie na inwestycje w latach 2020-2024

Piotr Bożyk 28 sierpnia 2019

Niemcy: Rozwój kolei kosztem lotnictwa. Zieloni lobbują w Bundestagu

Prawo i polityka

Niemcy: Rozwój kolei kosztem lotnictwa. Zieloni lobbują w Bundestagu

Aleksander Domański 26 lipca 2019

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje

Prawo i polityka

PAŻP: Przekonaliśmy KE. Powinno być 1,5 mld zł na inwestycje

Łukasz Malinowski, Roman Czubiński 25 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5