Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko w Katowicach z połączeniem kolejowym. Podpisano umowę na 503 mln zł


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-09-19 12:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko w Katowicach z połączeniem kolejowym. Podpisano umowę na 503 mln zł
fot. Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
PKP Polskie Linie Kolejowe i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie projektu odbudowy linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Oznacza to także utworzenie połączenia kolejowego do lotniska Katowice-Pyrzowice.
Umowa na projekt pod nazwą „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” została podpisana dzisiaj (19 września) w Katowicach przez przedstawicieli CUPT-u i PKP PLK. Informację podało na Twitterze Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość dofinansowania to 503 mln zł, a inwestycja zostanie zrealizowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

O tym, że projektowana odbudowa linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia, która zapewnia transport kolejowy między miastem a lotniskiem, uzyskała dofinansowanie unijne wiadomo było w lipcu – informował o tym wiceminister inwestycji i rozwoju, Witold Słowik.

Planowana inwestycja jest warta 742 mln zł. Wsparcie Unii Europejskiej, po odliczeniu kosztów, które nie kwalifikowały się do dofinansowania (ok. 152 mln zł), jest niebagatelne, a było kluczowe dla zapewnienia portu lotniczemu w Katowicach połączenie z miastem. Wolne środki w Krajowym Programie Kolejowym nie wystarczyłyby bowiem na zapewnienie dojazdu pociągiem z konurbacji górnośląsko-zagłębiowskiej na lotnisko.

Poza pracami budowlanymi, inwestycja obejmuje zaprojektowanie odbudowy linii i późniejsze pełnienie nadzoru autorskiego. Cała dokumentacja potrzebna do przeprowadzenia inwestycji powinna być gotowa w sierpniu 2019 roku. W przyszłym roku ma zostać również ogłoszony przetarg na jej wykonanie, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na 2020 rok. Prace budowlane potrwają do końca 2022 roku.

Dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór jak i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW-913 relacji Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). PKP PLK planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

Przypomnijmy, że także drugi z projektów, połączenie kolejowe z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce, został już zatwierdzony. Umowę na dofinansowanie podpisano dwa miesiące temu, 19 lipca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
KZK GOP z ofertami na linie autobusowe do lotniska Pyrzowice. Start w listopadzie

Pasażer i linie lotnicze

KZK GOP z ofertami na linie autobusowe do lotniska Pyrzowice. Start w listopadzie

Witold Urbanowicz 07 września 2018

Port Lotniczy Katowice powiększa parking. Będzie 660 miejsc więcej

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Katowice powiększa parking. Będzie 660 miejsc więcej

Emilia Derewienko 13 sierpnia 2018

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach

Infrastruktura i lotniska

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach

Aleksander Domański 06 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5