Kenya Airways z 20 proc. wzrostem. Mikosz: Jest jeszcze miejsce do poprawy - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kenya Airways z 20 proc. wzrostem. Mikosz: Jest jeszcze miejsce do poprawy


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2017-11-22 12:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kenya Airways z 20 proc. wzrostem. Mikosz: Jest jeszcze miejsce do poprawy
fot. Kenya Airways
Jak poinformowała agencja informacyjna Reuters, w pierwszym półroczu kierowana przez Sebastiana Mikosza kenijska linia zmniejszyła straty o 20 proc. Przewoźnik ma apetyt na więcej, bo w ciągu 6-12 miesięcy planuje uruchomić połączenia do Stanów Zjednoczonych. 
Spółka przed opodatkowaniem odnotowała stratę w wysokości 3,77 mld szylingów kenijskich (za okres sześciu ostatnich miesięcy z 30 września włącznie). Zysk operacyjny wzrósł o 52 proc. w ujęciu rocznym do 1,44 mld kenijskich szylingów. Na ten wynik złożyły się obniżenie kosztów i zwiększenie liczny pasażerów. Prezes linii nie ukrywa zadowolenia. – Jest jeszcze miejsce do poprawy, ale ten wzrost to dobry znak  – powiedział Sebastian Mikosz.

Były szef LOT-u kenijskimi liniami kieruje od czerwca 2017 roku. Początek kadencji nie był dla niego łatwy. W krótkim czasie zdążył już wymienić dotychczasową kadrę kierowniczą (którą zamienił na „swoich” ludzi z PLL LOT), a także doprowadzić do sprzedaży dwóch samolotów przewoźnika. Kilka tygodni od objęcia nowej funkcji musiał też zmierzyć się ze strajkami pracowniczymi. Od początku prezydentury Mikosz czyni kroki w kierunku restrukturyzacji. Linie próbują realizować plan ratunkowy, przekazując akcje linii lotniczych bankom, u których są dłużnikami. Całkowity proces restrukturyzacji jest wyceniany na 2,2 mld dol. Tyle potrzeba, by przekształcić dług kenijskiego operatora w kapitał własny i zapewnić mu źródła finansowania.

Także kenijski rząd i krajowi pożyczkodawcy zgodzili się na konwersję ponad 400 milionów dolarów długu Kenya Airways na kapitał własny. Daje im to kontrolę nad linią, a tym samym osłabia jednego z akcjonariuszy Air France KLM.

Czwarty co do wielkości przewoźnik w Afryce prawdopodobnie w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy zacznie latać do Nowego Jorku. Będzie to możliwe, bo władze USA wydały zgodę na bezpośrednie loty do Nairobi. Mikosz upatruje, że obsługa tej destynacji ostatecznie przyniesie przewoźnikowi setki milionów dolarów.  Zapewnia też, że ambicją Kenya Airways jest połączenie Afryki z światem.

Ich macierzysty kontynent ma silne perspektywy rozwoju i niewystarczającą wydajność na niektórych trasach. By skupić się na afrykańskim rynku linie zrezygnowały z mało rentownych połączeń do Hong Kongu i Wietnamu.
Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rząd przejmie kontrolę nad Kenya Airways

Biznes i przemysł

Rząd przejmie kontrolę nad Kenya Airways

Magdalena Wosińska 14 listopada 2017

Kenya Airways zawiesza część połączeń do Azji. Chce skupić się na Afryce

Biznes i przemysł

Kenya Airways zawiesza część połączeń do Azji. Chce skupić się na Afryce

Magdalena Wosińska 02 listopada 2017

Kenya Airways wprowadza zmiany, ale przejęcie wciąż wisi w powietrzu

Biznes i przemysł

Kenya Airways wprowadza zmiany, ale przejęcie wciąż wisi w powietrzu

Magdalena Wosińska 12 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS