Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Już 43 linie upadły w tym roku. "Czwarty kwartał jest z reguły najgorszy"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-10-12 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Już 43 linie upadły w tym roku. "Czwarty kwartał jest z reguły najgorszy"
fot. Munich Airport
Silne wsparcie rządowe uratowało niektóre linie lotnicze przed bankructwem. Najbliższe miesiące mogą przynieść jednak upadek kolejnych przewoźników - prognozuje stacja "CNBC".
Według danych zgromadzonych przez Cirium już 43 linie lotnicze zaprzestało działalności od stycznia bieżącego roku. Nie są to na razie żadne wstrząsające statystyki, bowiem 2019 rok okazał się ostatnim dla 46 przewoźników, natomiast 2018 rok był kresem możliwości aż 56.

Perspektywy nie są zachęcające

- Bez interwencji rządowych bylibyśmy świadkami masowych bankructw w pierwszych sześciu miesiącach kryzysu wywołanego wirusem COVID-19 - podkreślił Brendan Sobie, analityk reprezentujący Sobie Aviation.

- Trzeba pamiętać, że decydenci nie mieli wyjścia, bo sprawy potoczyły się aż tak źle. Dzięki temu wiele linii lotniczych nie upadło i ma większą szansę na przetrwanie. Perspektywy na resztę 2020 roku nie są wciąż zachęcające. Wielu przewoźników w przeszłości kończyło działalność w ostatnich miesiącach roku - dodał Rob Morris, szef jednego z działów w Cirium.

- Pierwszy i czwarty kwartał są zawsze najtrudniejsze. Większość przychodów generowana jest w drugim i trzecim kwartale. Celem linii lotniczych jest aktualnie przetrwanie za wszelką cenę i ocena czy lato 2021 roku przyniesie większy popyt, który na razie utknął w martwym punkcie. Dlatego spodziewamy się więcej bankructw w ostatnim kwartale bieżącego roku i pierwszym przyszłego roku - uważa Morris. - Nie będzie oczywiście masowych upadków. Liczba linii lotniczych, znajdujących się w zapaści, powinna być możliwa do opanowania. Ten proces będzie jednak stosunkowo długi - podsumował wątek Brendan Sobie.

Pandemia mocniej dotyka większych

20 ze wskazanych 43 przewoźników, którzy upadli w 2020 roku, posiadało flotę co najmniej dziesięciu samolotów. To już bardziej niepokojące zestawienie z dwoma poprzednimi latami. Przed rokiem takich linii lotniczych było dwanaście, natomiast przed dwoma laty tylko dziesięć. - Pandemia mocniej dotyka większych przewoźników i przyczynia się do ich bankructw - wnioskuje Morris. - Bieżący kryzys pozbawił linie lotnicze przychodów i spowodował strukturalnie wysokie koszty działalności. Wcześniej przewoźnicy upadali głównie z powodu słabych modeli biznesowych lub innych problemów lokalnych - zaznaczył ekspert Cirium.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) prognozuje powrót ruchu pasażerskiego do czasów sprzed pandemii dopiero w 2024 roku. Branża lotnicza z powodu powolnego procesu odnowy spali w drugiej połowie bieżącego roku kolejnych 77 mld dolarów i nawet po sześć mld dolarów w każdym miesiącu przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Malaysia Airlines nad przepaścią. Koniec środków finansowych w listopadzie

Biznes i przemysł

Malaysia Airlines nad przepaścią. Koniec środków finansowych w listopadzie

Emilia Derewienko 06 października 2020

Flybe bankrutuje. Wszystkie operacje zostały odwołane

Biznes i przemysł

Flybe bankrutuje. Wszystkie operacje zostały odwołane

Emilia Derewienko 05 marca 2020

Ruch lotniczy w Europie rośnie najwolniej od 2013 r.

Biznes i przemysł

Ruch lotniczy w Europie rośnie najwolniej od 2013 r.

Justyna Urbaniak 13 lutego 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5