Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Jest międzynarodowe porozumienie w sprawie emisji CO2


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2016-10-10 12:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekINfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jest międzynarodowe porozumienie w sprawie emisji CO2
fot. pexels.com
Po sześciu latach negocjacji udało się zatwierdzić międzynarodowe porozumienie sektora lotniczego ws. emisji gazów cieplarnianych. Unia Europejska nie kryje zadowolenia i liczy na to, że w ślad za lotnictwem pójdzie też transport morski.
Wypracowanie porozumienia nie było łatwe ze względu na sprzeczne interesy państw rozwiniętych i rozwijających się, jak również idące w miliardy dolarów koszty dla sektora lotniczego związane z rekompensowaniem prognozowanego wzrostu CO2. Emisje gazów cieplarnianych z lotnictwa sięgają obecnie 2 proc. globalnej emisji. Prognozy mówią o tym, że w dotychczasowym modelu do 2050 roku mogą one wzrosnąć o 200 proc.

Porozumienie zatwierdzono w niedzielę w Kanadzie. Zakłada ono, że po 2020 roku linie lotnicze będą musiały rozważyć wzrost emisji. Chodzi o kupowanie przez przewoźników jednostek emisyjnych, generowanych przez projekty mające na celu redukcję CO2 w innych działach gospodarki.

Porozumienie ma kosztować linie lotnicze od 1,5 do 6,2 mld dolarów w 2025 roku. Ogólne koszty mają oscylować w okolicach 1,8 proc. przychodów przewoźników.

Pierwsza faza zakłada, że od 2021 do 2026 roku 65 krajów generujących łącznie 80 proc. ruchu lotniczego będzie uczestniczyło w programie na zasadach dobrowolności. Druga faza ma objąć zdecydowaną większość krajów posiadających znaczących przewoźników będzie już obowiązkowa.

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że emisje w lotnictwie międzynarodowym będą o około 70 proc. wyższe w 2020 roku, niż piętnaście lat wcześniej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5