Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Jaki przewoźnik będzie jeździł po linii kolejowej do Pyrzowic?


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2022-07-21 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jaki przewoźnik będzie jeździł po linii kolejowej do Pyrzowic?
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Trwa odbudowa linii nr 182, która pozwoli doprowadzić kolej do lotniska w Pyrzowicach. Jak udało nam się dowiedzieć, na lotnisko nie dojadą pociągi PKP Intercity. Nie wiadomo, kto obsłuży połączenia regionalne. Samorząd wstępnie poinformował, że chciałby powierzyć obsługę Kolejom Śląskim; są jednak wątpliwości, czy to rozwiązanie zgodne z prawem. 
We wrześniu 2019 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na długo oczekiwaną odbudowę linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia przez Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Postępy prac są widoczne - w maju na linii pojawił się pierwszy pociąg towarowy. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

Kto obsłuży połączenia do lotniska?

Jednocześnie nic nie wiadomo o planowanej organizacji połączeń kolejowych do portu lotniczego. Niedawno Województwo Śląskie przesłało do biuletynu informacyjnego Unii Europejskiej wstępne ogłoszenie informacyjne o zamiarze bezpośredniego udzielenia zamówień podmiotowi wewnętrznemu na przewozy kolejowe. Dotyczy ono tras: 
  • Gliwice–Katowice–Zawiercie–MPL Katowice–Tarnowskie Góry
  • Katowice–Tarnowskie Góry–MPL Katowice–Zawiercie
  • Częstochowa–Zawiercie–MPL Katowice–Tarnowskie Góry
  • Tarnowskie Góry-MPL Katowice-Zawiercie
Zlecenie miałby wykonać podmiot wewnętrzny, a więc Koleje Śląskie. Początek usługi określono na 10 grudnia 2023 roku, przez 84 miesiące, a więc przez siedem lat.

Co na to Koleje Śląskie? Czy przewoźnik jest przygotowany do świadczenia tej usługi? - Jako odpowiedzialny przewoźnik regionalny będziemy monitorować sytuację. Nowa linia będzie miała duże znaczenie w kontekście skomunikowania regionu z portem lotniczym w Pyrzowicach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców regionu, jak i gości z Polski oraz z zagranicy, będziemy się bacznie sprawie przyglądać, analizując potencjalne zainteresowanie nową linią wśród pasażerów. Jeżeli Zarząd podejmie taką decyzję, Koleje Śląskie wezmą udział w przetargu - jeżeli tylko takowy się pojawi - mówi "Rynkowi Lotniczemu" Patrycja Tomaszczyk, rzeczniczka KŚ

- Nie mamy w tej chwili konkretnych planów czy założeń dotyczących tego przedsięwzięcia. Tym bardziej nie planujemy zagospodarowania taboru. Powód jest oczywisty: tej linii jeszcze nie ma - dodaje rzeczniczka.

Czy powierzenie przewozów jest możliwe w świetle IV pakietu kolejowego?

W ogłoszeniu województwo śląskie napisało, że powierzenie jest możliwe na mocy art. 5 ust. 2 rozporządzenia 1370/2007. Jednak zgodnie z zapisami tzw. IV Pakietu Kolejowego, począwszy od 13 grudnia 2020 r. w przypadku organizacji przewozów wojewódzkich obowiązkowe jest stosowanie procedury przetargowej. Jak wskazuje Tadeusz Syryjczyk, Partner w ZDG TOR, według Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (Art.  22a.) przepisu tego nie stosuje się do umów o wojewódzkie kolejowe przewozy pasażerskie. Jest to efekt porozumienia z Komisją Europejską, które umożliwiło zatwierdzenie pomocy publicznej dla Polregio (więcej na ten temat można znaleźć w tym raporcie); Polska zgodziła się wówczas na wcześniejsze otwarcie wojewódzkich przewozów kolejowych.

Samorząd województwa oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego nie odpowiedziały na nasze pytania w sprawie wątpliwości związanych z trybem zawarcia ewentualnej umowy. O przewozy do nowej stacji przy lotnisku Pyrzowice zapytaliśmy również Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP Intercity, które przez kilka miesięcy jeździło do warszawskiego lotniska Chopina, ale szybko wycofało się z tego pomysłu. - Obecnie nie planujemy obsługi linii do lotniska w Pyrzowicach - poinformowała Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity. Na tą chwilę można zatem założyć, że do lotniska dojadą tylko pociągi regionalne. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko w Pyrzowicach obrośnie zielenią

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Pyrzowicach obrośnie zielenią

Redakcja/inf. pras. 11 czerwca 2022

Katowice Airport: Wystartowały Abu Zabi i Wenecja

Pasażer i linie lotnicze

Katowice Airport: Wystartowały Abu Zabi i Wenecja

Redakcja 02 kwietnia 2022

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko i kolej: mariaż nie zawsze udany

Paweł Rydzyński 26 grudnia 2021

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5