Partner serwisu
Pasażer i linie lotnicze

Jak zmieniała się prezentacja safety video na przestrzeni lat?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
08-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RL

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER I LINIE LOTNICZE
Jak zmieniała się prezentacja safety video na przestrzeni lat?
fot. PLL LOT
Safety video, czyli film ukazujący instrukcję bezpieczeństwa podczas lotu, jest z nami od ponad 40 lat. Diametralnie zmienił się jednak sposób jego prezentacji. Na początku zasady bezpieczeństwa ilustrowano prostą animacją. Teraz linie lotnicze z całego świata decydują się na stworzenie zaawansowanego technicznie filmu, w którym, oprócz zasad bezpieczeństwa, pokazane będzie w kreatywny sposób dziedzictwo kulturowe kraju pochodzenia.

Zasady bezpieczeństwa, które członkowie załogi pokładowej nazywają „demo”, od dawien dawna są nieodłączną częścią procedury przygotowania do każdego lotu. Razem z rozwojem technologii cyfrowej w fotelach, głównie samolotów szerokokadłubowych, rozpoczął się montaż ekranów z zainstalowanym systemem indywidualnej rozrywki pokładowej. Im nowszy był samolot i linie lotnicze później decydowały się na wyposażenie foteli w ekrany, tym z nowszą technologią do czynienia mieli pasażerowie. Początkowe opcje „rozrywki” pokładowej były bardzo proste. Można było obejrzeć krótkometrażowy film lub sprawdzać na mapie trasę przelotu.

Od momentu instalacji pierwszego systemu rozrywki pokładowej, nieodłącznym elementem każdego rejsu, stała się prezentacja instrukcji bezpieczeństwa podczas lotu poprzez wyświetlenie na ekranach krótkiego filmiku. Pierwsze „safety video” były bardzo proste w swojej formie. Była to animacja, która ukazywała zasady bezpieczeństwa, które troszkę różniły się od tych, które obecnie obowiązują.

Prawda jest jednak taka, że znaczna liczba podróżnych w ogóle nie zwraca uwagi na filmy prezentujące zasady bezpiecznego zachowania podczas lotu, a szkoda! W ciągu ostatnich kilku lat suche, oparte na faktach i otrzeźwiające klipy wideo zostały zastąpione profesjonalnymi filmami, które oprócz bardzo ważnych spraw, ilustrują również rzeczy, z których słynie kraj pochodzenia linii lotniczych.

Virgin America pionierem zmian

Pionierem zmian w sposobie prezentacji zasad bezpieczeństwa były linie lotnicze Virgin America. Przewoźnik, który rozpoczynał swoją działalność w 2007 roku, postanowił, że latanie znowu stanie się przyjemnością. Na poczet realizacji celu stworzona została bajka rysunkowa, która w sposób satyryczny prezentowała instrukcję bezpieczeństwa. Poczucie humoru bohaterów safety video miało wykreować wrażenie, że linie są przewoźnikiem lotniczym, który jest otwarty na wszystkich.

– W przypadku 0,00001 proc. z Was, którzy nigdy wcześniej nie zapinali pasów bezpieczeństwa, działa to w ten sposób – mówi z poważną miną narrator bajki, któremu towarzyszą dziwaczne ilustrowane postacie, symulujące procedury bezpieczeństwa. Ten niedrogi i oferujący dużą rozrywkę film zapoczątkował erę tworzenia nowego „rodzaju” filmów pokładowych: tych, które oglądamy obecnie, a które najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa lotu prezentują w najróżniejszy sposób.Lider tworzenia filmów bezpieczeństwa

Do tej porty najwięcej filmów prezentujących zasad bezpieczeństwa, bo aż 20, stworzyły narodowe linie lotnicze z Nowej Zelandii. Pierwsze safety video Air New Zealand udostępniły w 2009 roku i można śmiało powiedzieć, że żaden inny przewoźnik lotniczy na świecie nie traktował tworzenia filmów dot. zasad bezpieczeństwa w trakcie lotów bardziej poważnie. Filmowa instrukcja bezpieczeństwa trafiła na pokłady boeingów 737.

Na pierwszy rzut oka wideo wydaje się normalnym filmem, w którym kobiety i mężczyźni (członkowie załogi pokładowej) odgrywają swoje role. Kiedy jednak przyjrzymy się dokładnie posturze ciała i „nałożonym ubraniom”, zauważymy, że ubranie zostało doklejone komputerowo, a odgrywające role osoby są, w rzeczywistości, nagie… Niecodzienny film, prezentowany w krajowych lotach, zakończył się humorystycznym akcentem: „Jako linie, której ceny nie mają nic do ukrycia, Kia Ora, życzymy udanego lotu!”. „Kia Ora” to pozdrowienie w języku maoryskim, które zakorzeniło się głęboko w nowozelandzkim języku angielskim.

Jak na mały kraj, liczący nieco ponad pięć mln mieszkańców, Nowa Zelandia słynie z niesamowitej przyrody. Jednak to trylogia „Władcy Pierścieni” zapewniła Nowej Zelandii światową sławę. Nic więc dziwnego, że w 2014 r. linie Air New Zealand stworzyły najbardziej epicki film o bezpieczeństwie w samolotach, nawiązujący do hitowej trylogii. Elfy w roli stewardów, latający czarodziej wyjaśniający pozycję bezpieczną, orki w maskach tlenowych i zapierające dech w piersiach sceny ze Śródziemia i Hobbitonu sprawiają, że czterominutowy film bezpieczeństwa jest przygodą samą w sobie.Aktorzy i sportowcy

Inną drogą poszły m.in. British Airways czy Qatar Airways. Brytyjskie linie lotnicze postanowiły skorzystać z warsztatu światowej sławy aktorów, czy szefów kuchni. Rowan Atkinson, Ian McKellen, Warwick Davies, Gordon Ramsey i Chiwetel Ejiofor to tylko niektóre ze znanych brytyjskich osobistości, które wystąpiły w safety video. Film, nakręcony we współpracy z brytyjską organizacją charytatywną Comic Relief, przedstawia brytyjskich celebrytów, którzy przechodzą, pod okiem nadmiernie krytycznego i wybrednego reżysera, „przesłuchane” (casting) do roli w filmie o zasadach bezpieczeństwa w trakcie lotów. W filmiku nie wykorzystano skomplikowanej grafiki ani muzyki, a dowcipne przekomarzanie się i dialogi. Safety video został dobrze przyjęty przez opinię publiczną. Doczekał się nawet swojej kontynuacji i własnej strony w serwisie IMDB.Z gwiazd sportu skorzystało z kolei katarskie linie lotnicze. Humorystyczny film przedstawiający legendy futbolu z przeszłości i teraźniejszości dostarcza ważnych informacji na temat bezpieczeństwa przy pomocy Roberta Lewandowskiego, który prezentował, jak dobrze założyć kamizelkę bezpieczeństwa, Neymara Jr czy emerytowanego już Cafu.LOT i kultura elitarna

Polskie Linie Lotnicze LOT, tworząc nowe safety video, obrały inny kurs. Przewoźnik postanowił skorzystać z dziedzictwa kulturowego i zaprezentować zasady bezpieczeństwa, poprzez równoczesną prezentację historii polskiego malarstwa. Nowy film prezentujący zasady bezpieczeństwa na pokładzie Dreamlinerów narodowego przewoźnika został nagrany w Galerii Sztuki XIX Wieku. Będzie pokazywany pasażerom boeingów 787-8 i -9 narodowego przewoźnika znad Wisły od 1 stycznia 2024 roku.

Akcja filmowej instrukcji dla pasażerów toczy się w Galerii Sztuki XIX Wieku, wśród arcydzieł polskiego malarstwa, ale też wybranych prac twórców francuskich, niemieckich, holenderskich, austriackich i fińskich. Materiał został zrealizowany w nowoczesny, storytellingowy sposób. Biorą w nim udział obrazy Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego czy Józefa Mehoffera.

Nieoczekiwana forma przekazywania instrukcji bezpieczeństwa z pomocą muzealnych wnętrz i dzieł sztuki ma za zadanie utrzymać uwagę widza tuż przed podróżą i stanowić jeden z ważnych elementów doświadczenia marki. Lektorem przedstartowej instrukcji bezpieczeństwa pozostaje dobrze znana pasażerom Polskich Linii Lotniczych LOT Krystyna Czubówna.Bezpieczeństwo najważniejsze!

W 2015 roku, po emisji safety video nawiązującego do „Władcy Pierścieni”, przeprowadzono badanie, z którego wynika, że im większa wartość rozrywkowa, tym gorsza jest komunikacja zasad bezpieczeństwa, które są najważniejsze i to one powinny być protagonistami danego filmu. Choć film Air New Zealand można uznać za epicki, jest to prawdopodobnie doskonały przykład tego, jak przesłanie dotyczące zasad bezpieczeństwa zostało przykryte przez fabułę. A dobre zaznajomienie się pasażerów z instrukcjami bezpieczeństwa zawsze powinno być najważniejsze.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PLL LOT z nowym safety video

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT z nowym safety video

Redakcja/inf. pras. 07 grudnia 2023

LOT poleci do Rijadu!

Pasażer i linie lotnicze

LOT poleci do Rijadu!

Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2023

Zielona Góra: Historyczny rok i ponad 20 tys. więcej podróżnych niż w 2019

Infrastruktura i lotniska

LOT poleci do Bangkoku już w 2024 roku?

Pasażer i linie lotnicze

LOT poleci do Bangkoku już w 2024 roku?

Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2023

LOT: Świąteczne akcenty w menu i prezenty dla najmłodszych

Pasażer i linie lotnicze

Bartolini Air: Latanie jest bezpieczniejsze niż kiedykolwiek

Biznes i przemysł

Zobacz również:

PLL LOT z nowym safety video

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT z nowym safety video

Redakcja/inf. pras. 07 grudnia 2023

LOT poleci do Rijadu!

Pasażer i linie lotnicze

LOT poleci do Rijadu!

Mateusz Kieruzal 06 grudnia 2023

Zielona Góra: Historyczny rok i ponad 20 tys. więcej podróżnych niż w 2019

Infrastruktura i lotniska

LOT poleci do Bangkoku już w 2024 roku?

Pasażer i linie lotnicze

LOT poleci do Bangkoku już w 2024 roku?

Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2023

LOT: Świąteczne akcenty w menu i prezenty dla najmłodszych

Pasażer i linie lotnicze

Bartolini Air: Latanie jest bezpieczniejsze niż kiedykolwiek

Biznes i przemysł

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5