Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

IATA: MAX-y mogą nie wrócić do służby do sierpnia


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-05-29 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: MAX-y mogą nie wrócić do służby do sierpnia
fot. Piotr Bożyk
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) spodziewa się, że uziemienie MAX-ów może potrwać do sierpnia – powiedział dyrektor generalny zrzeszenia Alexandre de Juniac. Dodał jednocześnie, że ostatnie słowo należy do organów regulacyjnych.
Najnowsze 737 zostały uziemione po marcowej katastrofie samolotu w Etiopii, w którym zginęło 157 osób. Był to drugi wypadek z udziałem MAX-a w ciągu pięciu miesięcy. Fala uziemień zaczęła się w Chinach i dość szybko objęła cały świat. Ostatnimi, którzy się zdecydowali na ten krok byli Amerykanie.

IATA liczy na szybkie decyzje

IATA planuje zorganizować szczyt z liniami lotniczymi, organami regulacyjnymi i producentem w ciągu następnych 5-7 tygodni. Jego celem będzie przedyskutowanie, tego co musi zostać spełnione, by MAX-y mogły wrócić do służby.

– Branża lotnicza przeżyła ciężkie sześć miesięcy, gdy koszty paliwa, pracy i infrastruktury wzrosły. Do tego dochodzą napięcia handlowe na świecie. W tym wszystkim są jeszcze nielatające MAX-y – powiedział de Juniac.

Oczekuje się, że grudniowa prognoza IATA na 35,5 miliardów dolarów zysków, jakie wygeneruje rynek lotniczy w 2019 roku, zostanie skorygowana na dorocznym spotkaniu w Seulu, które odbędzie się 2 czerwca.

Na zeszłotygodniowym spotkaniu w Montrealu zorganizowanym przez IATA, na które zaproszono użytkowników MAX-ów, przewoźnicy wyrazili wolę, by poszczególni regulatorzy współpracowali ściśle przy podejmowaniu decyzji w sprawie nowych 737. De Juniac nie ukrywał, że liczy na szybkie decyzje dopasowane do wymogów linii lotniczych, które powinny mieć jasność co do najbliższej przyszłości MAX-ów w związku ze zbliżającym się szczytem sezonu w ruchu pasażerskim.

Stany i Europa nie mówią jednym głosem

Jak informowaliśmy niedawno, amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) spodziewa się dopuszczenia MAX-ów do latania pod koniec czerwca, tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Przedstawiciele amerykańskiego regulatora lotniczego poinformowali o tym członków Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego agencji lotniczej ONZ.

Na razie jednak główni amerykańscy operatorzy MAX-ów United Airlines, Southwest Airlines i American Airlines usunęli ten model samolotu z siatki połączeń obejmującą terminy do połowy sierpnia.  

Jednocześnie EASA dość jasno postawiła sprawę, że zamierza sama sprawdzić MAX-y przed dopuszczeniem ich do służby. Taka deklaracja europejskiego regulatora nie wychodzi naprzeciw amerykańskim oczekiwaniom. Powinniśmy się więc spodziewać, że nowe 737 postoją na ziemi wtedy, gdy będą najbardziej potrzebne operatorom.  

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Prawo i polityka

Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Tomasz Śniedziewski 05 czerwca 2019

IATA i Star Alliance zacieśniają współpracę z korzyścią dla podróżnych

Pasażer i linie lotnicze

IATA i Star Alliance zacieśniają współpracę z korzyścią dla podróżnych

inf. pras./ Redakcja 04 czerwca 2019

IATA: Carsten Spohr nowym przewodniczącym Rady Gubernatów

Prawo i polityka

IATA: Carsten Spohr nowym przewodniczącym Rady Gubernatów

inf. pras. oprac. ad 04 czerwca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5