Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

IATA: Jest spowolnienie wzrostu ruchu pasażerskiego


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-31 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ IATA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: Jest spowolnienie wzrostu ruchu pasażerskiego
Ciągle do przodu, ale coraz wolniej.fot. Pixabay
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło, że globalnie i patrząc na poszczególne regiony, ruch pasażerski rośnie. Cała branża zanotowała wzrost RPK (liczba pasażerów pomnożona przez odległości przez nich przebyte w ciągu roku) o 6,2 procent. To mniej niż miesiąc wcześniej, gdy ten wskaźnik wynosił 8,1 procent. 
Współczynnik ASK (tłumaczony na „dostępny pasażerokilometr” – to liczba dostępnych miejsc przemnożona przez odległość między lotniskami) wzrósł w lipcu o 5,5 procent, a wypełnienie o 0,6 procent do 85,2 procent co jest najlepszym wynikiem w historii za lipiec. 

Paliwo i kontrolerzy blokują wzrost

W branży odnotowano kolejny miesiąc stałego wzrostu ruchu. Rekordowy współczynnik obciążenia pokazuje, że linie lotnicze stają się jeszcze bardziej wydajne pod względem wykorzystania swych możliwości celem zaspokojenia popytu. Jednak rosnące koszty – w szczególności paliwa – prawdopodobnie ograniczą bodziec rozwojowy w postaci niższych taryf lotniczych. Dlatego oczekujemy dalszego spowolnienia wzrostu w porównaniu do 2017 r. – powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA. 

– Do problemów ze zwyżkującą ceną paliw, trzeba jeszcze dodać strajki – w tym te najbardziej paraliżujące ruch strajki kontrolerów lotów we Francji – oraz sprzeczne wyniki gospodarcze z naszego regionu. Europejscy przewoźnicy odnotowali w lipcu wzrost przewozów, licząc rok do roku, o 4,4 procent. To wyraźny spadek wobec czerwca, gdy ten czynnik wynosił 7,1 procent. 

Zadyszkę mają wszyscy

Największy wzrost, o 7,5 procent, zaliczył największy rynek lotniczy z regionu Azji i Pacyfiku. Jego udziały w rynku światowym wynoszą 33,7 procent. I tam jednak widać spowolnienie wzrostów. W czerwcu wynik liczby obsłużonych pasażerów wynosił w Azji 9,6 procent. 

– Druga połowa roku miała dobry początek. Silny popyt, którego doświadczyliśmy w lipcu, potwierdza, że lato jest wtedy, gdy ludzie chcą podróżować, poznawać nowe miejsca i spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Niestety, dla pasażerów podróżujących samolotem w Europie miesiące letnie przyniosły również opóźnienia. Wynika to z faktu, że przepustowość ruchu lotniczego nie nadążała za popytem, a kontrolerzy z Francji korzystali z okazji największego natężenia ruchu do rozpoczęcia strajków i spowolnień w pracy. Podróżni chcą dotrzeć na czas do swoich wakacji. Czas by Komisja Europejska, państwa członkowskie Unii i instytucje odpowiedzialne za żeglugę powietrzną podjęli pilne działania w celu wyeliminowania „wąskich gardeł” w europejskiej przestrzeni powietrznej i spowodowania, by kontrolerzy ruchu lotniczego nie karali pasażerów za swoje niezadowolenie z umów – dość dosadnie stwierdził de Juniac. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Prawo i polityka

Flygskam: IATA twierdzi, że ograniczanie lotów nie jest odpowiedzią

Tomasz Śniedziewski 05 czerwca 2019

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

Biznes i przemysł

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

Aleksander Domański 05 czerwca 2019

Lotnicze wieści z Rosji. Statystyki i zmiana nazw portów

Pasażer i linie lotnicze

Lotnicze wieści z Rosji. Statystyki i zmiana nazw portów

Aleksander Domański 13 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5