Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Francja: Airbus domaga się państwowej pomocy


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-05-08 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/SNCF/tourhebdo.com

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Francja: Airbus domaga się państwowej pomocy
fot. SNCF
Po tym jak linie lotnicze Air France otrzymały od Brukseli zielone światło na skorzystanie z państwowej pomocy finansowej w wysokości 7 mld euro, SNCF oraz Airbus także postanowili upomnieć się o dodatkowe środki. Francuski przewoźnik kolejowy oraz producent samolotów również ucierpieli ze względu na szkody, jakie wyrządziła branży transportowej epidemia koronawirusa.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na dofinansowanie przez Francję linii lotniczych Air France kwotą 7 mld euro. Dotacja ma być przeznaczona na złagodzenie strat wywołanym epidemią. Fundusz ma pochodzić w części z pożyczek bankowych (4 mld euro) oraz bezpośrednio od państwa (3 mld euro). Finansowanie ma zostać przyznane liniom w zamian za zobowiązanie się do poprawy rentowności oraz wdrożenie środków ograniczających emisję CO2.

Jak orzekła Komisja Europejska, liniom Air France pozostawionym bez wsparcia publicznego poważnie groziłaby upadłość.

Koleje francuskie chcą podobnej pomocy...


W odpowiedzi na decyzję KE, państwowy przewoźnik kolejowy SNCF zaznaczył, że również zwracał się z prośbą o przyznanie środków na odbudowę swojej sytuacji finansowej. Wygląda na to, że na razie żadna decyzja w tej sprawie nie zapadnie. Jak podają francuskie media, sekretarz stanu ds. transportu Jean-Baptiste Djebarri ogłosił, że na przyznanie takiej pomocy SNCF jest jeszcze za wcześnie. − Obecnie nie mamy jeszcze całościowej wizji tego, jaki wpływ wywrze koronawirus na SNCF, nie wiemy też jakie będzie stanowisko TGV, dlatego wizja sytuacji nie jest jeszcze precyzyjna – wyjaśnił, cytowany przez portal tourhebdo.com, Jean-Baptiste Djebarri.

Stanowisko w sprawie zajął również Gérald Darmanin, minister rachunków publicznych. Zaznaczył on, że państwo nie może wspomóc wszystkich spółek „co do centa”. Jak podkreślił Darmanin podczas audycji w Radio J, państwo już i tak odciąża SNCF, częściowo finansując pensje ponad 100 000 pracowników, którzy w wyniku epidemii zostali częściowo pozbawieni zatrudnienia. Przewoźnik szykuje się do stopniowego przywracania oferty.

...podobnie jak Airbus

Z podobną prośbą wystąpił producent samolotów Airbus, który w pierwszym kwartale 2020 zanotował straty w wysokości 481 mln euro w porównaniu do zysku 40 mln euro w roku ubiegłym. Jak skomentował Gérald Darmanin, obecnie państwo nie zaplanowało bezpośredniej pomocy Airbusowi. − Na razie nie planujemy szczególnej państwowej interwencji, z wyjątkiem tego, co robiliśmy do tej pory. Udzielamy pożyczek gwarantowanych przez państwo i odraczamy spłatę zobowiązań – powiedział Darmanin.

Więcej na temat wyniku Airbusa piszemy tutaj. Producent może zwolnić latem 10 tys. zatrudnionych. W kwietniu lotniczy gigant dostarczył tylko 14 maszyn - to spadek aż o 80 procent.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Airbus dostarczył 14 samolotów w kwietniu. Spadek o 80 proc.

Biznes i przemysł

Airbus dostarczył 14 samolotów w kwietniu. Spadek o 80 proc.

Rafał Dybiński 08 maja 2020

Sasin: Rząd chce pomóc PLL LOT. Mechanizm wsparcia w toku przygotowań

Prawo i polityka

Sasin: Rząd chce pomóc PLL LOT. Mechanizm wsparcia w toku przygotowań

Emilia Derewienko 07 maja 2020

JetBlue uzyskała zgodę DOT i może zawiesić usługi w 16 głównych portach USA

Pasażer i linie lotnicze

JetBlue uzyskała zgodę DOT i może zawiesić usługi w 16 głównych portach USA

Rafał Dybiński 08 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5