Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Fijoł (LOT): 4 mln pasażerów w 2021. Czekamy na korporacje


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2021-12-01 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Fijoł (LOT): 4 mln pasażerów w 2021. Czekamy na korporacje
fot. ZDG TOR
– Do końca tego roku liczba pasażerów przekroczy 4 mln. To będzie wynik o ponad 900 tys. lepszy od tego z pandemicznego roku 2020. Linie lotnicze ciągle czekają na powrót pasażera korporacyjnego – mówi Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT ds. handlowych.
Mateusz Kieruzal, Rynek Lotniczy: Zbliżamy się do końca roku. Czy już wiadomo, ilu pasażerów skorzysta w 2021 r. z usług PLL LOT?

Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT ds. handlowych: Do końca tego roku liczba pasażerów przekroczy 4 mln. To będzie wynik o ponad 900 tys. lepszy od tego z pandemicznego roku 2020. Porównywanie go do rekordowego roku 2019, kiedy przewieźliśmy ponad 10 mln pasażerów, a ruch tranzytowy wynosił ponad 30% tej liczby, nie ma większego sensu. Przez cały 2020 mieliśmy do czynienia z dynamicznie zmieniającymi się restrykcjami wjazdowymi, zamykaniem granic i lokalnymi lockdownami.

Obecnie obserwujemy już początki odradzania się ruchu biznesowego, ale w małych i średnich przedsiębiorstwach. To dobry znak, ale też nie jest to ruch regularny. Przewoźnikom ciągle brakuje ruchu korporacyjnego wielkich firm, które w ostatnim czasie przeszły na spotkania zdalne i ciągle ich się trzymają. Ten segment rynku odradza się bardzo powoli i ciągle stanowi śladową liczbę pasażerów – incydentalnie podróżują jedynie członkowie kadr zarządzających najwyższego szczebla.

Przed pandemią ze względu na sporą liczbę klientów korporacyjnych LOT posiadał rozbudowaną siatkę połączeń do miast będących istotnym celem podróży biznesowych. Obecnie w statystykach przeważa ruch VFR (z ang. visiting friends and relatives – odwiedziny znajomych i rodzin) oraz turystyczny, o czym świadczą dobre wyniki przewozowe lotów wakacyjnych. 

Pod koniec roku zdjęte zostały jednak obostrzenia obowiązujące na trasach do USA. Jaki miało to wpływ na poziom rezerwacji?

Otwarcie Stanów Zjednoczonych na w pełni zaszczepionych pasażerów, które miało miejsce 8 listopada, spowodowało gigantyczny wzrost zainteresowania podróżami do tego państwa i zwiększoną liczbą sprzedanych biletów. Oferowanie na popularnych kierunkach do Chicago i Nowego Jorku jest analogiczne w stosunku do okresu zimowego przed wybuchem pandemii. 3 grudnia przywrócone będzie bezpośrednie
połączenie do Miami na Florydzie. Będzie ono obsługiwane z taką samą częstotliwością lotów jak przed pandemią – trzech rejsów tygodniowo. W sezonie zimowym zaoferowane będzie około 220 tysięcy foteli z Polski na trasach amerykańskich.

Sezon zimowy to w ostatnich latach także rosnąca liczba połączeń czarterowych na „ciepłych” kierunkach.

Samoloty dalekiego zasięgu z floty LOT-u będą w tym roku wykonywać regularne rejsy czarterowe do Cancun w Meksyku, Salala położonego na południu Omanu, do Punta Cany i Puerto Plata na Dominikanie, Varadero na Kubie, czy do Tajlandii. Na liście oferowanych destynacji będzie też Zanzibar. Oprócz Warszawy odbędą się one z Katowic oraz Poznania. Z Warszawy oraz Pragi przewoźnik poleci na Malediwy. Realizowane dla Itaki, Rainbow Tours i TUI połączenia czarterowe nie będą zakłócały funkcjonowania połączeń regularnych i na razie nie ma konieczności uruchamiania dreamlinerów odstawionych w Rzeszowie.

Wznowiliśmy także rejsy do Kolombo na Sri Lance, odbywające się trzy razy w tygodniu. Stało się to możliwe dzięki poluzowaniu restrykcji wjazdowych na Cejlon. Rejsy cieszą się sporym uznaniem. Cały czas latamy do Delhi i Mumbaju w Indiach, ale ciągle jedynie w formule cargo-only. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT Flight Academy. Polecieliśmy symulatorem B737

Biznes i przemysł

LOT Flight Academy. Polecieliśmy symulatorem B737

avgeek, Łukasz Malinowski 26 listopada 2021

PLL LOT z nową siatką zimową. Rejsy ze Lwowa do Zielonej Góry

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT z nową siatką zimową. Rejsy ze Lwowa do Zielonej Góry

inf. pras 18 listopada 2021

LOT: Prawie 400 osób z propozycją powrotu do pracy na pełny etat

Prawo i polityka

LOT: Prawie 400 osób z propozycją powrotu do pracy na pełny etat

inf. pras 09 listopada 2021

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5