Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Czesi zamknęli granice dla Polaków. LOT nie zmienia harmonogramu


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-11-09 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czesi zamknęli granice dla Polaków. LOT nie zmienia harmonogramu
fot. Piotr Bożyk
Od poniedziałku (9 listopada) w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w naszym kraju, Republika Czeska zamknęła się na podróżujących z Polski. Mimo to, Polskie Linie Lotnicze LOT, operujące na trasach do Pragi i Ostrawy, nie zamierzają modernizować harmonogramu lotów czy siatki połączeń do lotnisk południowego sąsiada.
Polska znalazła się na czeskiej „czerwonej liście”, co oznacza, że stanowi obszar wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19. Od dzisiaj, czyli poniedziałku 9 listopada, obywatele Polski nie będą więc mogli przekroczyć granicy z Czechami. Zakaz będzie obowiązywał aż do odwołania. W samej Republice Czeskiej sytuacja epidemiczna także nie jest łatwa – od początku pandemii zmarło już około 4,5 tys. ludzi, a od końca października obowiązuje godzina policyjna.

Czy zakaz przekraczania granicy czeskiej przez Polaków zmienia cokolwiek w kwestii harmonogramu rejsów Polskich Linii Lotniczych LOT do Czech? Okazuje się, że nie. Przewoźnik, który realizuje połączenia do Pragi i Ostrawy, nie będzie modyfikował rozkładu połączeń. „W chwili obecnej nie planujemy zmian w ofercie na tej trasie. Oczywiście bacznie śledzimy sytuację epidemiologiczną na świecie i nie wykluczamy modyfikacji oferty w przyszłości” – napisał LOT w oficjalnym komunikacie, przesłanym do naszej redakcji.

Co ciekawe, już wkrótce, w celu optymalizacji połączenia, narodowy przewoźnik sam dokona zmian na trasie do Pragi. Od 11 listopada, lecąc LOT-em do stolicy Czech, konieczne będzie międzylądowanie w Ostrawie. Z kolei połączenia bezpośrednie do Ostrawy czy Pragi zostaną tymczasowo skasowane. Taka sytuacja potrwa do 10 grudnia.

Przypomnijmy, że LOT zainaugurował połączenia do Ostrawy zaledwie dwa tygodnie temu, pod koniec października, i to z półrocznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią koronawirusa. Rejsy z Lotniska Chopina do Ostrawy i z powrotem mają być realizowane 5 dni w tygodniu na pokładzie Embraera E-170.

Co z koleją? 

Co do zasady pociągi międzynarodowe do/z Czech kursują zgodnie z rozkładem jazdy. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić stronę internetową przewoźnika z uwagi na możliwe wprowadzanie ograniczeń oferty w relacjach transgranicznych - radzi Urząd Transportu Kolejowego

Od 9.11. podróżni z Polski co do zasady nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. Restrykcje nie dotyczą m.in. pracowników transportu międzynarodowego. Ograniczenia w podróżowaniu wprowadzili wcześniej Słowacy i Niemcy. MSZ odradza podróże międzynarodowe, jeśli nie są konieczne. Wyjątkiem dotyczącym możliwości wjazdu na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka (w tym Polski) zostały objęte m. in. osoby z poniższego katalogu, które przy pobycie powyżej 12 h w kraju wysokiego ryzyka zobligowane są do testowania PCR i wypełnienia formularza lokalizacyjnego:

  • cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
  • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
  • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej, pracownicy transportu międzynarodowego,
oraz;
  • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci)
  • w sytuacjach w nagłych (np. konieczność pobierania planowanych świadczeń zdrowotnych, wypełnienie obowiązków nałożonych przez sąd, wyjazd na podstawie wezwania organu państwowego, wykonanie postanowienia sądu, postępowanie urzędowe, niezbędna opieka nad bliskimi członkami rodziny niezdolnymi do samodzielnej opieki, korzystanie z prawa do opieki nad małoletnim lub do kontaktu z małoletnim, inne sytuacje humanitarne), pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami,
Jak wskazuje Urząd Transportu Kolejowego, Zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m. in.: pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy tranzytem, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych, dzieci poniżej 5 roku życia, dyplomaci akredytowani w Czechach, pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT przedłuża ważność voucherów do 24 miesięcy

Pasażer i linie lotnicze

LOT przedłuża ważność voucherów do 24 miesięcy

inf. pras. 05 listopada 2020

LOT: Z Warszawy do Pragi z międzylądowaniem w… Ostrawie

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Z Warszawy do Pragi z międzylądowaniem w… Ostrawie

Emilia Derewienko 05 listopada 2020

LOT Cargo wznawia połączenia do Pekinu

Pasażer i linie lotnicze

LOT Cargo wznawia połączenia do Pekinu

Emilia Derewienko 02 listopada 2020

 

CPK na Kongresie Kolejowym

Biznes i przemysł

CPK na Kongresie Kolejowym

16 listopada 2020

Lotnisko Chopina: 323 tys. pasażerów w październiku

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina: 323 tys. pasażerów w październiku

16 listopada 2020

KLM zawiesza trasy, ale nie do Polski. Mniej lotów zimą

Pasażer i linie lotnicze

KLM zawiesza trasy, ale nie do Polski. Mniej lotów zimą

16 listopada 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5