Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-11-06 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków
fot. Prague Airport
Od 9 listopada Republika Czeska zamknie swoje granice dla polskich obywateli ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa w naszym kraju. Sytuacja epidemiczna u naszych południowych sąsiadów także nie jest łatwa.
Polska znalazła się na czeskiej „czerwonej liście”, co oznacza, że stanowi obszar wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19. Od nadchodzącego poniedziałku obywatele Polski nie będą więc mogli przekroczyć granicy z Czechami.

Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Na terytorium Czech z kraju wysokiego ryzyka mogą wjechać na więcej niż 12-godzinny pobyt osoby znajdujące się na poniższej liście. Zostaną one jednak zobligowane do przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Są to:

  • cudzoziemcy posiadających zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
  • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
  • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej,
  • pracownicy transportu międzynarodowego,
oraz

  • jeżeli wjazd tych cudzoziemców leży w interesie Republiki Czeskiej, o ile powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednim dokumentem (np. uczniowie, studenci, pracownicy transgraniczni, partnerzy biznesowi, dyplomaci),
  • w sytuacjach w nagłych, pod warunkiem, że powód wjazdu jest potwierdzony odpowiednimi dokumentami.
Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (zielone) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Stan wyjątkowy


W Czechach od 5 października zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22 października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych, tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Od 28 października obowiązuje godzina policyjna, co oznacza zakaz wychodzenia z domu od godziny 21:00 do 5:00 rano. Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

Wszystkie obostrzenia są odpowiedzią na trudną sytuację epidemiczną w tym kraju. Tylko 5 listopada Republika Czeska zgłosiła 13 231 nowych przypadków koronawirusa, co daje łączną liczbę prawie 400 tys. zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.

W Czechach odnotowuje się najwięcej zgonów na mieszkańca w Europie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. To jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników zakażeń na kontynencie. W sumie w niespełna 11-milionowym kraju na COVID-19 zmarło już 4330 osób.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT przedłuża ważność voucherów do 24 miesięcy

Pasażer i linie lotnicze

LOT przedłuża ważność voucherów do 24 miesięcy

inf. pras. 05 listopada 2020

Chiny zamknęły się na podróżnych z Wielkiej Brytanii, Belgii i Filipin

Prawo i polityka

Chiny zamknęły się na podróżnych z Wielkiej Brytanii, Belgii i Filipin

Emilia Derewienko 06 listopada 2020

Thai Airways wyprzedają wszystkie Boeingi 747

Biznes i przemysł

Thai Airways wyprzedają wszystkie Boeingi 747

Emilia Derewienko 05 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5